Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Motocykle ratownicze BMW zadebiutowały na Motor Show 2017

Na tegorocznym Motor Show w Poznaniu zadebiutowały motocykle ratownicze BMW. Dwa pokazane na stoisku BMW Motorrad modele R1200GS i F700GS ilustrują jak powinien wyglądać motocykl ratowniczy przygotowany do niesienia skutecznej pomocy wszędzie tam, gdzie liczy się czas dotarcia do poszkodowanego.

Opcjonalne dodatki, akcesoria
·
Seria G
·
Seria R
·
Seria F
·
Wystawy
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Na tegorocznym Motor Show w Poznaniu zadebiutowały motocykle ratownicze BMW. Dwa pokazane na stoisku BMW Motorrad modele R1200GS i F700GS ilustrują jak powinien wyglądać motocykl ratowniczy przygotowany do niesienia skutecznej pomocy wszędzie tam, gdzie liczy się czas dotarcia do poszkodowanego.

 

Warszawa. Pomysł wykorzystania motocykli w systemie ratownictwa medycznego nie jest nowy. W Polsce ratownicy medyczni praktycznie nie korzystają z jednośladów. Ratownicy na motocyklach działają w kilku miastach Polski i z nielicznymi wyjątkami nie są włączeni do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego działając społecznie.

 

W dużych aglomeracjach motocykl jest najszybszym środkiem dotarcia do poszkodowanego. Poza brakiem noszy, wyposażenie motocykla ratunkowego nie różni się od wyposażenia karetki Specjalistycznej i Paramedycznej , dzięki czemu ratownik jest w stanie udzielić na miejscu skutecznej pomocy. W przypadku gdy konieczny jest transport do szpitala, zadaniem ratownika jest profesjonalnie ustabilizować stan poszkodowanego do czasu przyjazdu klasycznej karetki do transportu pacjenta.

 

Jednoślad w ratownictwie medycznym jest niezbędnym uzupełnieniem systemu pozwalającym dotrzeć ratownikowi w miejsca niedostępne dla pojazdów czterokołowych – przekonuje Tomasz Rogiński, ratownik medyczny ze stacji pogotowia ratunkowego w Gdańsku, jednej z nielicznych placówek, która od kilkunastu lat z powodzeniem korzysta ze wsparcia motocykli w ratownictwie. Czas dotarcia oraz możliwość przejechania przez zatłoczoną aglomerację w przypadku motocykla ratunkowego ulega znacznemu skróceniu. Nasze doświadczenie wskazuje, że w około jednej trzeciej wyjazdów jesteśmy w stanie udzielić poszkodowanemu wystarczającej pomocy. Dzięki temu klasyczne zespoły ratownictwa medycznego mogą zostać zadysponowane do innych zdarzeń.

Skuteczność ratowników motocyklowych na tyle spopularyzowała ich obecność w dużych miastach, że ich obecność w systemie ratownictwa medycznego doczeka się regulacji. Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym procedowana obecnie w parlamencie zakłada włączenie motocykli ratunkowych do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zgodnie z projektem noweli w aglomeracjach powyżej 200 tysięcy mieszkańców dysponent zespołów ratownictwa medycznego będzie musiał zapewnić do zabezpieczenia swojego terenu działania przynajmniej jeden motocykl ratunkowy. W aglomeracjach powyżej 400 000 nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwać będą musiały przynajmniej dwa motocykle. 

 

Wieloletnie doświadczenia polskich ratowników medycznych korzystających z motocykli wskazują, że czas dotarcia do pacjenta w mieście jesteśmy w stanie skrócić nawet o 15 minut w stosunku do klasycznej karetki. Na dystansie do 70 km jadąc autostradą jesteśmy także szybsi od śmigłowców ratowniczych – przekonuje Dariusz Helios z firmy Medical Transport.

 

Warto zauważyć, że dzisiejsze motocykle są świetnie przygotowane do tej pracy jako maszyny ratunkowe. Elektroniczne systemy wsparcia kierowcy takie jak ABS, czy układ kontroli trakcji umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się ratownika niezależnie od warunków atmosferycznych. Duża pojemność fabrycznie instalowanych kufrów umożliwia przewożenie pełnej gamy sprzętu medycznego, koniecznego do udzielania pierwszej pomocy i do stabilizowania pacjenta. Jednocześnie popularyzacja dwukołowych pojazdów ratunkowych jest dla stacji pogotowia ratunkowego znaczącą oszczędnością. Koszt profesjonalnego motocykla ratunkowego to około 100 tysięcy złotych. Klasyczna karetka to wydatek rzędu 350 tysięcy złotych.

 

Debiut na Motor Show został uhonorowany nagrodą Motor Show 2017 przyznaną przez redaktora naczelnego Motogen.pl Szymona Dziawera, który tak uzasadnia przyznanie nagrody dla BMW Polska za projekt „BMW Motocykle Ratunkowe”: „To zupełnie nowe spojrzenie na zagadnienie motocyklowego ambulansu, nie ze względu na sam pojazd. W Polsce na szczęście jeździ już wiele tego typu motocykli. Niemal co dzień ratują one zdrowie i życie. Cieszy fakt, że teraz instytucje, które będą chciały wcielić motocyklową karetkę w szeregi swoich służb otrzymują kompleksową obsługę. Propozycja BMW Polska i MEDline to nie tylko w pełni wyposażone motocykle z możliwością konfiguracji wg swoich potrzeb, ale też gotowy strój dla kierowcy – ratownika, kask a także, co może najważniejsze – możliwość przeszkolenia kierowcy moto ambulansu. BMW Polska przy współpracy z firmą MEDline, dostarczającą wyposażenie medyczne do motocykli, zdecydowanie ułatwia proces wcielenia motocykla ratowniczego do służb. O przydatności i niesłychanej mobilności tego typu pojazdów na szczęście  trzeba przekonywać coraz mniej osób(...) Miejmy nadzieję, że motocykle trafią do służby powszechnie zanim zacznie obowiązywać ustawa. Dzięki BMW Polska i MEDline jest to zdecydowanie łatwiejsze.”

 

 

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z:

 

Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager

Tel.: +48 728 873 932, e-mail: katarzyna.gospodarek@bmw.pl

 

 

BMW Group

 

BMW Group, właściciel trzech marek: BMW, MINI i Rolls-Royce, jest wiodącym producentem samochodów i motocykli klasy premium, świadczy też usługi finansowe i w zakresie mobilności. Firma prowadzi działalność na całym świecie za pośrednictwem 31 zakładów produkcyjnych i montażowych w 14 krajach oraz poprzez globalną sieć sprzedaży w ponad 140 krajach.

 

W 2016 r. BMW Group sprzedała na całym świecie ok. 2,367 mln samochodów oraz 145 000 motocykli. Zysk przed opodatkowaniem w roku finansowym 2015 wyniósł ok. 9,22 mld EUR przy dochodach wynoszących 92,18 mld EUR. Wg stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. w Grupie BMW było zatrudnionych 122 244 pracowników.

 

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Dlatego też integralną część strategii firmy stanowią: zasady ekologicznego i społecznego zrównoważonego rozwoju wdrożone w całym łańcuchu wartości, promowanie całościowej odpowiedzialności za produkty oraz aktywne angażowanie się w ochronę zasobów naturalnych.

 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24/25 April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024; with the World Premieres of the new MINI Aceman and the new BMW i4.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie