Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Group uvádza do prevádzky nový svetelný tunel na testovanie svetlometov a vonkajšieho osvetlenia

+++ Svetelný tunel Next s dĺžkou 132m je najdlhším vývojovým zariadením BMW Group +++ Najmodernejšia technológia umožňuje realistické simulácie rôznych testovacích scenárov pre osvetlenie cesty a svetelných efektov +++ Umiestnený je v bývalom sklade +++

Technológia
·
Light and Sight
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Author.

Milan Stupka
BMW Group

(tlačová správa v českom jazyku)

Mnichov. BMW Group má nyní k dispozici nový světelný tunel pro testování světlometů a vnějšího osvětlení nových modelů. Nový světelný kanál Next, vybudovaný v bývalém skladu náhradních dílů v Unterschleißheimu u Mnichova, je jedním z největších a nejmodernějších zařízení svého druhu na světě. Umožňuje konstruktérům a vývojovým inženýrům analyzovat a zdokonalovat všechny komponenty osvětlení prostřednictvím přesné simulace různých scénářů na reálných vozech. Kromě různých druhů povrchů lze zde realisticky reprodukovat také okolní světelné podmínky pro jakoukoli denní i noční dobu.

V novém světelném tunelu vývojáři zaměřují svoji pozornost především na integraci adaptivních světlometů, které zaručují bezpečné osvětlení vozovky a jejího okolí, a tím přispívají k minimalizaci únavy během jízdy. Kromě důležitého faktoru bezpečnosti jsou však světlomety pro všechny značky BMW Group také otázkou estetiky. Světla denního svícení s výrazným designem jsou spolu s osvětlenou maskou ve tvaru ledvinek BMW Iconic Glow součástí světelné výbavy současných modelů. Nezaměnitelná jsou také výrazná zadní světla MINI s designem britské vlajky nebo dynamický světelný koberec, který osvětluje nástupní prostor vedle vozu. Inovativní design osvětlení a individuální světelné efekty dodávají každému modelu nezaměnitelný vzhled.

„Pro BMW Group je světlo tématem, které neustále nabývá na důležitosti. S novým Světelným tunelem Next se těšíme na budoucnost, kdy budeme přinášet inovativní nápady, které na zákazníky udělají trvalý dojem a zvýší bezpečnost silničního provozu,“ říká expert na světelnou techniku Christian Jebas.

BMW Světelný tunel Next nastupuje tam, kde počítače dosahují svých limitů.
Při vývoji nových světelných systémů jsou počítačové simulace samozřejmým základem. I přes obrovský pokrok v oblasti virtuální a smíšené reality však zůstává pro inženýry a designéry BMW Group nepostradatelné přímé vyhodnocení světla na skutečném vozidle. Nový světelný tunel k tomu nabízí ideální podmínky.

Světelný Tunel Next měří 132 metrů a je nejdelším vývojovým zařízením v rámci BMW Group. Zkušební plocha je navíc široká přibližně 22 metrů. To znamená, že vývojáři a konstruktéři mají k dispozici celkovou plochu téměř 3 000 metrů čtverečních. Součástí zařízení je také dílna pro přípravu prototypů určených pro světelné zkoušky. Uvedení nového světelného tunelu do provozu následuje po přibližně tříleté výstavbě. Lokace tunelu v Unterschleißheimu znamená, že se nachází v blízkosti výzkumného a inovačního centra (FIZ) BMW Group severně od Mnichova.

Čtyři povrchy pro rozsáhlé světelné testy za všech podmínek. 
Jedním z nejdůležitějších rysů nového světelného tunelu je jeho podlaha. K dispozici jsou čtyři různé povrchy pro analýzu nově vyvinutých světelných technologií a světelných designů. Centrální plocha má asfaltový povrch, který prošel speciálním procesem broušení povrchu, takže uměle zestárl. Jeho odrazové vlastnosti odpovídají vlastnostem vozovky, což umožňuje vyhodnotit barvu a homogenitu statického nebo proměnlivého rozložení potkávacích světel.

Kromě toho lze k analýze charakteristických světelných koberců BMW použít chodník pro pěší nebo dokonce běžný povrch podlahy podzemního parkoviště. Vývojáři mají k dispozici dokonce i naolejovanou parketovou podlahu, jaká se používá při prezentaci vozů na autosalonech.

Světelný kanál Nex simuluje světelné podmínky ve všech denních dobách. 
Aby se zabránilo nežádoucím odrazům od stěn nebo stropu, je celý světelný kanál natřen speciální matnou černou barvou pohlcující světlo. V oblasti stěn jsou navíc namontovány lapače světla, takže místnost s výjimkou podlahy veškeré světlo pohlcuje. Ostatní povrchy jsou záměrně navrženy tak, aby poskytovaly jasně viditelný odraz dopadajícího světla. Nový světelný tunel tak má zkušební stěnu o šířce 18 metrů a výšce tři metry s difuzní odrazivostí. Tuto stěnu lze v případě potřeby snížit, takže poslouží k měření barevných okrajů na hranici světla a tmy u rozložení potkávacích světel nebo k přesnému nastavení sklonu světlometů. Součástí výbavy světelného tunelu je také světelná plachta o rozměrech přibližně 80 metrů čtverečních pro identifikaci nežádoucího rozptýleného světla.

Pro vyhodnocování signálních světel, která jsou aktivní i ve dne, například směrových světel nebo světel pro denní svícení, poskytuje denní světelná stěna o šířce deset metrů a výšce pět metrů ideální světelné pozadí. To lze měnit nejen z hlediska svítivosti, ale také teploty barvy. Tímto způsobem lze simulovat světelné podmínky v poledne stejně dobře jako ve večerních hodinách. Aby bylo zajištěno reprodukovatelné umístění zkušebních vozidel, jsou vozy pomocí centrovacího stojanu zcela automaticky vyrovnávány podél podélné osy. Tím se nejen zvyšuje přesnost, ale také šetří čas, který by jinak byl promarněn složitým manévrováním.

Jako klíčový nástroj při vývoji nových světelných konceptů bude Světelný tunel Next uveden do provozu s okamžitě. Jeho různé funkce a rozmanité možnosti použití pomohou dosáhnout nejlepší možné kvality pro zákazníka a výrazně zjednoduší každodenní práci konstruktérů. Díky částečné transformaci stávajícího skladu bylo možné snížit náklady na minimum a zároveň maximalizovat přínos pro vývoj vozů.

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Change Search Settings.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Slovenian
  • Jazyk priloženého súboru
  • Arabic
  • Czech
  • English
  • German
  • Slovakia
  • Slovenian
Updates
Top-Topic
Submit
Reset
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť