Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Umenie sa snúbi s inováciami: BMW i5 Flow NOSTOKANA

+++ Technológia zmeny farieb prináša nový pohľad +++ Komplexné farby a vzory predstavujú budúci potenciál pre individuálne úpravy automobilov +++Pocta vozidlu BMW Art Car od Esther Mahlangu

G60
·
BMW i
·
BMW Group Design
·
Spoločnosť
·
BMW Design
·
Kultúra
·
BMW i5
·
Los Angeles
·
Sedan
·
America
 

Mníchov/Los Angeles. Spoločnosť BMW Group predstavuje na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles spojenie umenia a inovácií v podobe modelu BMW i5 Flow NOSTOKANA. Jedinečné vozidlo kombinuje technológiu zmeny farieb vyvinutú automobilkou BMW s umeleckým jazykom juhoafrickej umelkyne Esther Mahlangu. Dizajnérsky kúsok s pripevnenými časťami filmu, ktorý možno elektronicky meniť, stelesňuje najnovší vývoj v technológii zmeny farieb povrchov vozidiel v spolupráci so spoločnosťou E Ink. Vozidlo BMW i5 Flow NOSTOKANA absolvovalo svoju svetovú premiéru 29. februára počas otvorenia veľtrhu. Súčasná pocta pripomína BMW Art Car, ktoré v roku 1991 navrhla Esther Mahlangu. „BMW i5 Flow NOSTOKANA ctí históriu značky BMW a jedinečným spôsobom pokračuje v príbehu našich globálnych aktivít v kultúre. Spája umenie a dizajn prostredníctvom progresívnych technológií. V tomto prípade sa umením stáva samotná technológia,” hovorí Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design. 

Mahlangu navrhla v roku 1991 v poradí 12. vozidlo BMW Art Car vychádzajúce z modelu BMW 525i, čím sa stala prvou ženou a prvým africkým umelcom, ktorému sa to podarilo. „Jej umenie ma inšpirovalo už pred rokmi, keď bol koncept zmeny farby na automobile len nápadom v mojej hlave,” hovorí Stella Clarke, výskumná inžinierka divízie Open Innovations v BMW Group. „Teraz dokážeme túto myšlienku realizovať a spolupráca s Esther Mahlangu bola absolútne neskutočná.” Farby a geometrické vzory tejto 88-ročnej umelkyne predstavujú ideálny základ na oživenie inovatívnej technológie Flow na vozidle BMW i5. Všestrannosť elektroforetických zmien farieb mení plne elektrický sedan na dynamické umelecké dielo. „Fascinuje ma sledovať, ako môže moderná technológia rozšíriť moje umenie a sprístupniť ho úplne novému publiku,“ hovorí Mahlangu.

 

Umenie Ester Mahlangu sa snúbi so špičkovou technológiou
Na vozidle BMW i5 Flow NOSTOKANA, pomenovanom po Mahlanguinom prvom synovi, sa nachádzajú časti filmu, ktoré možno elektronicky meniť, pričom každý má dva pásy cez strechu, kapotu a zadnú časť, ako aj boky vozidla. Podobne ako čítačka elektronických kníh, aj v každej fólii E Ink sa nachádza niekoľko miliónov mikrokapsúl. Štruktúru a usporiadanie farebných častíc, ktoré obsahujú, možno zmeniť privedením elektrického napätia. To umožňuje vytvárať typické farby a vzory Mahlanguinho umenia v neustále sa meniacich kompozíciách.

 

Zmeny vzorov sprevádza rovnako mimoriadny zvuk, ktorý špeciálne zložil Renzo Vitale, kreatívny riaditeľ spoločnosti BMW Group pre zvuk, pre BMW i5 Flow NOSTOKANA. Aby Vitale skombinoval zvukovú grafiku značky BMW s juhoafrickou kultúrou Ndebele, použil sekvencie z Mahlanguinho hlasu, ako aj zvuk štetcov z peria, ktoré používala na maľovanie. Tie skombinoval so zvukmi, ktoré vydávajú farebné ceruzky používané v dizajnovom štúdiu BMW a s akustickým signálom, ktorý znie ako spätná väzba pri ovládaní dotykového displeja v BMW i5. Tak vznikol zvukový mix, ktorý sa jemne začína na začiatku každej zmeny farby a s jej postupom zvyšuje intenzitu.

Vytvorenie každého detailu komplexných ornamentov si vyžiadalo, aby sa na BMW i5 Flow NOSTOKANA upevnilo 1 349 častí fólie, z ktorých každá sa dá individuálne ovládať. Proces rezania laserom používaný na orezanie fólie a dizajn elektronického ovládania vznikli v spolupráci so spoločnosťou E Ink. Prispôsobenie technológie pre zakrivené povrchy, ako aj naprogramovanie animácie, to všetko pochádza z vlastného vývoja spoločnosti BMW Group.

Z celkového pohľadu sa technológia zmeny farieb rýchlo rozvíja. Model BMW iX Flow s technológiou E Ink predstavený v roku 2022 dokázal stlačením tlačidla prepnúť z bielej farby na čiernu. O rok neskôr nasledovalo prvé viacfarebné vyhotovenie. Celkovo 240 sekcií filmu aplikovaných na BMW i Vision Dee dokázalo zobraziť až 32 farieb. Aktuálna fáza vývoja teraz umožňuje ešte viac farieb a vzorov. Zároveň sú jednotlivé sekcie filmu robustnejšie – čo by mohlo uľahčiť prípadnú budúcu sériovú výrobu. Vozidlo BMW i5 Flow NOSTOKANA však zatiaľ zostane jediné svojho druhu.

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW i5 eDrive40:
Power consumption combined in WLTP cycle: 18.9 - 15.9 kWh/100 km
Electric range in WLTP cycle: 497 – 582 km

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

Munich. Here you can see the on demand webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť