Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Inteligentná technológia ako základ nového zážitku z jazdy: BMW i5 počas letných dynamických testov

+++ Jemné ladenie všetkých systémov ovládania pruženia a asistenčných systémov vodiča v testovacom centre BMW Group v Miramas +++ Svetová novinka v oblasti autonómnej jazdy: Highway Assistant teraz umožňuje automatickú zmenu jazdného pruhu aktiváciou zrakom +++ Jeden z modelov nového BMW radu 5 bude vystavený aj v Danubiane už od 20. do 25. júna 2023+++

G60
·
BMW i5
·
Sedan
·
Radu 5
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Mníchov. Proces vývoja úplne prvého modelu BMW i5 pred sériovou výrobou vstupuje do cieľovej rovinky jemným ladením systémov ovládania odpruženia a asistenčných systémov vodiča. Len niekoľko týždňov pred svetovou premiérou vozidla je jasné, že plne elektrická verzia nového BMW radu 5 Sedan prinesie vynikajúci zážitok z jazdy – rovnako ako všetky ostatné varianty. Inovatívne riadenie vertikálnej dynamiky Vertical Dynamics Management posúva rovnováhu medzi športovými jazdnými vlastnosťami a komfortom jazdy, ktorým bolo BMW radu 5 vždy známe, na ešte vyššiu úroveň. A schopnosť autonómnej jazdy dosiahla s asistentom jazdy na diaľnici novú dimenziu. Systém Highway Assistant riadi vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla, vykonáva úpravy riadenia a prvýkrát mení jazdné pruhy pomocou aktivácie zrakom.

 

V priebehu viac ako roka podstúpil model BMW i5 pestrý a rozsiahly testovací program – od zasneženého a zľadovateného povrchu zimného testovacieho centra Arjeplog vo Švédsku, až po regióny ponúkajúce extrémne horúčavy a sucho pri jazde v meste aj na vidieckych cestách, diaľniciach a dôsledne vyberaných testovacích okruhoch. Dolaďovacie práce všetkých komponentov podieľajúcich sa na zážitku z jazdy sa následne realizovali v skúšobných priestoroch spoločnosti BMW Group pri mestečku Miramas na juhu Francúzska. Zahŕňali také úpravy, aby bolo možné kedykoľvek a podľa potreby ovládať zabezpečenie integrovaného vykurovacieho a chladiaceho okruhu s funkciou tepelného čerpadla pre pohonný systém, vysokonapäťovú batériu a interiér modelu BMW i5. Schopnosť prediktívneho tepelného manažmentu vysokonapäťovej batérie otvára cestu pre rýchle a efektívne nabíjanie na rýchlonabíjacích staniciach s jednosmerným prúdom.

 

Špeciálne vyladené systémy pruženia maximalizujú pohodlie a ovládateľnosť

Nové BMW radu 5 ponúka zákazníkom flexibilný výber pohonu medzi klasickými spaľovacími motormi, plug-in-hybridnými riešeniami a plne elektrickými pohonnými systémami, čo vedie k veľkým rozdielom v hmotnosti vozidla. Konštruktéri preto naladili verzie s rôznymi pohonmi tak, aby bez ohľadu na koncepciu pohonu poskytovali pre značku BMW charakteristickú radosť z jazdy. Špecifické úpravy sa týkali naladenia podvozku a všetkých riadiacich systémov.

 

Súčasť štandardnej výbavy vrcholného modelu BMW i5 M60 xDrive (kombinovaná spotreba elektrickej energie: 21,2 – 17,9 kWh/100 km; emisie CO2: 0 g/km podľa cyklu WLTP [predbežné údaje]) tvorí adaptívne odpruženie Adaptive Suspension Professional vrátane elektronicky ovládaných tlmičov. Tento systém sa na požiadanie dodáva aj do modelu BMW i5 eDrive40 (kombinovaná spotreba elektrickej energie: 19,7 – 16,0 kWh/100 km; emisie CO2: 0 g/km podľa cyklu WLTP [predbežné údaje]). Vďaka inovatívnemu systému ovládania BMW Vertical Dynamics Management ponúka citeľný nárast športového výkonu v kombinácii s vysokou úrovňou jazdného komfortu, čo oproti predchodcovi predstavuje jasný krok vpred.

 

Najnovšia, už deviata generácia ovládania vertikálnej dynamiky BMW Vertical Dynamics Management debutuje práve v novom modeli BMW radu 5 Sedan. Táto technológia vychádza z novo vyvinutej, rozsiahlo sieťovo prepojenej riadiacej logiky a faktorov všetkých dostupných vstupných premenných, ako sú otáčky kolies, uhol natočenia volantu, rýchlosť otáčania a zrýchlenie s cieľom stanoviť ideálne tlmiace sily. Systém už nevypočítava potrebné tlmiace sily pomocou matematických modelov, ale uprednostňuje fyzický výpočet údajov na základe aktuálneho jazdného stavu. To zaisťuje jasne definované pohyby karosérie a presnú odozvu pruženia v každej jazdnej situácii.

 

Adaptívne odpruženie Adaptive Suspension Professional je v ponuke pre všetky verzie nového modelu BMW radu 5 Sedan (v závislosti od modelu štandardne alebo na požiadanie), čím zaisťuje pre značku BMW typickú radosť z jazdy. Nová generácia biznis sedanu preto spája komfort jazdy približujúci sa úrovni BMW radu 7 so športovou agilitou známou z BMW radu 3.

 

Nový zážitok z autonómnej jazdy: Highway Assistant a zrakom aktivovaná automatická zmena jazdného pruhu

Nové BMW radu 5 Sedan zvyšuje latku vo svojom segmente aj s rozsiahlou paletou systémov pre autonómnu jazdu a parkovanie. Kamery s vysokým rozlíšením, vysoko presné radarové senzory a riadiace jednotky z najnovšej technologickej ponuky spoločnosti BMW Group, plus softvérové riešenia vylepšené počas nespočetných kilometrov testovania, poskytujú ingrediencie pre zážitok z autonómnej jazdy s inovatívnymi prvkami, ktoré prispievajú k výraznému zvýšeniu bezpečnosti a komfortu.

 

V USA a Kanade a teraz aj v Nemecku je systém Driving Assistant Professional dostupný pre nové BMW radu 5 Sedan ako voliteľná výbava a zahŕňa funkciu Highway Assistant schopnú pracovať pri rýchlostiach do 130 km/h. Po aktivácii sa systém postará o kontrolu vzdialenosti a zásahy do riadenia potrebné pre jazdu v jazdnom pruhu, takže vodič môže mať ruky v uvoľnenej polohe a plne sa sústrediť na sledovanie okolia vozidla a dopravnej situácie.

 

Vnútorná kamera pomáha monitorovať úroveň bdelosti vodiča a prináša aj ďalšiu inováciu. V podobe svetovej novinky sa predstavuje automatizovaná zmena jazdného pruhu, ktorá tvorí súčasť systémov Driving Assistant Professional a Highway Assistant a v novom BMW radu 5 Sedan umožňuje ovládanie pomocou zraku. Táto komfortná funkcia vedie k novej úrovni interakcie medzi človekom a vozidlom. Pohľad do vonkajšieho spätného zrkadla vyzve vozidlo, aby pri rýchlostiach do 130 km/h spustilo proces zmeny jazdného pruhu a vykonalo potrebné pohyby volantom a prispôsobenie rýchlosti. Vozidlo príkaz zrealizuje v momente, keď ho vodič potvrdí a umožní to aj dopravná situácia. Čisto vizuálne gesto dopĺňa predchádzajúce použitie páčky smeroviek, čo stále zostáva k dispozícii ako alternatíva.

 

Výroba novej, ôsmej generácie BMW radu 5 Sedan sa v bavorskom závode spoločnosti BMW Group v meste Dingolfing začne v lete 2023. Automobil príde na trh v októbri 2023. Jeden z modelov nového BMW radu 5 bude vystavený aj v Danubiane už od 20. do 25. júna 2023.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW i5 M60 xDrive:

Electric power consumption combined: 21.2-17.9 kWh/100 km (WLTP), preliminary data

 

BMW i5 eDrive40:

Electric power consumption combined: 19.7-16.0 kWh/100 km (WLTP), preliminary data

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

Media & Stakeholder Days.

01.09. and 02.09.2023.

Follow our webcasts of the MINI and BMW Group Keynotes at the Media & Stakeholder Days 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť