Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Nové BMW Group testovacie centrum v Českej republike: automobilka demonštruje schopnosti digitálneho vývoja vo Future Mobility Development Center

+++ Testovacie centrum pre asistenčné systémy a autonómne riadenie v Sokolove v Českej republike spúšťa svoju činnosť v lete 2023 +++ Autonómne parkovanie s obsluhou dotiahnuté do produkčnej fázy +++ BMW Group zintenzívňuje vývoj funkcií autonómneho riadenia úrovne Level 3 +++ Najnovšia verzia BMW M Mixed Reality sa stáva súčasťou BMW M Driving Experience +++ driverless@developement zvyšuje efektivitu a kvalitu pri vývoji vozidiel a technológií +++

Technológia
·
Spoločnosť
·
Výrobné závody, zariadenia
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Author.

Milan Stupka
BMW Group

Mníchov/Sokolov. Centrum pre vývoj budúcej mobility BMW Group Future Mobility Development Center (FMDC) v Sokolove v Českej republike poskytuje spoločnosti optimálnu testovaciu infraštruktúru, ktorá do budúcnosti umožní vývoj inovatívnych systémov pre autonómnu jazdu. Ako vývojové centrum asistenčných systémov vodiča a autonómneho riadenia spúšťa svoju činnosť v lete 2023. Testovanie dvoch úsekov 25-kilometrovej testovacej dráhy sa začalo už minulý rok.

Najväčšie testovacie centrum spoločnosti BMW Group na svete poskytuje infraštruktúru na testovanie vysoko autonómnych asistenčných systémov vodiča

 • Centrum v Českej republike s rozlohou 600 hektárov predstavuje najväčší testovací polygón automobilky BMW na svete.
 • FMDC sa nachádza približne 280 kilometrov od Výskumného a inovačného centra (FIZ) v Mníchove a pracuje v ňom viac ako 100 zamestnancov.
 • Nové testovacie centrum pozostáva zo 6 tratí s celkovou dĺžkou 25 kilometrov a s prevýšením v osi sever/juh približne 80 metrov.
 • Okrem šesťkilometrového diaľničného okruhu zahŕňa niekoľko oblastí, napríklad modul poľnej cesty a mestskej dopravy pre testovanie a optimalizáciu rôznych technológií a systémov pre vysoko autonómnu jazdu podľa úrovne Level 4.
 • Jedinečnosť centra FMDC spočíva v možnosti kombinácie rôznych testovacích modulov.

Sekcia Autonómne parkovanie s obsluhou

 • FMDC v Sokolove ponúka ideálnu infraštruktúru na testovanie plne autonómnych parkovacích technológií na úrovni Level 4.
 • BMW spolupracuje so svojím dodávateľom Valeo na riešeniach autonómneho parkovania s obsluhou (AVP) na úrovni infraštruktúry AVP (typ 2) aj vozidiel AVP (typ 1).
 • Okrem zvýšeného pohodlia a úspory času pri súkromnom používaní ponúka AVP možnosť zaradiť do svojho portfólia tento nový typ služby aj veľkým hotelovým reťazcom, usporiadateľom podujatí a nákupným centrám.
 • Pre optimálne využitie parkovacieho času možno sprístupniť doplnkové služby, ako sú plne autonómne nabíjanie a umývanie vozidla.

Sekcia Level 3

 • FMDC predstavuje dôležitý nástroj pre komplexné testovanie najmodernejšej technológie, ktorej zložitosť s každou úrovňou SAE exponenciálne rastie.
 • Aby zákazníci mohli v určitých situáciách odvrátiť svoju pozornosť od samotného šoférovania, dodržiava automobilka BMW pri vývoji všetkých svojich autonómnych systémov tie najvyššie bezpečnostné štandardy.
 • Aktuálne modely BMW už dokážu na cestách diaľničného typu v rýchlostiach do 60 km/h do 130 km/h jazdiť čiastočne autonómne. Obidve situácie predstavujú autonómnu jazdu úrovne Level 2, v ktorej je vodič plne zodpovedný za riadenie vozidla. Musia byť preto vždy pripravení úplne prevziať riadenie.
 • Autonómna jazda podľa úrovne Level 3: Zákazníci sú odbremenení od svojich vodičských úloh a majú prístup k rozsiahlej palubnej zábave s možnosťami hrania a streamovania, ako je napríklad ponuka streamovania v rámci aplikácie BMW Bundesliga zabudovanej priamo do vozidla.
 • Nová technologická súprava umožňuje zabudovanie ďalších vysokovýkonných senzorov, ako je nový systém LiDAR, a prepojenie všetkých informácií zo senzorov s údajmi z radaru a prednej kamery s dlhým dosahom na vytvorenie modelu prostredia.
 • V súčasnosti používaný radar a predná kamera s plným dosahom úrovne Level 2 už vznikali s ohľadom na schopnosti úrovne Level 3, aby splnili všetky prísne bezpečnostné požiadavky kladené na autonómnu jazdu.

Sekcia BMW M Mixed Reality

 • BMW M Mixed Reality – inovácia od divízie BMW M.
 • Inovatívne technológie spájajú fyzický a digitálny svet a posúvajú zážitky z jazdy na úplne novú úroveň.
 • S BMW M Mixed Reality sa samotné vozidlo stáva herným ovládačom a jazdí po virtuálnej dráhe vyhýbajúc sa prekážkam a zbiera takzvané mince BMW M.
 • BMW M Mixed Reality predstavuje jednu z odpovedí na to, ako môže v budúcnosti vyzerať v automobilovom sektore skúsenosť s virtuálnym zážitkom. Okrem modelu BMW M2 je inovatívny digitálny používateľský zážitok dostupný aj vo vozidle BMW M4 a v budúcnosti sa rozšíri na elektrifikované modely BMW M.
 • Fanúšikovia BMW M sa s BMW M Mixed Reality prvý raz stretnú v rámci BMW M Driving Experience od jesene 2023.
 • Súčasný evolučný stupeň umožňuje dokonalé ovládanie vo všetkých jazdných situáciách. Plánuje sa, že bude možné aj driftovanie. Zatiaľ nie je isté, kedy bude táto verzia dostupná pre zákazníkov.
 • Momentálne sa skúma ďalšie využitie v oblasti vývoja vozidiel a profesionálnej výučby pre zážitky z dynamickej jazdy. Jedno z možných využití predstavuje napríklad cenný doplnok k existujúcej jazde na simulátore v maximálnom dynamickom rozsahu, a to bez ohrozenia bezpečnosti jazdy.
 • Je možné, že profesionálny tréner by mohol v budúcnosti inštruovať vodičov priamo na trati poukázaním na aspekty, ako sú ideálna línia a brzdné body, čo by prinieslo nácvik ešte presnejšieho riadenia. V súčasnosti dostupná technológia AR headsetu ešte neponúka pre tento ambiciózny prípad využitia dostatočnú presnosť.

Sekcia driverless@development

 • Spoločnosť BMW Group už od roku 2002 pracuje na prevádzke autonómneho testovacieho vozidla na testovacích miestach.
 • driverless@development zvyšuje efektivitu a kvalitu pri vývoji nových vozidiel a technológií a zároveň znižuje pracovné zaťaženie zamestnancov.
 • Zvýšená rýchlosť vývoja a zlepšenie kvality vďaka lepšej reprodukovateľnosti a zníženiu chybovosti, napríklad pri porovnávaní komponentov.
 • Automatizácia opakujúcich sa monotónnych jazdných situácií, a to aj počas testovania asistenčných systémov vodiča a autonómnych funkcií vozidla.
 • Zníženie rizika nehôd a zlepšenie zdravia zamestnancov zmiernením fyzickej a psychickej námahy.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť