Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Pierwsze projekty studyjne BMW Art Car autorstwa Julie Mehretu. Światowa premiera w Centre Pompidou w Paryżu w maju 2024 roku

+++ Start BMW M Hybrid V8 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w czerwcu. +++ Ogłoszenie międzynarodowego zespołu kierowców i numeru startowego. +++ Warsztaty z artystami w wielu afrykańskich miastach. +++

Sprawy korporacyjne
·
Kultura
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Powiązane linki

Nowy Jork / Monachium. Julie Mehretu prezentuje swoje pierwsze projekty studyjne 20. samochodu z serii BMW Art Car. Znana na całym świecie artystka łączy swoją pracę z osobistym entuzjazmem dla motoryzacyjnego designu i prędkości. Udaje jej się przy tym nadać tej dynamice formę i przekształcić jeden ze swoich dwuwymiarowych monumentalnych motywów malarskich na trójwymiarowy przedmiot. W trakcie tego procesu twórczego prototyp samochodu wyścigowego BMW M Hybrid V8 staje się płótnem dla wielowarstwowej sztuki J. Mehretu i kolejną nowością w bogatej w tradycje kolekcji samochodów BMW Art Car. Dwudziesty BMW Art Car będzie miał swoją oficjalną światową premierę 21 maja 2024 r. w Centre Pompidou w Paryżu, a kilka tygodni później w dniach 15/16 czerwca weźmie udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Z połączenia motywu malarskiego i samochodu wyścigowego powstaje sztuka na kołach.

W projekcie 20. BMW Art Car Julie Mehretu wykorzystała jako podstawę kolorystykę i formy z istniejącego wielkoformatowego obrazu z ostatniej serii swoich prac: zniekształcone fotografie, kropkowane siatki, neonowa farba w sprayu i legendarne gesty Mehretu nadają projektowi abstrakcyjną formę wizualną. Motyw obrazu przenoszony jest w wysokiej rozdzielczości na kontury pojazdu za pomocą mapowania 3D. W ten sposób powstało unikalne artystyczne ofoliowanie, w którym BMW M Hybrid V8 będzie rywalizować w wyścigu Le Mans. Tak J. Mehretu mówi o procesie tworzenia: „Dopiero po zobaczeniu na żywo w zeszłym roku
24-godzinnego wyścigu w Daytona wiedziałam, jak mogę podejść do projektu BMW Art Car. Pomyślałam o siatce Franka Stelli i o tym, że może to być również hołd dla wcześniejszych artystów projektujących BMW Art Car. I ciągle wracałam myślami do obrazu w moim studio, który właśnie skończyłam. Obok stał model Art Car i pomyślałam, że moglibyśmy spróbować „przejechać” samochodem przez obraz”.

Po raz pierwszy Julie Mehretu – której prace będą prezentowane od 17 marca tego roku w ramach dużej retrospektywy w Palazzo Grassi w Wenecji – pracuje w kooperacji z BMW na trójwymiarowym formacie. Współgranie powierzchni i geometrii stylistyki pojazdu tworzy remix elementów jej malarstwa i otwiera artystce nowe perspektywy w jej procesie twórczym: „Kreatywne możliwości tej nowej trójwymiarowej przestrzeni, mnogość pomysłów i innowacji jakie się przy tym pojawiają – to wszystko jest bardzo odkrywcze. Nie tylko sam samochód, ale także wymiana doświadczeń z projektantami i inżynierami, a przede wszystkim sami kierowcy z ich oczekiwaniami i ambicjami, sprawiają, że proces twórczy staje się miejscem marzeń łączącym malarstwo, sztukę konceptualną, aerodynamikę, prędkość i estetykę”.

Zgodnie z przepisami FIA wersja 3D grafiki może być nałożona na BMW M Hybrid V8 tylko jako folia. Przy projekcie 20. BMW Art Car Julie Mehretu ściśle współpracuje z niemieckim zespołem Race Spirit prowadzonym przez Manuela Eberla i Gertrauda Brenningera. Firma Race Spirit była już zaangażowana w realizację projektu stworzonego przez Jeffa Koonsa na potrzeby 17. egzemplarza kolekcji BMW Art Car.

Z muzeum na tor wyścigowy – i z powrotem.

Zgodnie z długą tradycją kolekcji BMW Art Car artystycznie ozdobiony samochód zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publiczności 21 maja w znanym na całym świecie muzeum. Podobnie jak w przypadku światowych premier BMW Art Car autorstwa Roya Lichtensteina (1977) i Jeffa Koonsa (2010) premiera będzie miała miejsce w Centre Pompidou w Paryżu. Zaraz potem dzieło będzie częścią programu Concorso d'Eleganza w Villa d'Este w Cernobbio (24-26 maja).

Integralną częścią historii kolekcji BMW Art Car jest ścisły związek między sztuką a motorsportem. Pierwsze BMW Art Car zaprojektowane przez Alexandra Caldera w 1975 roku zadebiutowało na torze Circuit 
de la Sarthe w Le Mans. BMW Art Car autorstwa Julie Mehretu jako 20. model BMW Art Car wystartuje w Le Mans z numerem 20., a w dniach 15–16 czerwca 2024 r. w 24-godzinnym wyścigu Le Mans za jego kierownicą usiądą kierowcy BMW: Sheldon van der Linde (RSA), Robin Frijns (NED) i René Rast (GER). Artystka zaprojektuje również kombinezony dla kierowców na Le Mans.

„Perspektywa startu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans za sterami BMW Art Car jest dodatkową zachętą dla całego zespołu M Motorsport do jak najlepszego przygotowania BMW M Hybrid V8 na ten wielki spektakl” – mówi Franciscus van Meel, prezes zarządu BMW M GmbH. „W setnym roku istnienia wyścigu i 25 lat po ostatnim zwycięstwie BMW w Le Mans wygrana BMW Art Car byłaby dla nas wszystkich największym sukcesem”.

Po wyścigu w Le Mans 20. BMW Art Car stanie się również eksponatem, który będzie prezentowany publiczności w muzeach i na platformach artystycznych na całym świecie. Jednak podejście Julie Mehretu wykracza daleko poza pojazd jako samodzielne dzieło artystyczne.

Warsztaty z młodymi twórcami w wielu afrykańskich miastach.

Głównym elementem projektu jest seria warsztatów PanAfricanTranslocal Media na kontynencie afrykańskim, która będzie w 2025 roku kontynuacją współpracy między Julie Mehretu i BMW. Wraz z Mehretem Mandefro, nominowanym do nagrody Emmy producentem, autorem i współzałożycielem Realness Institute, który działa na rzecz wzmocnienia systemu medialnego w całej Afryce, artystka w ciągu dziewięciu miesięcy zorganizuje warsztaty w ośmiu afrykańskich miastach, aby zapewnić artystom przestrzeń do spotkań, wymiany i współpracy. Wyniki warsztatów zostaną następnie zaprezentowane w Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie – wraz z 20. BMW Art Car. Ważnym dla koncepcji programu partnerem jest rezydencja artystyczna Denniston Hill w stanie Nowy Jork założona w 2004 roku przez Julie Mehretu, Lawrence'a Chua i Paula Pfeiffera.

Już w 2018 roku jury złożone z wysokiej rangi przedstawicieli międzynarodowego świata sztuki wybrało Julie Mehretu jako projektantkę 20. BMW Art Car. W skład tego gremium wchodzą renomowani kuratorzy i dyrektorzy muzeów z różnych krajów, w tym Koyo Kouoh, dyrektor wykonawczy i główny kurator Zeitz MOCAA w Kapsztadzie, Hans-Ulrich Obrist, dyrektor artystyczny Serpentine Galleries w Londynie, oraz Cecilia Alemani, Donald R. Mullen, młodszy dyrektor i główny kurator High Line Art w Nowym Jorku. Podobnie jak wszyscy artyści zaangażowani w tworzenie kolekcji BMW Art Car od 1975 roku – w tym oprócz wymienionych wcześniej Frank Stella, Andy Warhol, César Manrique, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Cao Fei i John Baldessari – Julie Mehretu otrzymała nieograniczoną swobodę twórczą w realizacji tego najnowszego dzieła unikalnej na skalę światową kolekcji.

 

Zaangażowanie BMW Group w kulturę wraz z ekskluzywnymi aktualizacjami i bardziej szczegółowy wgląd w globalne inicjatywy można śledzić na Instagramie pod adresem @BMWGroupCulture.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak

BMW Group Polska

telefon: 728 874 121

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

Zaangażowanie BMW Group w kulturę

Dlaczego kultura? A dlaczego nie! Kultura to wiedza, to ostoja piękna, głębi, sensu i spokoju. Inspirujące miejsce schronienia. W najlepszym wypadku wzruszające, czasem wstrząsające. BMW Group jako obywatel korporacyjny bierze na siebie społeczną odpowiedzialność i od ponad 50 lat angażuje się w setki kulturalnych inicjatyw na całym świecie – zarówno w sztukę, muzykę i dźwięk, jak i architekturę i design. Nie stawia żadnych granic swobodzie twórczej – takie podejście to nasza misja. Jest gwarantem zarówno przełomowych dzieł sztuki, jak i ważnych innowacji w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie.

 

Więcej informacji: www.bmwgroup.com/kultur

oraz www.bmwgroup.com/kultur/ueberblick

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

#drivenbydiversity

 

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2022 firma BMW Group sprzedała ponad 2,4 miliona samochodów oraz ponad 202 tysiące motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2021 wyniósł 16,1 mld euro przy obrotach wynoszących 111,2 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. w BMW Group było zatrudnionych 118 909 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24/25 April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie