Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Article.

Nowy BMW S 1000 RR.

Nowy BMW S 1000 RR – jeszcze lżejszy, szybszy i łatwiejszy w prowadzeniu.

Seria S
·
S 1000 RR
 

Press Contact.

Katarzyna Gospodarek
BMW Group

Tel: +48-22-279-7156
Fax: +48-22-331-8205

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~891,79 KB)
  
Photos(68x, ~139,51 MB)
  
Videos(1x, ~208,13 MB)

“Otrzymaliśmy fascynujące zadanie – zmodyfikowanie modelu, który wywierał dominujący wpływ na całą kategorię motocykli sportowych przez 10 lat, aby znacząco zwiększyć jego osiągi. Cel główny rozpisaliśmy na cele cząstkowe: w nowej wersji motocykl miał być o sekundę szybszy na torze, ponad 10 kg lżejszy i łatwiejszy w prowadzeniu. Te założenia stanowiły podstawę każdej naszej decyzji. Efektem naszych działań jest fascynujący nowy motocykl, który wręcz przekracza cele, które sobie wyznaczyliśmy – i po raz kolejny ustanawia standardy w branży”. Claudio De Martino, Vehicle Technology Team Leader.

Nowy BMW S 1000 RR – jeszcze lżejszy, szybszy i łatwiejszy w prowadzeniu.

Światowa premiera nowego BMW S 1000 RR odbyła się podczas targów EICMA 2018. Ten zaprezentowany po raz pierwszy w 2009 roku supermotocykl doczekał się właśnie trzeciej generacji. Najnowszy model wyposażony jest w nowo zaprojektowany silnik i układ jezdny. Moc silnika zwiększono o 6 kW (8 KM) do 152 kW (207 KM) (w USA 151 kW (205 KM)), jednocześnie zmniejszając jego masę z 208 kg do 197 kg (193,5 kg z pakietem M). Oprócz ulepszonych osiągów konstruktorzy zadbali o to, aby nowy RR był co najmniej o sekundę szybszy od poprzednika i bardziej przyjazny dla użytkownika oraz zapewniał maksymalną sprawność prowadzenia i właściwości jezdne. W codziennym użytkowaniu, na krętych drogach poza miastem czy też na torze wyścigowym, gdzie może w pełni uwolnić swój potencjał – nowy RR idealnie sprawdza się w każdej z tych sytuacji. Ta wszechstronność jest możliwa dzięki całkiem nowej jakości systemów wspomagających BMW Motorrad, które obejmują kontrolę trakcji, system zapobiegający unoszeniu przedniego koła (wheelie control), ABS i asystenta ruszania na wzniesieniu Hill Start Control. Uzupełnieniem tych funkcji jest system oświetlenia diodowego i duży wyświetlacz TFT.

Jeszcze większa moc w dolnym, średnim i górnym zakresie prędkości obrotowych dzięki nowej konstrukcji silnika i technologii BMW ShiftCam.

Nowy 4-cylindrowy silnik rzędowy – teraz lżejszy o 4 kg – otwiera przed kierowcą nowego RR nieznany dotychczas wymiar osiągów. Aby to uzyskać, gruntownie zmodyfikowano geometrię wlotów kanałów ssących i wydechowych, a motocykl wyposażono w technologię BMW ShiftCam. Jest to całkiem nowa technologia dostępna w motocyklach BMW, zapewniająca regulację czasu otwarcia i skoku zaworów ssących. Swój wkład w udoskonalone osiągi ma również zmodyfikowany kanał dolotowy i lżejszy o 1,3 kg układ wydechowy. Znacząco zwiększony moment obrotowy w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika doskonale wpływa na właściwości jezdne i potencjał do sprintu.

Całkiem nowy układ jezdny o zmodyfikowanej geometrii zapewnia jeszcze większą precyzję jazdy i udoskonalone prowadzenie.

Konstruktorzy BMW Motorrad starannie przeprojektowali także układ jezdny motocykla. Aby znacząco obniżyć masę, silnik zamontowany w nowym RR pełni znacznie większą funkcję nośną niż poprzednio. Nadrzędnym celem przy projektowaniu nowej ramy głównej oprócz poprawy charakterystyki ergonomicznej było przeniesienie działających sił bezpośrednio na blok silnika jak najkrótszą drogą. Zauważalny wzrost dynamiki jazdy w nowym RR osiągnięto dzięki udoskonalonej geometrii układu jezdnego w połączeniu ze zoptymalizowanym rozkładem obciążeń na koła i znaczącym obniżeniem masy. Do odczuwalnego wzrostu osiągów układu jezdnego przyczynia się także kinematyka nowego systemu dźwigienek Full Floater Pro w zawieszeniu tylnego koła. Oznacza to, że użytkownicy nowego RR skorzystają z lepszego prowadzenia, zwiększonej przyczepności i jeszcze bardziej przejrzystego feedbacku we wszystkich trybach jazdy aż do zakresu granicznego. W skrócie: nowy RR zdecydowanie podnosi poprzeczkę, jeśli chodzi o układ jezdny, jednocześnie zapewniając większy komfort i kontrolę nad pojazdem. W ramach wyposażenia opcjonalnego dostępne jest elektronicznie regulowane zawieszenie (układ DDC) nowej generacji. Opracowane specjalnie do RR elektronicznie regulowane zawieszenie (DDC) gwarantuje bezkompromisową konfigurację układu jezdnego. Jest to możliwe między innymi dzięki nowej technologii rozrządu. Dostępny jest także zestaw podkładek zaworowych umożliwiający selektywną adaptację przydatną przy wyczynowej jeździe na torze.

Cztery tryby jazdy jako wyposażenie standardowe i dodatkowe trzy tryby Pro dla optymalnej adaptacji.

Idealne dostosowanie do różnych warunków użytkowania zapewniają cztery standardowe tryby jazdy: „Rain”, „Road”, „Dynamic” i „Race”. Dla kierowców, którzy chcą zagłębić się w świat sportów motorowych, przewidziano dodatkowe trzy tryby jazdy Pro z opcją personalizacji (Race Pro 1–3). Umożliwiają one indywidualną adaptację najbardziej zróżnicowanych funkcji sterowania – takich jak DTC, ABS i funkcja wheelie, a także ustawienie krzywej przepustnicy (regulacja momentu obrotowego) i hamulec silnikowy – do poziomu umiejętności kierowcy i stylu jazdy. Opcjonalne tryby jazdy Pro obejmują także funkcję Launch Control ułatwiającą dynamiczny start oraz konfigurowalny ogranicznik prędkości na dojeździe do boksu Pit Lane Limiter. Ultraszybką zmianę przełożeń bez konieczności używania sprzęgła zapewnia Asystent zmiany biegów Pro HP dostępny w ramach wyposażenia standardowego.

Niezrównany poziom kontroli dzięki nowemu 6-osiowemu zestawowi czujników. Układ dynamicznej kontroli trakcji (DTC) i funkcja DTC Wheelie. Układ ABS Pro dla zwiększonego bezpieczeństwa przy hamowaniu w silnym przechyle.

Nowy RR jest standardowo wyposażony w układ ABS Pro oraz układ dynamicznej kontroli trakcji (DTC). DTC obejmuje także funkcję DTC Wheelie, która jest dostępna jako montowane fabrycznie wyposażenie opcjonalne i po raz pierwszy indywidualnie regulowana. Wszystkie systemy sterowania zostały dostrojone pod kątem jakości regulacji i charakterystyki. Integralne układy ABS BMW Motorrad zapewniają znakomite osiągi i wysoki poziom bezpieczeństwa podczas hamowania w linii prostej. ABS Pro idzie o krok dalej, optymalizując bezpieczeństwo przy hamowaniu w przechyle.

Wielofunkcyjny zestaw wskaźników z czytelnym, kolorowym wyświetlaczem TFT o przekątnej 6,5 cala dostarczającym kierowcy pełen zakres informacji.

Zestaw wskaźników w RR również został starannie zmodyfikowany, aby uzyskać jeszcze więcej korzyści podczas supersportowej jazdy na torze. Oprócz kompleksowego zakresu danych projektanci BMW Motorrad zadbali o to, aby wyświetlacz TFT o przekątnej 6,5 cala był jak najbardziej czytelny nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Zamierzeniem było zapewnienie kierowcy indywidualizowanych ekranów przeznaczonych do różnych celów. Ekran Pure Ride pokazuje informacje przydatne przy standardowej jeździe szosowej, natomiast trzy ekrany Core są wykorzystywane na torze i obejmują na przykład licznik obrotów wyświetlany w formie analogowej (Core 1 i 2) lub jako wykres słupkowy (Core 3).

Jeszcze bardziej dynamiczna stylistyka o optymalnej ergonomii i atrakcyjnych wersjach kolorystycznych.

Dzięki nowej konstrukcji ramy głównej w systemie Flex Frame zaprojektowano węższy zbiornik paliwa i wykończenia siedzenia, osiągając lepsze podparcie i chwyt kolanami. Uwagę zwracają zoptymalizowane powierzchnie kontaktu oraz udoskonalona charakterystyka ergonomiczna trójkąta, jaki tworzy kierownica, powierzchnia siedzenia i podnóżki. Dzięki zmodyfikowanemu nadwoziu sylwetka nowego RR jest rozpoznawalna już na pierwszy rzut oka. Dynamiczną stylistykę dopełnia kolorystyka, czyli dwie wersje malowania: Racing Red i BMW M.

Najważniejsze cechy nowego BMW S 1000 RR:

 • Zaprojektowany od nowa, lżejszy o 4 kg, czterocylindrowy silnik rzędowy z technologią zmiennych faz rozrządu BMW ShiftCam.
 • Zwiększona moc i moment obrotowy: 152 kW (207 KM) (w USA 151 kW (205 KM)) przy 13 500 obr/min i 113 Nm przy 11 000 obr/min.
 • Minimalny moment obrotowy 100 Nm w zakresie od 5500 do 14 500 obr/min.
 • Prosta, liniowa krzywa momentu obrotowego: jeszcze lepsze właściwości jezdne i sterowność motocykla dzięki zwiększonemu momentowi obrotowemu w dolnym i średnim zakresie obrotów silnika.
 • Zaprojektowany od nowa układ jezdny w technologii Flex Frame wykorzystujący silnik jako element nośny.
 • Znacząco poprawiona ergonomia dzięki Flex Frame.
 • Geometria układu jezdnego zmodyfikowana pod kątem jeszcze lepszego prowadzenia i przyczepności oraz precyzyjnego feedbacku do poziomu progowego.
 • Ulepszone elektronicznie regulowane zawieszenie (układ DDC) z zaworami nowej generacji dostępne jako wyposażenie opcjonalne.
 • Nowe zawieszenie tylnego koła – lżejsze o 300 g dzięki kinematyce Full Floater Pro.
 • Zmniejszenie masy o 11–14,5 kg do 197 kg przy pełnym zbiorniku (masa własna wg DIN) lub 193,5 kg z pakietem M.
 • Nowy, lżejszy o około 1,3 kg układ wydechowy z tłumikiem przednim.
 • Nowy, 6-osiowy zestaw czujników.
 • Udoskonalony układ dynamicznej kontroli trakcji (DTC) w standardzie
 • Funkcja DTC Wheelie w wyposażeniu standardowym.
 • Regulowana (+/-) funkcja DTC Wheelie jako opcjonalny element wyposażenia.
 • Regulowana funkcja hamulca silnikowego.
 • Układ ABS Pro dla zwiększonego bezpieczeństwa przy hamowaniu także w przechyle jako wyposażenie standardowe.
 • Nowe tryby jazdy „Rain”, „Road”, „Dynamic” i „Race” w standardzie oraz opcjonalne tryby Pro – trzy dodatkowe, konfigurowalne tryby „Race Pro 1– 3” umożliwiające indywidualną adaptację do panujących warunków.
 • Funkcja Launch Control, czyli wspomaganie przy zrywnym starcie, dostępna z opcją trybów jazdy Pro.
 • Funkcja precyzyjnej kontroli prędkości w boksie Pit Lane Limiter również dostępna z opcją trybów jazdy Pro.
 • Asystent zmiany biegów Pro do zmiany przełożeń bez używania sprzęgła w wyposażeniu standardowym.
 • Możliwość prostego odwrócenia układu biegów.
 • Elektroniczny regulator prędkości jako montowane fabrycznie wyposażenie dodatkowe.
 • Nowy zestaw wskaźników z czytelnym wyświetlaczem o przekątnej 6,5 cala obejmującym ekran z informacjami podstawowymi (Pure Ride) i trzy ekrany pokazujące parametry przydatne na torze (Core).

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming.

IAA 2019.

Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Podane wartości zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone zgodnie ze standardową procedurą badawczą opisaną w rozporządzeniu europejskim (WE) 715/2007 w wersji obowiązującej w chwili uzyskania homologacji przez pojazd. Wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym dostarczanych na rynek niemiecki, a podany zakres uwzględnia różnice wynikające z wyposażenia dodatkowego oraz rozmiarów kół i opon dostępnych dla danego modelu.

Wartości zostały ustalone w cyklu testowym zgodnie z nowymi przepisami WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.

Add your filter tags.

Informacja prasowa
Teczka prasowa
Przemówienie
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie