Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Proactive Care - cyfrowy concierge do obsługi klienta BMW.

+++Nowa usługa oferuje większą wygodę dla klientów +++ Podejście „digital-first" do kontaktu z klientem +++

Technologia
·
BMW ConnectedDrive
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Monachium. BMW Group prezentuje nową, opartą na danych i sztucznej inteligencji ofertę w zakresie obsługi klienta. Proactive Care obejmuje nowe narzędzia i oferty, które pozwalają pojazdowi samodzielnie identyfikować istniejące i przewidywalne wymagania serwisowe, dzięki czemu w wielu przypadkach może on antycypować potrzeby klienta i proaktywnie oferować rozwiązania. Pierwsze aplikacje dla istniejących i nadchodzących generacji pojazdów są już dostępne. W najbliższych latach będą one stale wzbogacane o kolejne innowacyjne funkcje.

Większy komfort dla klientów BMW.

Pojazdy BMW już od kilku lat wysyłają dane serwisowe bezpośrednio z pojazdu do dealera BMW po potwierdzeniu przez klienta, umożliwiając w ten sposób ukierunkowaną interakcję między klientami a dealerami BMW. Do tej pory to klient sam musiał zwracać się do swojego partnera BMW - teraz BMW proaktywnie zwraca się do klienta. Wymagania dotyczące usług dealerskich zawarte w portfolio są stale rozszerzane i tam, gdzie ma to sens, wzbogacane o korzyści płynące ze sztucznej inteligencji. Rezultatem jest kolejny etap ewolucji w obszarze łączności pojazdów i obsługi klienta.

Jakie korzyści oferuje Proactive Care, gdy wymagany jest serwis?

Indywidualne propozycje rozwiązań , np. dotyczących wymagań serwisowych, są możliwe dzięki analizie danych i rejestrowaniu preferencji klientów. Obowiązuje tu podejście digital-first: w zależności od tego, co jest potrzebne, klient jest powiadamiany za pomocą wiadomości w aplikacji My BMW, powiadomienia w samochodzie, wiadomości e-mail czy przez wybranego opiekuna. Proactive Care poprawia jakość obsługi klienta w dłuższej perspektywie – m.in. poprzez elastyczne wsparcie w celu zagwarantowania mobilności lub poprzez sugerowanie odpowiedniego dealera w globalnej sieci dealerskiej, jeśli nie można uniknąć wizyty w warsztacie. Planowanie spotkań online i spersonalizowane wideo serwisowe, w tym obsługa płatności online, to tylko niektóre z możliwych opcji.

Skok milowy w zakresie obietnic i dostępności usług.

Usługa Proactive Care jest dostępna na całym świecie dla wszystkich modeli BMW z systemem operacyjnym BMW w wersji 7 lub nowszej (od wersji 07/2019). Wymagana jest aktywna umowa BMW ConnectedDrive oraz zarejestrowanie pojazdu w aplikacji My BMW lub w portalu My BMW za pomocą identyfikatora BMW ID i zapisanie swoich danych kontaktowych.* Aby gromadzenie danych było możliwe, klient musi zaakceptować Politykę prywatności w pojeździe, włączyć powiadomienia push w aplikacji My BMW i wyrazić zgodę na kontakt ze strony BMW AG lub partnera serwisowego BMW. Zakres przeprowadzonych prac, ich koszty oraz termin gotowości pojazdu do odbioru są zawsze dostępne dla klienta w przejrzysty sposób.

Ochrona danych i przejrzystość są dla BMW najważniejsze.

BMW Group przywiązuje dużą wagę do poufności i integralności danych osobowych. Ich ochrona i bezpieczeństwo mają dla BMW Group najwyższy priorytet. BMW zobowiązało się do gromadzenia danych w określonych celach. Oznacza to, że są one gromadzone w sposób inteligentny wyłącznie na potrzeby dedykowanych usług. BMW Group przestrzega aktualnego stanu prawnego zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych Unii Europejskiej i uzupełniającymi przepisami krajowymi. Dotyczy to również korzystania z systemów zainstalowanych w pojeździe.

Dzięki usłudze Proactive Care BMW oferuje swoim klientom zupełnie nowe doświadczenie w zakresie usług i jeszcze mocniej stawia satysfakcję klienta w centrum swoich działań.

*Zakres usługi Proactive Care może się różnić w zależności od kraju.

 

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji. Dotyczą one pojazdów w Niemczech. Podane zakresy uwzględniają różnice wynikające z wybranych rozmiarów kół i opon oraz ewentualnego wyposażenia dodatkowego.

Wszystkie wartości zostały już ustalone zgodnie z nowym cyklem testowym WLTP. Podatki i inne opłaty samochodowe uwzględniające (również) emisję CO2 oraz ewentualne bonifikaty obliczane są na podstawie wartości WLTP. Więcej informacji o procedurze pomiarowej WLTP można znaleźć na stronie www.bmw.com/wltp.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa oraz specyficznej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach sprzedaży.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak

BMW Group Polska

telefon: 728 874 121

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2022 firma BMW Group sprzedała ponad 2,4 miliona samochodów oraz ponad 202 tysiące motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2021 wyniósł 16,1 mld euro przy obrotach wynoszących 111,2 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. w BMW Group było zatrudnionych 118 909 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

21 March - 09:00 AM CET.
Here you can see the webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

 

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie