Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Nové BMW M 1000 XR.

Třetí M model BMW Motorrad jako unikátní cestovně-sportovní motocykl.

Řada M
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Mnichov. „M XR je třetím M modelem BMW Motorrad. Na základě zkušeností se současnými modely S 1000 XR a S 1000 RR došlo k navržení koncepce modelu M 1000 XR – zkráceně M XR – tak, aby splňoval specifické požadavky cestovně-sportovního motocyklu. Jízdní vlastnosti hovoří samy za sebe, a to jak na okresních silnicích, tak i na závodní trati a na dálkových cestách.“ Dominik Blass, produktový manažer M 1000 XR.

Nové BMW M 1000 XR: cestovně-sportovní motocykl navržený tak, aby splňoval ty nejvyšší požadavky, od dynamické jízdy po okresních silnicích až po jízdy na dlouhé vzdálenosti a závodění.
Již na konci roku 2018 BMW Motorrad představilo v segmentu automobilů úspěšnou strategii M modelů také mezi motocykly. Od té doby nabízí speciální M výbavu a díly M Performance. Nové BMW M 1000 XR je po superbiku M 1000 RR a výkonném roadsteru M 1000 R třetím M modelem BMW Motorrad, který slaví světovou premiéru. BMW M 1000 XR je navržené jako cestovně-sportovní motocykl.

V roce stého výročí založení společnosti BMW Motorrad se dynamická filozofie nejsilnějšího písmene na světě přenesla i na nový model M XR: M je po celém světě synonymem závodních úspěchů a fascinace vysokovýkonnými modely BMW a je určeno zákazníkům s obzvláště vysokými nároky na výkon, exkluzivitu a individualitu.

S motorem o výkonu 148 kW (201 k), pohotovostní hmotností pouhých 223 kg a podvozkem a aerodynamikou navrženými jak pro dynamickou jízdu na okresních silnicích, tak pro cestování na dlouhé vzdálenosti i rychlá kola na závodním okruhu přináší nové M XR jako nejlehčí zástupce tohoto segmentu crossoverů dynamické jízdní zážitky, které byly dříve vyhrazeny čistokrevným superbikům.

Výkonný čtyřválec M XR vycházející z motoru RR. Ještě vyšší maximální výkon a točivý moment, lepší zátah a trakce díky kratšímu sekundárnímu převodu pro maximální potěšení z jízdy na okresních silnicích a závodních okruzích.
Nové M XR je vybaveno dále zdokonaleným vodou chlazeným řadovým čtyřválcem, který vychází z pohonné jednotky modelu S 1000 RR. Jeho maximální výkon činí 148 kW (201 k) při 12 750 1/min, což je o 23 kW (31 k) více než u nového S 1000 XR. Nejvyššího točivého momentu 113 Nm dosahuje při 11 000 1/min. Omezovač otáček v případě modelu M XR zasahuje při 14 600 1/min. Větší záběr zadního kola na všechny rychlostní stupně zajišťuje zkrácený sekundární převod, vytvořený použitím pastorku se 47 zuby (S 1000 XR: 45 zubů). Kromě toho jsou převodové poměry 4., 5. a 6. rychlostního stupně ve srovnání s modelem S 1000 XR kratší, což rovněž prospívá trakci zadního kola, zátahu i dynamice.

M křidélka a větrné clony: později na brzdách a rychleji na plynu bez tendence motocyklu přizvedávat přední kolo díky aerodynamickému přítlaku. 
Kromě technologie pohonu a podvozku byla klíčovou oblastí při vývoji modelu M XR také aerodynamika. Nové M XR dostalo na přední kapotáž M křidélka s cílem dosáhnout ještě rychlejších časů na závodním okruhu a co nejlepší jízdní stability ve vysokých rychlostech. Již v rychlosti přibližně 100 km/h zatěžují díky aerodynamickému přítlaku přední kolo dalšími kilogramy, při rychlosti 220 km/h se přítlak zvětší o přibližně 12 kg.

Podvozek upravený pro dynamickou jízdu na okresních silnicích a závodních okruzích díky systému Dynamic Damping Control (DDC), nastavitelným pružinám, tlumiči řízení, frézovanému držáku řídítek a více dopředu posunutým trubkovým řídítkům s laserem gravírovaným nápisem „BMW M XR“.
Odpružení a podvozek nového M XR vychází z modelu S 1000 XR, jehož hlavním prvkem je hliníkový mostový rám. M XR má přední kolo vedeno obrácenou teleskopickou vidlicí s průměrem 45 mm. Vidlice je vybavena tzv. vložkami s uzavřenými kazetami, které jsou oddělené od hydraulických systémů pístů. Další novinkou modelu M XR je dodatečná nastavitelnost předpětí vidlice ve spojení se standardně dodávaným systémem aktivního tlumení Dynamic Damping Control (DDC).

Kromě toho je vidlice modelu M XR vybavena horní trojitou svorkou s důmyslně vyfrézovanou objímkou řídítek a širšími černými hliníkovými řídítky s laserem vygravírovaným nápisem „BMW M 1000 XR“. Novinkou u modelu M XR jsou také volitelně dostupná zpětná zrcátka umístěná na koncích řídítek. Upraveny byly rovněž nohy vidlice, které jsou nyní navrženy tak, aby mohly být použity nové M brzdové třmeny. Dalším novým prvkem modelu M XR je nastavitelný tlumič řízení.

M brzdy s ruční radiální brzdovou pumpou a lehká kovaná kola pro optimální jízdní vlastnosti na závodním okruhu a v ostrém jízdním režimu. Exkluzivní M karbonová kola jsou k dispozici jako součást paketu M Competition nebo jako volitelná výbava.
Po modelu M 1000 RR a M 1000 R je nové M XR třetím motocyklem BMW s M brzdami. Tyto brzdy byly vyvinuty přímo na základě zkušeností s brzdami závodních strojů BMW Motorrad v mistrovství světa superbiků. Modře lakované brzdové třmeny se vyznačují známým M logem. 

Spolu se dvěma 5 mm silnými brzdovými kotouči o průměru 320 mm a černě lakovanými hliníkovými držáky brzdových kotoučů představuje brzdový systém vybavený novou ruční radiální brzdovou pumpou v současnosti vrchol vývoje brzdových systémů v segmentu silničních strojů. Nové M XR je již ve standardu vybaveno velmi lehkými kovanými hliníkovými koly. V rámci paketu M Competition jsou k dispozici exkluzivní M karbonová kola s nově navrženými pásky na ráfku

Brake Slide Assist – pomáhá jezdci, když smykem najíždí do zatáčky.
Nová funkce Brake Slide Assist je důležitou a velmi užitečnou inovací, zejména pro jezdce na závodních tratích. Umožňuje jezdci při brzdění najet do zatáčky s konstantním skluzem.

Přístrojový panel se skvěle čitelným 6,5palcovým barevným displejem, novým zobrazením otáčkoměru (červené sekce) a rozhraním OBD pro M GPS Datalogger a časomíru M GPS Laptrigger, které lze používat prostřednictvím aktivačního kódu. 
Přístrojový panel nového M XR má stejný základní design a úvodní M animaci jako M RR. Novinkou je rozšířené zobrazení červené sekce otáčkoměru. Jako volitelnou výbavu lze prostřednictvím aktivačního kódu přes rozhraní OBD přístrojového panelu získat komplexní datový materiál pro použití M GPS stopek a GPS senzoru zasílajícího údaje do přístrojů (BMW Motorrad Originální příslušenství).

M design a dynamický charakter M XR dává jasný signál o jeho ryzí dynamice a sportovnosti.
Ještě více než S 1000 XR je nové M XR s vylepšenou technologií podvozku a dosud nejvýkonnějším motorem použitým v dynamickém roadsteru od BMW Motorrad nekompromisně navrženo pro sportovní jízdu – ať už na okresních silnicích, nebo na závodním okruhu. M XR je vrcholem toho, co je v současnosti v segmentu crossoverů možné. Proporce M XR jsou ultrakompaktní a sportovní, trojrozměrně navržené plochy jsou vzrušující a dynamické současně. Štíhlé, útlé a mimořádně agresivní M XR vypadá zepředu neobyčejně osobitě díky novým M křidélkům. Vzhled odrážející výkonnost nového M XR je zřejmý také z barevného provedení, kdy je černá kapotáž kombinována s M barvami, tedy světle modrou, tmavě modrou a červenou.

Designově a technologicky nekompromisní: M XR s paketem M Competition.
Pro ty, kteří stále nejsou spokojeni se standardně vybaveným novým M XR, pro znalce závodní techniky a sportovce v jedné osobě nabízí paket M Competition fascinující směsici prvotřídních komponentů. Kromě toho je díky němu nové M XR o další 3 kg lehčí. Paket M Competition obsahuje M karbonová kola, M karbonové díly, jako je například zadní blatník s integrovaným krytem řetězu, boční kapotáž, přední blatník, vnitřní kryt zapalování/zámku řízení a také plně nastavitelný M systém stupaček pro jezdce, stupaček pro spolujezdce a M GPS stopek (aktivační kód).

Hlavní vlastnosti nového BMW M 1000 XR.

 • Motor M RR s proměnným charakterem vačky a výkonem 148 kW (201 k) při 12 750 1/min, což je o 23 kW (31 k) více než u nového modelu S 1000 XR. Maximální točivý moment 113 Nm při 11 000 1/min.
 • Kratší sekundární převod (ozubené kolo se 47 zuby místo 45).
 • Kratší převodové poměry 4., 5. a 6. rychlostního stupně.
 • Vylepšený systém sání s kratšími sacími kanály pro účinnější výměnu plynů ve vysokých otáčkách.
 • Zadní titanový tlumič výfuku.
 • Řetěz M Endurance.
 • Jízdní režimy Rain, Road, Dynamic, Race a Race Pro 1-3 a nejnovější generace dynamické kontroly trakce DTC a DTC kontrola zvedání předního kola se 6osým senzorem.
 • Tři nastavitelné charakteristiky škrticí klapky pro optimální odezvu. V režimu Race Pro nastavitelná intenzita brzdění motorem ve třech úrovních.
 • Funkce Brake Slide Assist pomáhá jezdci při najíždění do zatáček ve skluzu.
 • Shift Assistant Pro pro rychlé řazení na vyšší i nižší stupně bez použití spojky. Kulisu řazení lze jednoduše otočit pro použití na závodním okruhu.
 • Funkce Launch Control pro dokonalý start do závodu a Pit-Lane-Limiter pro správnou rychlost v boxové uličce.
 • Hill Start Control Pro pro pohodlné rozjezdy do kopce. 
 • M křidélka a vysoká přední kapotáž. Později na brzdách a rychleji na plynu díky většímu aerodynamickému přítlaku bez jakéhokoli snížení maximální rychlosti.
 • Teleskopická vidlice upside-down s nastavitelným předpětím ve spojení se standardním systémem DDC.
 • M brzdy poprvé na cestovním modelu od BMW Motorrad: M XR s maximálním brzdným výkonem pro okresní silnice i závodní okruhy.
 • Hliníková kovaná kola.
 • M karbonová kola s M pásky a M nápisem na ráfku: prvotřídní high-tech komponenty pro maximální výkon jako součást paketu M Competition.
 • M brzdová a spojková páčka.
 • Nastavitelný tlumič řízení.
 • Frézovaná objímka řídítek.
 • Oproti modelu S 1000 XR širší trubková řídítka s laserem vygravírovaným nápisem „BMW M 1000 XR“.
 • Zrcátka umístěná na koncích řídítek (volitelná výbava).
 • Světlomet s ikonickým světelným podpisem a adaptivními světly do zatáček (Headlight Pro).
 • Malý držák registrační značky.
 • Multifunkční přístrojový́ panel s dokonale čitelným 6,5palcovým barevným displejem a OBD rozhraní, které lze použít s aktivačním kódem pro senzor GPS zasílající údaje do přístrojů a M GPS stopky.
 • Nový design otáčkoměru (červené pole).
 • Lehká M baterie, USB nabíjecí port v zadní části, výkonné LED podsvícení, elektronický systém pro udržování rychlosti a vyhřívané rukojeti.
 • Bezklíčkový systém.
 • M design a dynamické tvary naznačují ultimativní výkon roadsteru.
 • Paket M Competition.
 • Systém RDC ve standardní výbavě.
 • Rozsáhlá paleta volitelného továrního příslušenství.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

JAPAN MOBILITY SHOW.

Tokyo. Follow the webcast of the BMW Group press conference at the Japan Mobility Show 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit