Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW Concept XM – výkon a luxus překračující všechny konvence.

Na výstavě Art Basel 2021 v Miami Beach BMW M GmbH poprvé představí nově a expresivně pojatý automobil. BMW Concept XM je ukázkou budoucího nejvýkonnějšího modelu BMW M, jehož produkce se rozjede na konci příštího roku.

BMW Group Design
·
Design, koncepty a studie
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Author.

David Haidinger
BMW Group

Mnichov. Na výstavě Art Basel 2021 v Miami Beach BMW M GmbH poprvé představí nově a expresivně pojatý automobil. BMW Concept XM je ukázkou budoucího nejvýkonnějšího modelu BMW M, jehož produkce se rozjede na konci příštího roku. BMW Concept XM současně ukazuje na výjimečnost divize M. Elektrifikace je základem výjimečného zážitku z jízdy, který řidiči umožňuje pohybovat se buď v téměř dokonalé tichosti, nebo si užívat typické radosti z mimořádné dynamiky ve stylu M. BMW Concept XM přináší první pohled na nový design přední části připravovaných modelů BMW luxusní třídy. Současně také představí vysoce progresivní a osobitý pohled na design modelů BMW X a zcela novou formu luxusu a pocitu prostoru v interiéru.

Sériový model BMW XM se bude vyrábět od konce roku 2022 v americké továrně BMW Group ve Spartanburgu. Právě USA budou pro nový vysokovýkonný vůz nejdůležitějším trhem. BMW M s ním současně představí svůj první samostatný model od dob legendárního BMW M1, a to v roce, kdy slaví 50. výročí svého vzniku. BMW XM bude k dispozici pouze s plug-in hybridním pohonem a výhradně jako M model.

Odvážný design vozu Concept XM odráží jeho výjimečné schopnosti v podobě dynamiky, agility a preciznosti, v tomto případě navíc s čistě elektrickým dojezdem až 80 km. Nově vyvinutý systém pohonu M Hybrid v BMW Concept XM spojuje motor V8 a vysokovýkonný elektromotor. Společně obě pohonné jednotky nabízejí maximální výkon 550 kW/750 k a točivý moment 1000 Nm. První elektrifikovaný vůz BMW M GmbH v segmentu vysokovýkonných modelů ukazuje budoucí směřování značky.

„BMW Concept XM představuje kompletně nový koncept v segmentu vysokovýkonných vozů,“ říká Franciscus van Meel, generální ředitel BMW M GmbH. „Zdůrazňuje schopnost BMW M GmbH bořit zavedené konvence a posouvat hranice s cílem fanouškům značky nabídnout ultimativní zážitky z jízdy. Sériový vůz, první model nabízený výhradně jako vůz BMW M od dob legendárního BMW M1, současně ukazuje, jak přistupujeme k postupné elektrifikaci naší značky.“

BMW M jde v luxusním segmentu vlastní cestou.
BMW Concept XM ukazuje, že BMW M GmbH si v luxusním segmentu razí vlastní cestu. Exteriér vozu sází na osobitost a extrovertní přitažlivost. Uvnitř vozu se propojuje zvláštní pojetí palubní desky zaměřené na řidiče, kterým jsou M modely typické, se zcela novým pojetím prostoru v zadní části interiéru. Zde je připraven salónek M Lounge s mimořádně komfortními sedadly a výrazně tvarovaným osvětleným stropem, který nabízí svým pasažérům výjimečně luxusní útočiště.

„Design BMW Concept XM je extravagantním přínosem BMW M do srdce luxusního segmentu,“ říká Domagoj Dukec, šéfdesignér značky BMW. „Má jedinečnou identitu a ztělesňuje expresivní životní styl jako žádný jiný model v nabídce BMW.“

Přední část: progresivní design pro maximální působivost.
BMW Concept XM poprvé přináší nový a progresivní design přední části, který se objeví i na dalších modelech BMW luxusní třídy. Sériová verze se poprvé objeví v roce 2022 v rámci modelové ofenzivy BMW v luxusním segmentu. Přední světlomety byly rozděleny do dvou samostatných modulů, což je nový designový prvek, který vytváří vizuálně působivý výraz. Obzvláště poutavý je světelný podpis denního svícení v ostře navrženém horním modulu. Horizontální maska chladiče ve tvaru ledvinek je sebevědomě umístěna mezi světlomety a směrem k vnějším okrajům se zužuje. Tím má téměř osmiúhelníkový tvar, který zdůrazňuje dynamický charakter přední části. Černé prvky masky chladiče ve tvaru ledvinek jsou obklopeny důmyslně navrženými strukturami a působí, jako by se téměř volně vznášely nad leskle černým povrchem. Pro M typické dvojité příčky uvnitř masky chladiče umocňují dojem šířky. Nápadné zvýraznění masky chladiče svítícím rámečkem je nejen působivé, ale současně spolu se světly denního svícení vytváří i v noci okamžitě rozpoznatelný celek. Nové logo XM v masce chladiče a velké vstupy vzduchu naznačují sílu motoru V8, který ve spolupráci s elektromotorem tvoří hnací soustavu M Hybrid.

M specifické detaily ukazují na výkon bez kompromisů.
Celá příď BMW Concept XM je vzpřímená, což jí dodává ještě impozantnější vzhled. Barva střechy kontrastuje s černým provedením A-sloupků. Čelní sklo díky tomu působí jako více skloněné, což do přední části vozu vnáší moderní dynamiku. Do střechy nad A-sloupky byly zabudovány nízké doplňkové LED světlomety. Odvážně tvarovaná kapota motoru prodlužuje kontury masky chladiče ve tvaru ledvinek směrem dozadu v podobě dvou vyboulení. Dvojice vstupů vzduchu v kapotě kopíruje vzhled doplňkových LED světlometů ve střeše a automobilu dodává ještě dynamičtější výraz. Suverénně tvarovanou karoserii na jejím spodním okraji lemují čistě řezané černé plochy předního nárazníku. Trojúhelníkové prvky v barvě karoserie na vnějších okrajích zdůrazňují vertikální vstupy vzduchu a zároveň podtrhují sportovní a robustní výraz BMW Concept XM.

Pohled z boku: výraz nespoutané dynamiky.
Mohutné a jednoznačně tvarované proporce BMW Concept XM zdůrazňují jeho výraznou osobnost, jež se vymyká ze zavedených konvencí, a přitahují pozornost ke karoserii, svým tvarem připomínající kupé. Vizuálně výrazná přední část, dlouhá kapota a protažená, plynule se svažující linie střechy představují nezaměnitelný dvouprostorový design s výraznými obrysy. Grafika bočních oken se směrem k zádi výrazně zužuje, což při pohledu z boku jednoznačně zvyšuje dynamiku.

Dvoubarevné lakování vozu BMW Concept XM dále podtrhuje jeho výrazné linie: horní část je provedena v matné zlato-bronzové barvě, zatímco spodní část pokrývá šedý metalický lak Space Grey. Pod spodním okrajem bočních oken obě barvy odděluje široká leskle černá linka, vytvářející dojem „černého pásu“ kolem celého vozu. Vnější zpětná zrcátka s logy M zaujmou čistými tvary, jimiž vozu dodávají technický a sportovní nádech. Krytka nabíjecího konektoru umístěná za levým předním kolem připomíná, že vůz pohání systém M Hybrid.

Na bocích zaujmou záměrně krátké vodorovné linie, které vozu dodávají moderní a současně agilní výraz. Linie jsou zpočátku výrazně navržené, ale následně plynule mizí v povrchu karoserie. Expresivní zadní světla zasahují výrazně do boků karoserie a vytvářejí tak poutavý přechod mezi zadní částí a boky. Černé lemy nad koly a na bocích, které jsou typické pro modely BMW X, jsou velmi zřetelné a automobil opticky zvyšují. Protáhlá karoserie stojí na 23palcových kolech z lehké slitiny, která bočnímu pohledu dodává další dávku robustnosti.

Zadní část: svalnatý postoj a nově interpretovaný design.
Design zadní části zdůrazňuje svalnatý postoj a BMW Concept XM opticky snižuje a dodává mu sportovnější charakter. Zadní okno je naprosto plynule integrováno do zadní části vozu. Svěží interpretace designu je patrná i v provedení log BMW, které jsou laserem vygravírované do okna pod každou ze dvou střešních lišt. Jedná se o stylistický odkaz na BMW M1, které doposud bylo jediným samostatným modelem vyvinutým výhradně společností BMW M GmbH.

Níže na zádi upozorňují na mohutný postoj vozu výrazně rozšířené blatníky. Extrémně tenká a odvážně tvarovaná zadní světla ve tvaru písmene L, která zasahují téměř přes celou šířku zádě, tento efekt ještě umocňují. Samotná světla mají v neaktivním stavu tmavý vzhled, který po zapnutí rozzáří do homogenní červené barvy. Dominantou zadního nárazníku jsou výrazné dvojité koncovky výfuku modelů BMW M. Použitý dvojitý výfukový systém se dvěma koncovkami snižuje protitlak motoru V8 a zároveň vytváří emotivně bohatý zvukový projev typický pro M modely, který doprovází impozantní průběh výkonu motoru. Vertikální uspořádání a šestiúhelníkový tvar koncovek výfuku vdechují tomuto klasickému ikonickému prvku nový život.

Design interiéru: vysoký výkon a extrovertní luxus.
Řidič uvnitř BMW Concept XM objeví osobitou M interpretaci designu palubní desky zaměřené na řidiče. Výrazné linie a vysoce kvalitní materiály povrchů přístrojové desky, středové konzoly, obložení dveří a sedadel dodávají atmosféře v prostoru předních sedadel progresivitu. Hnědá kůže s cílenou patinou, měď a uhlíková vlákna vytvářejí propojení mezi luxusem a motoristickým sportem. Výrazné obložení jednoznačně vizuálně odděluje prostor řidiče od ostatních částí vozu.

Střední část palubní desky, obložená uhlíkovými vlákny s vpletenými měděnými nitěmi, vytváří sportovně-exkluzivní základ pro displeje, otvory ventilace a ovládací prvky. Nové uspořádání BMW Prohnutého displeje umístěného nad tímto prvkem zajišťuje vyváženost mezi tradičním zaměřením na řidiče a moderním digitálním přístupem. Červené ozdobné prvky na volantu a středové konzoly jsou specifickým M odkazem na sportovní vlastnosti vozu. Srdcem středové konzoly je trojice vertikálních prvků vyvedených ve třech charakteristických barvách loga divize BMW M.

Prostorný a luxusní salónek M Lounge.
Neochvějné zaměření na řidiče na předních sedadlech kontrastuje s extravagantní a luxusní atmosférou salónku v zadní části BMW Concept XM. Speciální materiály, vizuálně působivé povrchy a expresivní detaily proměňují zadní sedadla v jedinečný salónek M Lounge. Černě tónovaná zadní boční okna podtrhují pocit soukromí. Zatímco palubní desce dominuje teplá hnědá kůže, záď je laděna do sytého petrolejového odstínu. Rozměrná lavice zadních sedadel tvoří lákavý prostor k odpočinku. Pouze kosočtvercová oblast opěrek hlavy je čalouněna kůží. Sedáky zadních sedadel díky luxusnímu sametovému čalounění a diamantovému prošívání nabízejí vysoký komfort a svým expresivním provedením připomínají pohovku. Exkluzivní celkový dojem umocňují koberce s dlouhým vlasem a diamantovým vzorem.

Podsvícené a plastické: stropní čalounění.
Vizuální specialitou interiéru je čalounění stropu trojrozměrnou hranolovou strukturou. Kombinace nepřímého a přímého osvětlení zvýrazňuje reliéfní strukturu, která přeměňuje strop na exkluzivní umělecké dílo. Spolu s prostorovým osvětlením mimořádně efektně podtrhuje kombinaci luxusu a komfortu vozu BMW Concept XM. Vnitřní osvětlení je možné aktivovat v jedné ze tří barev BMW M.

BMW Prohnutý displej se specifickým uživatelským rozhraním M.
M specifická verze ovládacího systému, vycházející z nejnovější generace BMW iDrive, přenáší vysokovýkonný charakter BMW Concept XM do digitálního světa. Uživatelské rozhraní, vyvedené ve třech známých M barvách, dokonale ladí se sportovním zážitkem z jízdy. Podmanivou estetikou vizualizuje režimy hybridního i čistě elektrického pohonu. BMW Prohnutý displej vytváří dokonalý základ pro předvedení tohoto na míru vytvořeného designu a předznamenává uživatelské rozhraní, které ve všech budoucích modelech BMW M přinese mimořádně intenzivní zážitky z jízdy.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Change Search Settings.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
German
  • Jazyk souboru přílohy
  • Arabic
  • Czech
  • English
  • German
Updates
Top-Topic
Submit
Reset
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit