Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Spotkanie sztuki z innowacyjnością: BMW i5 Flow NOSTOKANA.

+++ Hołd dla BMW Art Car autorstwa Esther Mahlangu +++ Światowa premiera na Frieze w Los Angeles +++ Nowa interpretacja charakterystycznych ornamentów dzięki technologii zmian kolorów +++ Złożone barwy i wzory pokazują potencjał indywidualizacji pojazdów +++

G60
·
BMW i
·
BMW Group Design
·
Sprawy korporacyjne
·
BMW Design
·
Kultura
·
BMW i5
·
Los Angeles
·
Sedan
·
America
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Do pobrania

  
Załączniki(3x, 1,24 MB)
  
Zdjęcia(58x, 532,96 MB)

Powiązane linki

Monachium / Los Angeles. BMW Group na targach sztuki Frieze w Los Angeles prezentuje połączenie sztuki i innowacyjności: BMW i5 Flow NOSTOKANA. Samochód ten łączy opracowaną przez BMW technologię zmiany kolorów z językiem artystycznym południowoafrykańskiej artystki Esther Mahlangu. To designerskie dzieło z elektrycznie animowanymi segmentami foliowymi pokazuje najnowszy etap rozwoju technologii zmian barw powierzchni pojazdu stworzonej we współpracy z E Ink. Swoją światową premierę będzie miał podczas otwarcia targów 29 lutego 2024 roku. Ten nowoczesny samochód nawiązuje do BMW Art Car zaprojektowanego przez Esther Mahlangu w 1991 roku. „BMW i5 Flow NOSTOKANA jest hołdem dla historii marki BMW i szczególną kontynuacją naszego zaangażowania w kulturę na całym świecie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łączy w sobie sztukę i design. Tutaj sama technologia staje się sztuką” – mówi Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design.

W 1991 roku Esther Mahlangu – pierwsza kobieta i pierwsza afrykańska artystka – zaprojektowała 12. BMW Art Car stworzony na bazie BMW 525i. „Jej sztuka zainspirowała mnie już wiele lat temu, kiedy dynamiczne zmiany kolorów karoserii BMW były jedynie wstępnym pomysłem” – mówi Stella Clarke,Research Engineer Open Innovations w BMW Group. „Realizacja tego pomysłu teraz i współpraca z Esther Mahlangu to niesamowite doświadczenie”. Charakterystyczne kolory i wzory geometryczne 88-letniej artystki idealnie nadają się do implementacji innowacyjnej technologii w BMW i5. Wszechstronność elektroforetycznych zmian koloru czyni tą w pełni elektryczną limuzynę dynamicznym dziełem sztuki. „Fascynuje mnie to, jak nowoczesna technologia rozszerza moją sztukę i czyni ją dostępną dla zupełnie nowej publiczności” – mówi Esther Mahlangu.

Spotkanie sztuki Esther Mahlangu z innowacyjną, najnowocześniejszą technologią.

Nazwa BMW i5 Flow NOSTOKANA nazwane tak po pierwszym synu Esther Mahlangu. Przez jego dach, maskę i tył, a także na bokach biegną w dwóch pasa animowane segmenty foliowe. Podobnie jak w przypadku czytnika e-booków każda folia E Ink zawiera kilka milionów mikrokapsułek. Zawarte w nich kolorowe cząsteczki mogą pod działaniem napięcia elektrycznego zmieniać swoją strukturę i układ. W ten sposób tworzą typowe dla sztuki Esther Mahlangu ciągle zmieniające się kompozycje kolorów i wzorów.

Animacjom towarzyszy równie niezwykła ścieżka dźwiękowa skomponowana specjalnie do BMW i5 Flow NOSTOKANA przez Renzo Vitale, Creative Director Sound w BMW Group. Aby połączyć brzmienia marki BMW i południowoafrykańskiej kultury Ndebele, wykorzystał sekwencje dźwiękowe głosu Esther Mahlangu i dźwięku piór, których używała do rysowania. Dźwięki te połączono z odgłosami kolorowych pisaków w studiu projektowym BMW oraz sygnałem reakcji wydawanym przez wyświetlacz dotykowy w BMW i5. W rezultacie tego powstała brzmieniowa mieszanka, która delikatnie rozbrzmiewa na początku każdej zmiany koloru i staje się coraz bardziej intensywna wraz z postępem animacji.

BMW i5 Flow NOSTOKANA jest wyposażone w 1349 indywidualnie sterowanych segmentów zapewniających niezwykle szczegółową prezentację ornamentów. Technologia lasera wykorzystana do cięcia folii oraz projekt elektronicznego sterowania zostały opracowane wspólnie z partnerem E Ink. Dopasowanie do zakrzywionych powierzchni i programowanie animacji to dzieło BMW Group.

Technologia zmiany koloru szybko się rozwija. Zaprezentowane w 2022 r. BMW iX Flow featuring E Ink z aktywowaną przyciskiem zmianą koloru z białego na czarny doczekało się pierwszej wersji wielokolorowej zaledwie rok później. Na 240 segmentach folii BMW i Vision Dee można było wyświetlać do 32 kolorów. Najnowszy etap rozwoju umożliwia teraz uzyskanie jeszcze większej liczby kolorów i wzorów. Jednocześnie segmenty foliowe są teraz bardziej wytrzymałe, co ułatwia ewentualne zastosowanie tej technologii w przyszłej produkcji seryjnej. Na razie jednak BMW i5 Flow NOSTOKANA pozostaje unikatem.

Hołd dla pionierki sztuki i jej dzieł.

Esther Mahlangu, światowej sławy artystka, znana jest ze swoich obrazów Ndebele, których ornamenty pierwotnie symbolizowały ważne wydarzenia lub święta. Esther Mahlangu oderwała je od ich pierwotnego znaczenia i po raz pierwszy przeniosła na płótna, dywany lub przedmioty codziennego użytku, zachowując je w ten sposób na przyszłość. BMW i5 Flow NOSTOKANA na nowo interpretuje ten artystyczny język.

Prezentacja designerskiego dzieła BMW na Frieze w Los Angeles jest kontynuacją wieloletniej współpracy z tymi renomowanymi targami sztuki. W tym samym czasie w RPA, po raz pierwszy od ponad 30 lat, oglądać można BMW Art Car, do którego nawiązuje to dzieło. Jest częścią prezentowanej przez Iziko Museums of South Africa i BMW Group w Kapsztadzie  wystawy „Then I Knew I Was Good at Painting”: Esther Mahlangu. Retrospektywę będącą hołdem dla twórczości życia jednej z najważniejszych artystek i ambasadorek kultury RPA oglądać można jeszcze do 11 sierpnia 2024 roku.

W Los Angeles BMW razem z Frieze ponownie zaprezentuje Frieze Music. Od 2019 roku wspólna inicjatywa obu partnerów zgromadziła wielu muzyków na styku muzyki i sztuki. Powrót wydarzenia do Los Angeles zostanie uczczony 29 lutego występem na żywo Sudan Archives w Hammer Museum.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak

BMW Group Polska

telefon: 728 874 121

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2022 firma BMW Group sprzedała ponad 2,4 miliona samochodów oraz ponad 202 tysiące motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2021 wyniósł 16,1 mld euro przy obrotach wynoszących 111,2 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. w BMW Group było zatrudnionych 118 909 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

 

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Zaangażowanie BMW Group w kulturę

Dlaczego kultura? A dlaczego nie! Kultura to wiedza, to ostoja piękna, głębi, sensu i spokoju. Inspirujące miejsce schronienia. W najlepszym wypadku wzruszające, czasem wstrząsające. BMW Group jako obywatel korporacyjny bierze na siebie społeczną odpowiedzialność i od ponad 50 lat angażuje się w setki kulturalnych inicjatyw na całym świecie – zarówno w sztukę, muzykę i dźwięk, jak i architekturę i design. Nie stawia żadnych granic swobodzie twórczej – takie podejście to nasza misja. Jest gwarantem zarówno przełomowych dzieł sztuki, jak i ważnych innowacji w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie.

Więcej informacji: www.bmwgroup.com/kultur i www.bmwgroup.com/kultur/ueberblick

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

#drivenbydiversity

Spalanie i emisja CO2

BMW i5 eDrive40: Zużycie energii w cyklu WLTP: 18,9 - 15,9 kWh/100 km Zasięg w cyklu WLTP: 497 – 582 km

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24./25. April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie