Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

První BMW iX.

BMW iX je připraveno k sériové výrobě a na světových silnicích se objeví v listopadu 2021. Nová technologická vlajková loď BMW Group kombinuje radost z jízdy bez lokálních emisí, sportovní agilitu a přesvědčivý dojezd s charakterem zaměřeným na udržitelnost. BMW iX se svým průkopnickým designem a interiérem zaměřeným na luxusní prostor ztělesňuje nové pojetí konceptu Sports Activity Vehicle (SAV).

i20
·
BMW iX
·
BMW i
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(4x, ~11,34 MB)
  
Photos(374x, ~-2009150464 B)

BMW iX je připraveno k sériové výrobě a na světových silnicích se objeví v listopadu 2021. Nová technologická vlajková loď BMW Group kombinuje radost z jízdy bez lokálních emisí, sportovní agilitu a přesvědčivý dojezd s charakterem zaměřeným na udržitelnost. BMW iX se svým průkopnickým designem a interiérem zaměřeným na luxusní prostor ztělesňuje nové pojetí konceptu Sports Activity Vehicle (SAV). Tento vůz byl od počátku navržen pro čistě elektrickou mobilitu a vznikl na souboru zcela nové generace techniky. Vyznačuje se revolučním přístupem v mnoha oblastech, například automatizované jízdy, ovládání, konektivity a digitálních služeb, a promítá je do prémiové mobility, která v tomto segmentu nemá obdoby.

BMW iX bude na trh uvedeno ve dvou modelových variantách. Obě jsou vybaveny elektrickým pohonem všech kol, přičemž BMW iX xDrive50 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 23,0–19,8 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) disponuje kombinovaným výkonem 385 kW/523 k a BMW iX xDrive40 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 22,5–19,4 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) kombinovaným výkonem 240 kW/326 k. Hospodárnost technologie pohonu ve spojení s nejnovější technologií bateriových článků vede u BMW iX xDrive50 k dojezdu podle WLTP až 630 kilometrů a až 425 kilometrů v případě BMW iX xDrive40. Později se k modelové řadě připojí také BMW iX M60 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 21,6 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) s maximálním výkonem přesahujícím 440 kW/600 k, který slibuje mimořádně sportovní zážitky z jízdy na čistě elektrický pohon. (Údaje o výkonech motorů a spotřebě elektřiny pro BMW iX M60 jsou předpokládané hodnoty vycházející z aktuálního stadia vývoje vozu).

Vyvážené jízdní vlastnosti.
Konstrukce karoserie, konstrukční principy a naladění podvozku BMW iX jsou dokonale uzpůsobeny k propojení vynikajícího jízdního komfortu se sportovními jízdními vlastnostmi. Hliníkový prostorový rám s karbonovou strukturou Carbon Cage, jejíž výztuhy vyrobené z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP) jsou použité na střeše, na bocích a zádi, vedou k inteligentní kombinaci materiálů, která zvyšuje tuhost a zároveň minimalizuje hmotnost. Pozitivní vliv na hospodárnost a dojezd mají rovněž vylepšené aerodynamické vlastnosti, jež přispívají k tomu, že součinitel odporu vzduchu vozu činí pouhých 0,25. Vysokonapěťová baterie umístěná nízko v podlaze vozu snižuje těžiště a spolu s rovnoměrným rozložením hmotnosti přispívá k lepší ovladatelnosti. Díky vyváženým jízdním vlastnostem působí BMW iX na silnici stabilně a pohodlně, ale zároveň je v něm jasně znát obratnost.

Standardní podvozek BMW iX tvoří přední náprava s dvojitými příčnými rameny a pětiprvková zadní náprava, progresivní tlumiče a elektrické řízení s funkcí Servotronic a proměnlivým převodem. Na seznamu volitelné výbavy lze najít vzduchové odpružení obou náprav s elektronicky řízenými tlumiči, integrální aktivní řízení a sportovní brzdy. Jako alternativa ke standardním 20palcovým kolům z lehké slitiny jsou na výběr 21- a 22palcová aerodynamická kola Air Performance. Ta mohou být vybavena pneumatikami se sníženým valivým odporem, které mají uvnitř vrstvu pěny pro zlepšení akustického komfortu.

Elektrický pohon všech kol a blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému.
Elektrický systém pohonu všech kol v BMW iX přenáší na přední a zadní kola přesně tolik hnací síly, kolik je v dané jízdní situaci potřeba. Inteligentní řízení pohonu všech kol umožňuje plně variabilní přenos výkonu od vysoce hospodárného pohonu pouze zadních kol až po pohon všech kol, který maximalizuje trakci.

Technologie blízko sebe umístěných regulačních prvků protiprokluzového systému, spolupracující vůbec poprvé s pohonem všech kol, přináší další zlepšení trakce a jízdní stability. Tento systém, který je součástí řízení motoru, poskytuje velmi přesné a bleskurychlé korekční zásahy a umožňuje tak vozu vždy nenuceně akcelerovat, a to i za nepříznivého počasí a na špatných površích. BMW iX xDrive50 zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy, zatímco BMW iX xDrive40 dosáhne stejné mety z klidu za 6,1 sekundy.

Vysoce integrovaná a hospodárná technologie pohonu.
Technologie BMW eDrive páté generace modelu BMW iX je soustředěna okolo pohonné jednotky, která v jednom celku spojuje elektromotor, řídicí elektroniku a převodovku. Tato vysoce výkonná integrovaná koncepce elektrického systému pohonu má příznivý vliv na hustotu výkonu i hospodárnost a zároveň významně šetří prostor v oblasti mezi přední a zadní nápravou. 

Oba motory v BMW iX pracují na principu tzv. elektricky buzeného synchronního motoru, kde je buzení rotoru vyvoláno přívodem elektrické energie, nikoliv permanentními magnety. Díky tomu je okamžitě po rozjezdu k dispozici maximální točivý moment, který zůstává konstantní v extrémně širokém pásmu otáček. Kombinovaný točivý moment vrcholí v případě BMW iX xDrive40 hodnotou 630 Nm a ještě vyšší hodnotou 765 Nm u BMW iX xDrive50.

Adaptivní a individuálně řízená rekuperace.
Účinnost a dojezd BMW iX dále zvyšuje adaptivní rekuperace. Inteligentně propojené řízení pohonu znamená, že intenzita rekuperace kinetické energie při brzdění motorem a aktivním brzdění může být přizpůsobena dané jízdní situaci na základě dat z navigačního systému a senzorů používaných asistenčními systémy. Například s blížící se křižovatkou lze zvýšit stupeň rekuperace, aby se dobila vysokonapěťová baterie a zároveň bylo využito zpomalovacího účinku. Na otevřené silnici může vůz také jet setrvačností, tzv. plachtit, bez spotřeby energie, a to okamžitě, jakmile řidič sundá nohu z akcelerátoru. 

Adaptivní rekuperace je výchozím nastavením v jízdním režimu D.
Řidič si může v menu BMW iDrive zvolit vysokou, střední nebo nízkou úroveň rekuperace kinetické energie pro všechny jízdní situace. Nejvyšší nastavení rekuperace se automaticky aktivuje v jízdním režimu B, který rovněž přináší charakteristické jednopedálové ovládání. Informace o toku energií lze zobrazit na kontrolním displeji bez ohledu na zvolený jízdní režim. Trenažér efektivity Efficiency Trainer nabízí rady pro velmi úspornou jízdu, zatímco zobrazení dojezdu jasně ilustruje vliv stylu jízdy na úroveň nabití vysokonapěťové baterie. 

Vysokonapěťová baterie s nejmodernější technologií bateriových článků.
Pátá generace technologie BMW eDrive zahrnuje také vysokonapěťovou baterii s nejmodernější technologií bateriových článků. Objemová hustota energie jednoho článku je o 40 procent vyšší než u baterie v současném BMW i3 (modelový rok 2020). BMW iX xDrive50 je vybaveno vysokonapěťovou baterií s využitelným energetickým obsahem 105,2 kWh (celkový energetický obsah: 111,5 kWh), zatímco baterie pro BMW iX xDrive40 má využitelný energetický obsah 71 kWh (celkový: 76,6 kWh).

BMW iX je standardně vybaveno integrovaným systémem vytápění a chlazení interiéru spolu s vysokonapěťovou baterií a pohonným systémem, který pracuje s mimořádně účinným tepelným čerpadlem. Předvídavý tepelný management umožňuje optimalizovat provozní teplotu vysokonapěťové baterie pro rychlé a efektivní nabíjení před plánovanou zastávkou u rychlonabíjecí stanice.

Kombinovaná nabíjecí jednotka (CCU) v BMW iX byla navržena tak, aby nabíjela velmi flexibilně. Stejnosměrným proudem lze nabíjet až do výkonu 200 kW (BMW iX xDrive50) nebo 150 kW (BMW iX xDrive40). Baterie BMW iX xDrive50 se tak nabije z 10 na 80 procent za přibližně 35 minut nebo za 31 minut v případě BMW iX xDrive40. 

Dojezd lze navíc za pouhých deset minut zvýšit až o 150 kilometrů u BMW iX xDrive50 a o více než 95 kilometrů u BMW iX xDrive40, pokud jsou připojeny k rychlonabíjecí stanici stejnosměrného proudu s počátečním stavem nabití baterie na 10 procent. Modely BMW iX jsou v Evropě dodávány s nabíjecí kartou BMW Charging Card, univerzální rychlonabíječkou Flexible Fast Charger poskytující nabíjecí výkon až 11 kW a nabíjecím kabelem Mode 3 pro veřejné nabíjecí stanice. Speciální tarifní systém od BMW Charging umožňuje nabíjet elektrickou energii za velmi atraktivní ceny, a to jak na veřejných nabíjecích stanicích, tak u vysokovýkonných nabíjecích stanic.

Premiéra nové generace ovládání systému BMW iDrive.
Nová generace displejů a systému BMW iDrive, která debutuje v BMW iX, rozšiřuje interakci mezi řidičem a vozidlem a mění ji v přirozený dialog. Systém pracuje s novým BMW Operačním systémem 8 a byl navržen s jasným důrazem na dotykové ovládání BMW Prohnutého displeje a na verbální komunikaci s inteligentním osobním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant, který taktéž prošel rozsáhlým vylepšením. BMW Prohnutý displej je plně digitální seskupení displejů tvořené 12,3palcovým přístrojovým panelem a kontrolním displejem s úhlopříčkou 14,9 palce, které jsou společně umístěny za skleněnou plochou, natočenou směrem k řidiči. Digitální osobní asistent se nyní vyznačuje dalšími schopnostmi a při komunikaci s cestujícími ve vozidle používá novou grafiku.

Nové režimy My Modes rozšiřují možnosti nastavení vozidla, a vytvářejí tak komplexní zážitek z jízdy. Vzdálené aktualizace softwaru Remote Software Upgrades a možnost dokoupení různých funkcí v obchodě BMW ConnectedDrive Store a jejich následná instalace na dálku udržují software vozidla vždy aktuální. Navigace využívající cloudový systém BMW Maps a rozšířená realita na kontrolním displeji zajišťují rychlé a přesné plánování trasy a zároveň usnadňují řidiči orientaci na silnici. Využití mobilní technologie 5G pro přenos dat a možnost integrace osobního mobilního účtu do vozu pomocí osobní eSIM posilují průkopnický status BMW iX.

Široká škála asistenčních systémů.
Nová sada technologických nástrojů v BMW iX nabízí značný potenciál pro rozvoj automatizované jízdy a parkovacích funkcí, přičemž ve střednědobém horizontu lze očekávat funkčnost autonomního řízení na úrovni 3. Nová generace senzorů, nový softwarový soubor a výkonná výpočetní platforma poskytují základ pro výjimečnou inteligenci. Ke sledování okolí vozidla se používá pět kamer, pět radarových senzorů a 12 ultrazvukových čidel. 

BMW iX je vybaveno nejrozsáhlejší sadou standardně dodávaných asistenčních systémů, jakou kdy BMW mělo, a také řadou inovací. Například systém varování před čelním nárazem nyní detekuje protijedoucí vozidla při odbočování vlevo (v zemích, kde se jezdí vpravo), stejně jako cyklisty a chodce při odbočování vpravo. Výrazně byla rozšířena dostupnost volitelného asistenta jízdy v jízdních pruzích včetně podpory v úzkých pruzích, zatímco volitelný aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go nabízí lepší nastavení vzdálenosti. Novinkou je funkce varování před opuštěním vozu, která upozorňuje na přítomnost cyklistů nebo chodců v okolí vozu před otevřením dveří, a bezpečnostní kamera Remote Theft Recorder. Na seznamu standardní výbavy BMW iX najdete také parkovací asistent včetně couvací kamery a couvacího asistentu.

Design exteriéru vyzařující progresivní luxus; prostorný interiér s příjemnou atmosférou.
Průkopnický charakter BMW iX se zřetelně projevuje také v designu jeho exteriéru. Jasně strukturovaný a zjednodušený designový jazyk, impozantní tvary karoserie s mohutnými proporcemi automobilu SAV a precizně zpracované detaily vytvářejí auru progresivního luxusu. K výrazným prvkům exteriéru patří téměř zcela zakrytá BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek, jejíž povrch je výsledkem inovativních výrobních postupů a zahrnuje kamerové a radarové senzory.

BMW iX bylo důkladně navrženo do posledního detailu. Jeho interiér byl vytvořen tak, aby poskytoval kvalitní prostředí a osobní pohodu. Obrovský prostor a nově vyvinutá sedadla s integrovanými opěrkami hlavy udávají tón luxusu. Absence středového tunelu vytváří prostor navíc pro nohy a další možnosti pro odkládací prostory. Středová konzola je navržena ve stylu kvalitního nábytku. Ovládací panel s vystouplými ploškami a aktivní haptikou, stejně jako kolébkový přepínač pro volbu směru jízdy, přináší několik velmi moderních prvků. Kromě BMW Prohnutého displeje přispívá k soustředěnému zážitku z jízdy také šestiúhelníkový volant a integrace bezrámového projektoru volitelného Head-Up Displeje. Na výběr jsou tři různé výbavy individualizace interiéru.

Automatická klimatizace v BMW iX je pro čištění vzduchu vybavena filtrem z nanovláken a novým dotykovým ovládáním. Systém ve snaze maximalizovat pocit pohody cestujících inteligentně kombinuje větrání interiéru a vyhřívání povrchů interiéru, sedadel a volantu. Dokonalý zvukový zážitek slibuje na přání dodávaný zvukový systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s reproduktory schovanými v opěrkách hlavy a funkcí 4D Audio využívající basové chvění. 

Kromě akustické ochrany chodců je BMW iX vybaveno také speciálně komponovaným zvukem pohonu, který zvyšuje vzrušující zážitek z jízdy tím, že poskytuje autentickou zpětnou vazbu v reakci na pohyby akcelerátoru a rychlost vozu. Sériově dodávaná funkce BMW IconicSounds Electric umožňuje doplnit akustický repertoár o nové zvukové varianty vzešlé ze spolupráce se skladatelem filmové hudby Hansem Zimmerem.

Výroba v závodě BMW Group v Dingolfingu s použitím výhradně zelené energie, monitorovaná těžba surovin, vysoký podíl přírodních a recyklovaných materiálů.
BMW iX se bude vyrábět v závodě BMW Group v Dingolfingu. Samotné vozidlo i bateriové články budou vyráběny zcela ekologicky. BMW Group obstarává kobalt a lithium potřebné pro vysokonapěťové baterie z kontrolovaných zdrojů v Austrálii a Maroku a dodává je výrobcům bateriových článků. Princip konstrukce elektromotorů umožňuje vyhnout se použití vzácných zemin v rotorech systému pohonu. Společnost navíc vyrábí potřebný hliník pomocí energie ze solárních elektráren. K šetrné výrobě BMW iX z hlediska zdrojů přispívá také vysoký podíl druhotného hliníku a opětovně použitých plastů. V jeho interiéru je použito dřevo s certifikátem FSC, kůže ošetřená výtažky z olivových listů a další přírodní materiály. Mezi surovinami použitými na výrobu krytů podlahy a koberců jsou i recyklované rybářské sítě.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW iX xDrive50:
Combined power consumption: 23.0 - 19.8 kWh/100km WLTP; CO2 emissions combined: 0 g/km.

BMW iX xDrive40:
Combined power consumption: 22.5 - 19.4 kWh/100km WLTP; CO2 emissions combined: 0 g/km.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit