Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Nové BMW X1 a první BMW iX1.

Okamžitě dostupná radost z jízdy a moderní variabilita podtrhují charakter nového BMW X1. Díky výraznějšímu designu, posílené elektrifikaci a progresivní konektivitě posouvá model X1 úspěšnou koncepci vozů Sports Activity Vehicle (SAV) prémiového kompaktního segmentu do budoucnosti utvářené udržitelností a digitalizací. Třetí generace BMW X1 se pro cílovou skupinu stává také vstupní branou do elektromobility – premiéru slaví čistě elektrické BMW iX1.

 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~696,9 KB)
  
Photos(200x, ~1,05 GB)

Okamžitě dostupná radost z jízdy a moderní variabilita podtrhují charakter nového BMW X1. Díky výraznějšímu designu, posílené elektrifikaci a progresivní konektivitě posouvá model X1 úspěšnou koncepci vozů Sports Activity Vehicle (SAV) prémiového kompaktního segmentu do budoucnosti utvářené udržitelností a digitalizací. Výjimečné postavení nového BMW X1 v rámci konkurence podtrhuje výrazně rozšířená standardní výbava, prostornější a prémiovější interiér, nový ovládací systém BMW Operační systém 8 s BMW Prohnutým displejem a také široká nabídka systémů pro automatizovanou jízdu a parkování.

Když bylo v roce 2009 uvedeno na trh původní BMW X1, vytvořilo novou kategorii segmentu prémiových vozů. Od té doby je toto kompaktní SAV atraktivní vstupenkou do světa BMW X. BMW X1 je díky svému robustnímu charakteru a praktické všestrannosti ztělesněním jedinečné svobody a nezávislosti, a to jak v každodenním provozu, tak i na delších cestách. O jeho velké oblibě svědčí i celkový počet přibližně 1,9 milionu dosud prodaných kusů na trzích po celém světě.

Významný impulz pro urychlený rozmach elektromobility.
Třetí generace BMW X1 se pro širokou cílovou skupinu stává také vstupní branou do elektromobility ve stylu BMW i. BMW iX1 xDrive30 (spotřeba elektřiny, kombinovaná podle WLTP: 18,4–17,3 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km; předběžné hodnoty vycházejí z aktuální fáze vývoje vozu), které se začne prodávat ihned po uvedení nové generace modelu se spalovacím motorem, je prvním čistě elektrickým prémiovým kompaktním modelem BMW Group postaveným na flexibilní platformě. Nabídka BMW Group ukazuje další rozšiřování elektromobility, která je jedním ze strategických bodů jejího zaměření. Cílem BMW Group je mít do konce roku 2025 na silnicích více než dva miliony čistě elektrických vozů. Do roku 2030 by totiž měl mít každý druhý automobil prodávaný BMW Group po celém světě čistě elektrický pohon.

Nové BMW X1 bude uvedeno na trh v říjnu 2022 a zpočátku budou k dispozici dvě zážehové a dvě vznětové varianty. Hned poté bude následovat další zážehový a jeden vznětový model, ke kterým se přidá BMW iX1 xDrive30 a dvojice plug-in hybridních modelů.

Všechny nové modely BMW X1 se budou vyrábět v továrně BMW Group v Regensburgu, kde se vyráběla i předchozí generace modelu – včetně plug-in hybridní varianty. Modely se spalovacími motory, plug-in hybridními systémy a čistě elektrickým pohonem zde nyní budou sjíždět z jedné montážní linky. Tím se docílí toho, že závod bude schopen pružně reagovat na případné změny v poptávce zákazníků. V Regensburgu se budou vyrábět také baterie pro BMW iX1 xDrive30. Baterie, kterými jsou vybaveny plug-in hybridní modely, a všechny ostatní komponenty páté generace pohonu BMW eDrive budou vyráběny v závodě BMW Group v Dingolfingu, který je hlavním centrem společnosti pro výrobu součástí elektrického pohonu.

Přípravy na novou generaci modelu v závodě BMW Group v Regensburgu zahrnovaly zavedení nových dopravníků a montážních systémů pro baterie. Kromě toho byla zdokonalena interní logistika s využitím nejmodernější digitalizace. V karosárně v Regensburgu byl nový model začleněn do výrobního procesu ještě během probíhající sériové výroby. V lakovně se používá integrovaný proces lakování (IPP), který zvyšuje účinnost procesu nanášení barvy na karoserii a zároveň snižuje spotřebu energie.

Robustní exteriér, prostorný interiér.
Díky ostřeji řezanému designu a většímu vnitřnímu prostoru představuje nové BMW X1 okamžitě viditelný posun vpřed. Nová generace tak zřetelněji než kdy jindy podtrhuje svůj status člena modelové rodiny BMW X. Mezi klíčové prvky patří čistý a zjednodušený design ploch a pro X typické černé obložení ve spodní části karoserie, zdůrazňující robustní charakter vozu. Kolmá přední část navíc zvyšuje vizuální osobitost nového X1.

Uvnitř nového BMW X1 je pět plnohodnotných sedadel a jeho zavazadlový prostor lze využít mnoha způsoby. Zejména řidič a spolujezdec na předních sedadlech se mohou těšit na výrazné zvětšení prostoru v oblasti ramen a loktů. Opěradla zadních sedadel lze standardně sklopit v poměru 40:20:40 a volitelně je možné pro ještě větší komfort nastavit jejich sklon. Modely poháněné výhradně spalovacími motory lze navíc na přání vybavit posuvnými zadními sedadly, což umožňuje zvětšit prostor pro nohy cestujících vzadu nebo objem zavazadlového prostoru. Při využití všech sedadel má nové BMW X1 objem zavazadlového prostoru 540 litrů, což je o 35 litrů více než u jeho předchůdce. Tento objem lze rozšířit až na maximálních 1600 litrů (+50 litrů).

Karoserie nového BMW X1 oproti svému předchůdci narostla ve všech směrech – na délku o 53 milimetrů na 4500 milimetrů, na šířku o 24 milimetrů na 1845 milimetrů a na výšku o 44 milimetrů na 1642 milimetrů, díky čemuž získalo mohutnější proporce. Nová generace má rozvor 2692 milimetrů, což je o 22 milimetrů více než u jejího předchůdce. Rozchod kol se vpředu zvětšil o 31 milimetrů na 1592 milimetrů a vzadu na 1593 milimetrů, což zlepšuje ovladatelnost a agilitu nového BMW X1.

BMW Efficient Dynamics: Komplexní koncept udržitelnosti.
V roce 2007 představila společnost BMW Group koncept, který je v automobilovém průmyslu dodnes jedinečný. Paket technologií Efficient Dynamics zkombinoval důsledné snižování spotřeby paliva a emisí CO2 se snahou o zvýšení radosti z jízdy. V rámci přístupu BMW Efficient Dynamics je každý aspekt vývoje vozidla bez výjimky posuzován podle toho, jak může přispět ke zvýšení udržitelnosti. Kromě pohonného ústrojí se to týká především řízení toků energií, aerodynamiky a snižování hmotnosti prostřednictvím inteligentní lehké konstrukce.

Tato úsporná opatření zvyšují atraktivitu modelové řady z hlediska hospodárnosti a radosti z jízdy a dodávají modelům BMW prémiovo-futuristický charakter, který je jasně odlišuje od jejich konkurentů.

Inteligentní lehká konstrukce zvyšuje obratnost a hospodárnost.
Lehčí karoserie a podvozkové komponenty pomáhají novému BMW X1 k jeho agilitě a hospodárnosti. Díky inteligentní kombinaci materiálů se podařilo minimalizovat hmotnost vozu a zároveň zvýšit tuhost jeho karoserie a bezpečnost v případě nárazu. Oceli lisované za tepla a hliníkové slitiny použité pro strukturu chránící posádku doplňují pro ještě větší pevnost oceli s proměnnou tloušťkou. Tuhost karoserie v přední části BMW iX1 a plug-in hybridních modelů zvyšuje přídavný panel a pevné spojení s krytem baterie, který je navržen jako nosný prvek. Čistě elektrický model je navíc vybaven speciální vzpěrou, jež spojuje horní uložení předních tlumičů. Takto dosažené zvýšení torzní tuhosti zlepšuje směrovou stabilitu a reakce vozu v zatáčkách.

Hliníková kapota snižuje hmotnost přední části vozu, což přispívá k lepší ovladatelnosti. Další úsporu hmotnosti přinášejí lehké plastové nosníky předních a zadních dveří. Neodpruženou hmotnost pomáhají snižovat odlehčená kovaná kola (nejsou součástí všech modelových variant). Použití ocelových komponentů s povrchovou úpravou zinek/hořčík zlepšuje ochranu proti korozi.

Integrovaná celková koncepce maximalizuje ochranu cestujících.
Komplexní koncepce pasivní bezpečnosti maximalizuje ochranu cestujících v extrémně širokém spektru kolizí a zohledňuje požadavky nárazových testů na všech trzích, kde bude nové BMW X1 nabízeno. Kromě extrémně pevné kabiny pro cestující a vysoce odolných nosných konstrukcí zahrnuje také integrovanou bezpečnostní elektroniku, která zádržné systémy aktivuje ve správném pořadí, v nejlepší možné chvíli a s požadovaným účinkem pro konkrétní typ a závažnost nehody.

Vůz je vybaven samonavíjecími tříbodovými bezpečnostními pásy na všech sedadlech a čelními, bočními a hlavovými airbagy. V případě bočního nárazu se mezi řidičem a spolujezdcem aktivuje středový airbag, který dále zvyšuje ochranu cestujících. Nové BMW X1 je také standardně vybaveno aktivní kapotou, jež zlepšuje ochranu chodců. V případě střetu vozidla s chodcem se kapota vystřelením pyrotechnických patron nadzvedne, čímž se mezi kapotou a tvrdými součástkami motoru vytvoří větší deformační prostor.

Baterie BMW iX1 a plug-in hybridních modelů chrání před silami působícími při nárazu zesílené příčníky předního a zadního nárazníku a konstrukčně vylepšený kryt baterie. Energii pohlcující vnější podélné profily a mimořádně tuhé příčné vzpěry krytu udržují síly působící při nárazu mimo dosah bateriových článků. Bezpečnost vysokonapěťových komponent byla důkladně prokázána v průběhu rozsáhlých nárazových testů a simulací. Bezpečnostní standardy, jež zde BMW Group stanovuje, jdou výrazně nad rámec zákonných požadavků. Součástí bezpečnostní koncepce je také senzorový systém pro detekci nárazu, který spustí vypnutí vysokonapěťového systému. Kromě toho pyrotechnické patrony oddělují vysokonapěťovou baterii od palubních systémů.

Nejlepší aerodynamika v segmentu.
Koncepce karoserie nového BMW X1 zahrnuje také cílená vylepšení v oblasti aerodynamiky, jež zlepšují jízdní dynamiku i hospodárnost. Spotřebu elektrické energie a dojezd BMW iX1 vylepšuje menší odpor vzduchu, který u čistě elektrického modelu snižuje uzavřená BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek. Všechny ostatní varianty modelu X1 mají tradiční masku doplněnou o aktivní lamely, které jsou umístěné též v nasávacím otvoru ve spodní části předního nárazníku. Průchod vzduchu přizpůsobují potřebám chladicího okruhu a okolním teplotám. Zavření vzduchových lamel zlepšuje nejen aerodynamiku, ale také umožňuje rychlejší zahřátí spalovacího motoru po studeném startu a delší akumulaci tepla po jeho vypnutí.

Proudění vzduchu kolem vozu je navíc precizně usměrňováno vzduchovými clonami po stranách předního nárazníku, zapuštěnými klikami dveří, aerodynamicky vylepšenými vnějšími zpětnými zrcátky a koly z lehké slitiny, kombinací střešního spoileru a bočních lišt kolem zadního okna, velkým difuzorem ve spodní části zadního nárazníku a prakticky zcela zakrytým podvozkem s přesně tvarovanými svody vzduchu a skrytými koncovkami výfuku. Stejně jako u čistě elektrického BMW iX1 je i u nové generace plug-in hybridních modelů baterie umístěna v podlaze vozu, přičemž zakrytování baterie má pozitivní vliv na snížení odporu vzduchu. Tyto vlastnosti společně snižují v závislosti na modelové variantě součinitel odporu vzduchu vozu až na cx = 0,26. Nové BMW X1 tak stanovuje ve svém segmentu nová měřítka v oblasti aerodynamiky.

Nižší je také aerodynamický hluk způsobovaný tvarem karoserie a některými přídavnými díly. Vylepšené těsnění karoserie kolem předních dveří a zadních dveří a nově navržená vnější zpětná zrcátka zvyšují oproti předchozímu modelu úroveň akustického komfortu. Hluk snižují také pneumatiky s nižším valivým odporem. Jízdní komfort umocňuje vylepšené uložení motoru a převodovky, jež snižuje vibrace. Výrazně nižší vibrace vznikají také při startování a vypínání motoru nového BMW X1.

Kompletní tisková zpráva je ke stažení v příloze.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW iX1 xDrive30: spotřeba elektřiny, kombinovaná podle WLTP: 18,4–17,3 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km;

* Všechny hodnoty jsou předběžné.

BMW X1 xDrive30e: kombinovaná spotřeba paliva: 1,1–0,8 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 18,2–16,4 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 24–17 g/km v cyklu WLTP.

BMW X1 xDrive23i: kombinovaná spotřeba paliva: 5,3–4,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 140–125 g/km v cyklu WLTP.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

AUTO SHANGHAI 2023.

17./18. April 2023. Webcast of the Pre-Night Event and the BMW Group Press Conference at the Auto Shanghai 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit