Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Article.

BMW Group buduje nowe Centrum Symulacji Jazdy w Monachium.

Najbardziej zaawansowany obiekt tego typu na świecie oferuje unikalne możliwości rozwoju autonomicznych systemów jazdy – budowa rozpoczyna się w ramach planu generalnego „FIZ Future”; ukończenie w 2020 r.; koszt inwestycji ok. 100 mln euro.

Technologia
·
Alternatywne układy napędowe, pojazdy przyszłości
·
Autonomous Driving
·
Systemy wspomagania kierowcy
·
Bezpieczeństwo
·
Informacja i rozrywka, koncepcje kontroli
 

Press Contact.

Katarzyna Gospodarek
BMW Group

Tel: +48-22-279-7156
Fax: +48-22-331-8205

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~80,35 KB)
  
Photos(2x, ~3,97 MB)

Monachium. W dzielnicy Milbertshofen w Monachium powstaje nowe Centrum Symulacji Jazdy BMW Group. W połowie sierpnia firma rozpoczęła w Centrum Innowacji i Rozwoju FIZ na północy miasta budowę najbardziej zaawansowanego na świecie obiektu do symulacji rzeczywistych sytuacji na drodze. Nowy budynek oferuje unikalne możliwości wirtualnego testowania zaawansowanych systemów asystujących oraz innowacyjnych koncepcji wskazań i sterowania. Wzmocni to przede wszystkim specjalistyczną wiedzę BMW Group w dziedzinie autonomicznej jazdy. Unikalną cechą obiektu będzie wysokiej jakości symulator umożliwiający jednoczesne, a zatem bardzo realistyczne odwzorowanie ruchów wzdłużnych, poprzecznych i obrotowych pojazdu. Dzięki temu inżynierowie BMW będą mieli w laboratorium warunki umożliwiające prowadzenie badań w taki sposób, jak w rzeczywistym ruchu na drogach. Po raz pierwszy sytuacje związane z prowadzeniem pojazdu w mieście stanowiące szczególne wyzwanie w kontekście autonomicznej jazdy będą realistycznie odwzorowywane, co pozwoli na ciągłe udoskonalanie reakcji pojazdu.

Nowe Centrum Symulacji Jazdy ważnym elementem planu generalnego FIZ Future.
Zautomatyzowana jazda to jeden z głównych obszarów technologicznych, który BMW Group uznała za najważniejszy w strategii firmy NUMBER ONE > NEXT. Rozbudowa potencjału rozwojowego FIZ ma w istotnym zakresie na celu pracę nad tymi obszarami. Budowa nowego Centrum Symulacji Jazdy jest częścią generalnego planu FIZ Future, który zakłada rozbudowę centralnego ośrodka rozwoju BMW Group w kilku etapach. Kamień węgielny pod pierwszy etap został położony jesienią 2017 roku; teraz rozpoczęcie prac nad nowym Centrum Symulacji Jazdy wyznacza kolejną fazę projektu. Budynek powstaje w centralnym miejscu pomiędzy Projekthaus a Centrum Badań Aerodynamicznych. Obiekt o łącznej powierzchni 11 400 metrów kwadratowych składać się będzie z 14 symulatorów i laboratoriów zatrudniających 157 osób. BMW Group Research planuje rozpocząć tam działalność w 2020 roku. Inwestycja w nowe Centrum Symulacji Jazdy szacowana jest na około 100 milionów euro.

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie symulacji jazdy.
Zaawansowane symulatory jazdy stały się nieodzownym narzędziem, zwłaszcza przy opracowywaniu i testowaniu systemów asystujących kierowcę oraz koncepcji wskazań i sterowania. Umożliwiają one szczegółowe testy działania i przydatności nowych systemów dla kierowców już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Symulator jazdy służy jako łącznik między testami funkcjonalnymi poszczególnych komponentów sprzętowych i programowych oraz jako test drogowy kompletnych systemów. BMW Group ma wieloletnie doświadczenie w korzystaniu z takich udogodnień. Symulatory jazdy statycznej stosowano przy projektowaniu samochodów BMW już na początku lat 90. Od 2006 r. BMW Group stosuje również dynamiczny symulator jazdy, aby móc jeszcze dokładniej odwzorować sytuacje na drodze. W obliczu rosnących wymagań co do wydajności tych obiektów w roku 2016 w Centrum Badań i Technologii BMW Group w Garching zainstalowano kolejny symulator dynamicznej jazdy.

Symulatory o wysokiej dynamice i jakości do zautomatyzowanych funkcji jazdy.
Sercem nowego Centrum Symulacji Jazdy będą dwa innowacyjne symulatory jazdy zaprojektowane specjalnie w celu spełnienia wymagań dotyczących testowania wysoce złożonych zautomatyzowanych systemów jazdy. Nowy symulator o wysokiej dynamice jest w stanie generować siły przyspieszenia wzdłużnego i poprzecznego do 1,0 g.  Będzie używany do testów nowych systemów i funkcji poprzez symulację bardzo dynamicznych manewrów omijania, awaryjnego hamowania i intensywnego przyspieszania. Drugą jednostką będzie symulator wysokiej jakości: umożliwi odtworzenie z dużą precyzją na powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych hamowanie i przyspieszanie na zakrętach jazdę na rondzie oraz szybkie serie zakrętów. Dzięki temu po raz pierwszy sytuacje stanowiące wyzwanie w mieście będą mogły być odwzorowywane w warunkach laboratoryjnych.

Badane systemy montowane będą w makiecie pojazdu przymocowanej do platformy wewnątrz kopuły symulatora jazdy. Zamontowana na elektromechanicznym heksapodzie kopuła będzie obracana w kierunku wzdłużnym i poprzecznym za pomocą napędu elektrycznego. Aby zapewnić kierowcy realistyczne wizualne wrażenia w symulowanej sytuacji na drodze, kopuła z makietą będzie wyposażona w ekran. Dokładna synchronizacja wyświetlanych obrazów z ruchami pojazdu stworzy bardzo realistyczny obraz symulowanej sytuacji na drodze, w której wizualne wrażenia tego, co dzieje się na drodze, oraz wzdłużne, poprzeczne i pionowe siły przyspieszenia oddziałujące na badaną osobę będą łączyć się, tworząc niemal bezbłędne kompleksowe odwzorowanie dynamiki jazdy. Wirtualny testowy scenariusz jazdy uzupełni symulacja dźwiękowa precyzyjnie dopasowywana do przedstawionej sytuacji.

W ten sposób będzie można stworzyć warunki testowe, które do tej pory możliwe były tylko w prawdziwych pojazdach na drodze. W przypadku optymalizacji innowacyjnych systemów badania laboratoryjne mają również tę zaletę, że wybrane sytuacje podczas jazdy można powtarzać dowolną ilość razy. Zwiększa to znacznie wiarygodność wyników. Ponadto symulator jazdy umożliwia testy sytuacji, które zdarzają się rzadko lub w nietypowych okolicznościach, lub które stanowią ryzyko, a więc nie mogą być symulowane do celów testowych podczas rzeczywistej jazdy. I odwrotnie, wyniki uzyskane w rzeczywistych testach drogowych będą mogły być sprawdzane i potwierdzane w realistycznej symulacji laboratoryjnej.

Nowe Centrum Symulacji Jazdy umożliwi bardziej precyzyjne i wydajne testy złożonych systemów.
Nowe Centrum Symulacji Jazdy będzie zatem idealnie przygotowane do spełnienia coraz większych wymagań wynikających z rosnącej złożoności systemów zautomatyzowanej jazdy. W przyszłości umożliwi to znacznie bardziej liczne i szczegółowe odtwarzanie różnych sytuacji na drodze. Poszczególne aspekty konkretnego scenariusza będzie można dowolnie zmieniać i łączyć. Na przykład konfigurację nowego systemu asystującego kierowcy będzie można już na wczesnym etapie testować w różnych warunkach w celu znalezienia idealnej równowagi między dynamiką a komfortem jazdy jeszcze przed pierwszym testem drogowym. Również nowe systemy wskazań i sterowania będzie można testować w wielu różnych sytuacjach w celu analizy ryzyka rozpraszania uwagi kierowcy lub wpływu sygnałów wizualnych, dźwiękowych lub dotykowych.

W celu ustalenia zarówno niezawodności nowych systemów, jak i ich użyteczności wirtualne jazdy testowe w nowym Centrum Symulacji Jazdy będą prowadzone nie tylko przez konstruktorów i zawodowych kierowców testowych, ale również regularnie przez klientów. Analiza ich zachowania podczas jazdy w symulatorze oraz ich własna późniejsza ocena dostarczą cennych informacji dla dalszego procesu rozwoju. Oznacza to, że na długo przed przejechaniem pierwszego kilometra na drodze nowe Centrum Symulacji Jazdy będzie w stanie jasno wskazać, jak nowy system będzie spisywał się w codziennej jeździe na drodze.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming.

ON DEMAND WEBCAST.

Here you can see the webcast of the BMW Group Annual Accounts Press Conference and the BMW Group Analyst- and Investor Conference 2019.

open streaming site

CO2 emission information.

Podane wartości zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone zgodnie ze standardową procedurą badawczą opisaną w rozporządzeniu europejskim (WE) 715/2007 w wersji obowiązującej w chwili uzyskania homologacji przez pojazd. Wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym dostarczanych na rynek niemiecki, a podany zakres uwzględnia różnice wynikające z wyposażenia dodatkowego oraz rozmiarów kół i opon dostępnych dla danego modelu.

Wartości zostały ustalone w cyklu testowym zgodnie z nowymi przepisami WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.

Latest Facts & Figures.

400 sztuk BMW i3 dla Kopenhagi – dla interconnected mobility.
Thu Aug 13 10:55:00 CEST 2015
I01
Technologia
Patent BMWi napędza elektryczny rower eBike.
Mon Jul 27 15:30:00 CEST 2015
Nowe BMW serii 7.
Wed Jun 10 19:30:00 CEST 2015
G11
Brands
Warsztaty innowacyjne i technologiczne – nowe BMW serii 7.
Fri Apr 17 23:56:00 CEST 2015
G11
Technologia
Show all

Add your filter tags.

Informacja prasowa
Teczka prasowa
Przemówienie
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie