PressClub Česká republika · Article.

Dakar Rally 2020 – Carlos Sainz vyhrál potřetí dakarskou rallye a MINI zaznamenalo páté celkové vítězství.

Rekordman v počtu vítězství Stéphane Peterhansel doplnil vynikající výsledky speciálu MINI JCW Buggy. Vozy MINI vyhrály devět z dvanácti rychlostních zkoušek, Sainz i Peterhansel zajeli nejrychlejší časy ve čtyřech z nich. Při debutu v Saúdské Arábii zvládlo sedm z devíti startujících vozů MINI všech 7500 kilometrů, čtyři z nich v nejlepší desítce.

More MINI Motorsport
·
Dakar Rally

David Haidinger

Tel: +420225990052

Mnichov. Carlos Sainz (E) se spolujezdcem Lucasem Cruzem (E) navázali letošním vítězstvím v Dakar Rally na dvojici předchozích triumfů v letech 2010 a 2018. Pro MINI letošní vítězství znamená již pátý triumf v tomto ikonickém vytrvalostním závodě. Pro MINI a partnera MINI Motorsport – tým X-raid – to byl první společný úspěch po triumfech v letech 2012 až 2015. Španělská dvojice jedoucí s buginou MINI John Cooper Works Buggy měla v cíli 7500 kilometrů dlouhé soutěže, která se jela poprvé v Saúdské Arábii, náskok 6 minut a 21 minut na loňského vítěze Nassera Al-Attiyaha (QAT).

Rekordman v počtu vítězství na „Dakaru“, Stéphane Peterhansel (F), se svým spolujezdcem Paulem Fiuzou (P) dojeli se ztrátou 9:58 minuty na Sainze s Cruzem na třetím místě, a tím dokázali působivé schopnosti dvojice bugin MINI JCW. Každá ze dvou posádek jedoucích s MINI JCW Buggy vyhrála čtyři etapy, přičemž vozy MINI zajely v celkem devíti etapách z dvanácti nejrychlejší časy. Vůbec první rychlostní zkoušku na Arabském poloostrově vyhrála s vozem MINI JCW Rally posádka Vaidotas Zala (LTU)/Saulius Jurgelenas (LTU).

Sedm z devíti posádek MINI, které startovaly na Dakar Rally, dojelo až do cíle v Al-Quiddia, čtyři z nich dokonce skončily v první desítce. Orlando Terranova (ARG) a Bernardo „Ronnie“ Graue (ARG) dojeli na své cestě k celkovému šestému místu s vozem MINI JCW Rally ve třech etapách mezi prvními třemi. Na devátém místě dojela posádka Yasir Seaidan (KSA) se spolujezdcem Alexeyem Kuzmichem (RUS), kteří byli v poslední etapě na vynikajícím druhém místě. Jakub „Kuba“ Przygonski (PL) a Timo Gottschalk (D) museli na své sny o dobrém umístění zapomenout hned během prvního dne, kdy je potkaly technické potíže, které je stály šest hodin času. Nakonec skončili na 19. místě se ztrátou 8.35:18.

Vozy MINI byly ve vedení 40. dakarské rally po všech dvanácti etapách. Zala a Jurgelenas zajistili vedení MINI již po první etapě, po druhé etapě se z prvního místa těšili Terranova a Graue. Sainz a Cruz zaznamenali své první vítězství v etapě číslo tři, což je vyneslo na první místo průběžné klasifikace, které si pak udrželi až do konce soutěže.

Prohlášení k Dakar Rally 2020:

Carlos Sainz
„Jsem moc a moc šťastný. Tolik tvrdé práce, psychického tréninku a testování s týmem přineslo tento vynikající výsledek. Pro nás řidiče je tento závod fantastický, ale musíte intenzivně pracovat již od prvního dne. Možná se to nezdá, ale tuto soutěž jsme jeli doslova naplno od samotného začátku. Právě teď si chci jen užívat náš úspěch.“

Stéphane Peterhansel
„Byl to pro mě tak trochu starý Dakar. Až na poslední chvíli jsme se rozhodli vyměnit spolujezdce a pak jsme s Paulem Fiuzou nastoupili přímo do závodu. Jsem šťastný za tento výsledek. Byli jsme třetí, což je lepší umístění, než jsme na startu očekávali. Chlapci vpředu byli velmi rychlí a nedělali žádné chyby v navigaci. My jsme dělali, co bylo v našich silách.“

Bend Körber – ředitel MINI
„Jménem celé rodiny MINI bych chtěl pogratulovat Carlosi Sainzovi, Lucasu Cruzovi a celému týmu X-raid k vítězství v letošní dakarské rallye. Současně bych chtěl poblahopřát také Stéphanu Peterhanselovi a Paulu Fiuzovi k jejich umístění na stupních vítězů. Bohužel tento úspěch poněkud zastínily tragické nehody Paula Gonçalvese a Edwina Stravera, které nás velmi zasáhly. Naši jezdci a tým X-raid předvedli v Saúdské Arábii, která dakarskou rally hostila vůbec poprvé, vynikající výkony. Tyto výsledky jsou také odměnou za jejich intenzivní práci v rámci příprav. MINI John Cooper Works Buggy ukázalo, že je v náročném a neznámém terénu velmi rychlé a spolehlivé. Celkově páté vítězství MINI v Dakar Rally a první od roku 2015 pro nás všechny znamená velmi mnoho.“

Sven Quandt – ředitel X-raid
„Jsme doslova nadšení z vynikajícího výsledku celého týmu. Neočekávali jsme, že dojedeme na prvním a třetím místě. Byl to fantastický závod s mnoha souboji o vedení. Carlos a Stéphane předvedli vynikající výkony. Výkonnost našich vozů MINI JCW byla fantastická. Jsme nadšeni, že se nám po tolika letech opět s vozy MINI podařilo v Dakaru zvítězit. Skutečnost, že čtyři vozy MINI skončily v první desítce a sedm z nich mezi nejlepšími dvaceti, ukazuje na jejich mimořádnou spolehlivost. Děkuji celému týmu a všem, kteří věřili v náš úspěch a podpořili nás, to platí zejména pro MINI a naše partnery.“

Beijing. 24./25. April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.