Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

„Iba mohutné zrýchľovanie v priamom smere pre BMW nestačí.”

Optimálne vyváženie medzi viacerými požiadavkami zaručuje plne elektrickému modelu BMW i4 športové jazdné vlastnosti, čo je najvýraznejšie poznávacie znamenie značky. Stretli sa v ňom všetky skúsenosti značky BMW z vývoja, ktoré sa podpísali pod precízne ovládanie, fascinujúcu dynamiku pri prejazde zákrutami, vyvážený komfort a excelentné dielenské spracovanie.

G26
·
BMW i Automobiles
·
BMW i4
 
Please see the video for 1st hand explanations from behind the steering wheel by the BMW i4 Project Leader: https://www.youtube.com/watch?v=y1gsiHt5zQM&feature=youtu.be

Pokiaľ ide o ideálne vyváženie medzi dynamikou a komfortom jazdy, tak modely BMW radu 3 a BMW radu 4 stanovujú vo svojom segmente merítka medzi prémiovými vozidlami. Medzi elektricky poháňanými vozidlami túto úlohu čoskoro preberie nový model BMW i4. Prvé čisto elektricky poháňané 4-dverové Grand Coupé obohatí bezemisnú mobilitu o číru radosť z jazdy.

„Prvý raz sme z úplne bieleho listu papiera vyvinuli nový model BMW s elektrickým pohonom a so športovou DNA,” vysvetľuje projektový manažér David Alfredo Ferrufino Camacho. „Model BMW i4 ponúka všetko, čo znamená značka BMW. A navyše je aj plne elektrický.”

Niekoľko mesiacov pred svetovou premiérou je BMW i4 momentálne vo fáze, keď dokončuje testy jazdnej dynamiky. Zameriavajú sa na súhru všetkých komponentov pohonu a podvozka, aby sa zaistilo, že spontánny nárast výkonu elektrického motora doplní precízna ovládateľnosť v každej situácii, fascinujúca dynamika pri prejazde zákrutami, vyladená trakcia za každých poveternostných a cestných podmienok ako aj vynikajúco vyvážený komfort jazdy. Spoločnosť BMW Group v rámci tohto procesu jemného dolaďovania využíva svoje technologické skúsenosti v oblastiach ako pohon a odpruženie, ktoré nadobudla za desiatky rokov vývoja. Vďaka tomu má nový model BMW i4 vyzretý prémiový charakter a v tvrdom konkurenčnom prostredí zaručuje výnimočný zážitok z jazdy.

Vzrušujúco pokojný: šprint s modelom BMW i4.
Elektrický pohon modelu BMW i4 maximálnym výkonom až do 390 kW (530 k) poskytuje pri zrýchľovaní očarujúce prejavy: zo stoja dosiahne rýchlosť 100 km/h za iba štyri sekundy. No oveľa očarujúcejší ako samotná schopnosť šprintov, sú poskytované jazdné vlastnosti. Špeciálna technológia odpruženia zmenšuje nakláňanie karosérie pri rozbehu, zatiaľ čo protišmykový systém s aktuátorom (ARB), vyvinutý priamo automobilkou BMW, s extrémne rýchlym a precíznym ovládaním za akýchkoľvek okolností, zaručuje optimálnu trakciu a vynikajúcu stabilitu v priamom smere a to aj na šmykľavých povrchoch vozoviek. Vďaka tomu je katapultujúci šprint v novom modeli BMW i4 vzrušujúcim a zároveň aj bezstarostným zážitkom, pretože ho neovplyvňujú prešmykujúce sa kolesá či korekcie jazdnej trajektórie.

Avšak fascinujúce zrýchlenie nie je jediný prejav výnimočných výkonových vlastností, ktoré definujú nový model BMW i4. Medzi charakteristické vlastnosti patria jeho spontánne reakcie na každý pohyb — nielen na akceleračný pedál, ale aj na riadenie a brzdový pedál. Predpoklady pre takúto úroveň obratnosti a precíznosti sú zakotvené priamo v základoch konceptu vozidla BMW i4. Patria sem dlhý rázvor, široký rozchod, špecifická geometria odklonu kolies, široké kolesá ako aj vysoká torzná tuhosť, nízke ťažisko či rozloženie hmotnosti.

Precíznosť bez námahy: prejazd cez zákruty v ideálnej stope.
Všetky tieto parametre vstupovali do hry pri detailnom nastavovaní komponentov pohonu a odpruženia, aby v každej jazdnej situácii na ceste zaručili pre značku BMW typické jazdné vlastnosti. Konštrukcia a naladenie systémov odpruženia a tlmenia neustále zaručuje optimálny kontakt s vozovkou. K tomu sa pridáva aj v podstate tichá jazda v spojení s dômyselnou technológiou odpruženia, ktorá aj vo vyšších rýchlostiach vytvára pocit ľahko sa vznášajúceho vozidla úplne bez vplyvov nerovností na vozovke či náročných podmienok s trakciou.

„Nový model BMW i4 vytvára pocit ľahkého, obratného a zároveň solídneho a presvedčivého vozidla,” vraví projektový manažér David Alfredo Ferrufino Camacho. „S jeho výnimočnou smerovou istotou a vysokou mierou stability v zákrutách vozidlo vyzerá, akoby bolo prilepené k ceste. Všetky elektrické vozidlá dokážu mohutne zrýchľovať v priamom smere. To však pre nás v BMW nestačí.”

Model BMW i4 sa dá veľmi dobre ovládať a to aj v mimoriadne dynamických jazdných situáciách. Okrem neutrálnych prejavov a výkonných, precízne dávkovateľných bŕzd, k tomu výraznou mierou prispieva v modeli BMW i4 aj riadenie: reaguje veľmi priamo a s vysokou presnosťou, v každom momente poskytuje vodičovi presnú odozvu a za všetkých okolností si udržiava nezávislosť od jazdných vplyvov a to aj pri intenzívnom zrýchľovaní či spomaľovaní. Zmena jazdného pruhu je aj vo vysokej rýchlosti veľmi jednoduchá, uvoľnené šoférovanie aj na dlhé vzdialenosti zaručuje variabilný posilňovač riadenia Servotronic a skutočnosť, že vozidlo je mimoriadne dobre odfiltrované od vplyvov cestných nerovností.

Typické BMW: výnimočná rovnováha medzi športovým duchom a komfortom jazdy.
Špecifické dynamické jazdné vlastnosti modelu BMW i4 čiastočne vychádzajú z faktu, že jeho výkonové vlastnosti sa podarilo dosiahnuť bez toho, aby to bolo na úkor komfortu jazdy. Čisto elektricky poháňané Grand Coupé sa vyznačuje neobmedzenými schopnosťami pri každodennom jazdení. Vďaka vysokonapäťovému skladovaciemu systému s najmodernejšou technológiou článkov batérií dosahuje dojazd do vzdialenosti až 600 kilometrov (WLTP). Na poskytnutie komfortu aj na dlhých trasách je navrhnutá aj technológia podvozka modelu BMW i4. Vychádza z vysokej kvality odpruženia, pričom ju dopĺňajú aj špeciálne nastavené špecifické komponenty. Tým sa účinne podarilo znížiť vibrácie karosérie spôsobené nerovnosťami na vozovke a v zákrutách. Špeciálne naladenie pruženia a tlmenia tohto modelu výrazne prispievajú k harmonickým jazdným vlastnostiam vozidla BMW i4.

Spolu so záverečnou kalibráciou sa na začiatok výroby pripravuje aj výrobný závod spoločnosti BMW Group v Mníchove (Link na samostatnú tlačovú správu: Domáci závod BMW Group pripravený na BMW i4). Momentálne sa preveruje a vyhodnocuje každý výrobný krok pred udelením záverečného povolenia tak, aby model BMW i4 spĺňal charakteristickú kvalitu výroby značky BMW.

 

Video s vysvetleniami z prvej ruky spoza volantu od vedúceho projektu BMW i4 nájdete na videu: https://www.youtube.com/watch?v=y1gsiHt5zQM&feature=youtu.be

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

 

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

THE NEW BMW i5.

Munich. Here you can see the webcast of the Digital World Premiere of the new BMW i5.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť