Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Edice BMW Z4 Pure Impulse.

Příznivci neředěné radosti z jízdy v otevřeném M modelu BMW se mohou těšit na novinku dokonale přizpůsobenou jejich preferencím: BMW Z4 M40i v edici Pure Impulse.

G29
·
Z4
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Author.

David Haidinger
BMW Group

Mnichov. Příznivci neředěné radosti z jízdy v otevřeném M modelu BMW se mohou těšit na novinku dokonale přizpůsobenou jejich preferencím: BMW Z4 M40i v edici Pure Impulse (kombinovaná spotřeba paliva: 197–195 g/km podle WLTP, emise CO2: 197–195 g/km podle WLTP). S roadsterem modelového roku 2024 bude pro vrcholnou verzi poprvé k dispozici také šestistupňová manuální převodovka. Nová kombinace motoru a převodovky tvoří hlavní lákavý prvek celkového paketu, který má více než kdy dříve klást důraz na jednoznačné zaměření dvoumístného vozu na poskytování vzrušujících zážitků z jízdy s otevřenou střechou. Edice Pure Impulse přináší nově naladěný podvozek a kombinovaná M kola z lehké slitiny o průměru 19 palců na přední a 20 palců na zadní nápravě. Nechybějí ani exkluzivní designové prvky pro exteriér i interiér. Edice BMW Z4 Pure Impulse bude v prodeji v Německu, na dalších evropských trzích včetně České republiky a také v USA. Nové přírůstky v nabídce laků karoserie přinášejí osvěžení i zbývajícím modelovým variantám BMW Z4.

Svalnaté proporce roadsteru s M specifickými designovými prvky, dvě sedadla, klasická plátěná skládací střecha, řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo milující otáčky a pohon zadních kol: díky tomuto konceptu se BMW Z4 M40i etablovalo jako archetyp sportovního vozu pro puristy. Nyní se k tomu přidala další klíčová složka fascinujících jízdních zážitků v podobě manuální převodovky, která umožní intenzivní vychutnání výkonu 250 kW/340 k použitého řadového šestiválce.

Nový impulz pro celosvětově vedoucí model segmentu prémiových roadsterů.
Tato nová varianta na vrcholu celé modelové řady propůjčuje nejvýkonnější variantě roadsteru ideální nástroj pro další zvýšení jeho popularity. K dnešnímu dni se téměř polovina všech zákazníků v Německu rozhodla právě pro vrcholnou verzi BMW Z4, jejíž řadový šestiválec jí dává ve srovnání s konkurenty rekrutujícími se výhradně od německých prémiových značek jedinečnou prodejní výhodu. M modelu roadsteru od BMW v poslední době z celosvětového pohledu patří více než 30 %.

Poptávka po BMW Z4 se dále rozděluje mezi dvě modelové varianty poháněné mimořádně účinnými čtyřválcovými motory s technologií BMW TwinPower Turbo. Motor pod kapotou BMW Z4 sDrive20i (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–7,1 l/100 km, kombinované emise CO2 167–159 g/km) generuje maximální výkon 145 kW/197 k a jeho „partnerem“ je standardně šestistupňová manuální převodovka. Základní model je na přání k dispozici také s osmistupňovou převodovkou Steptronic Sport, která je součástí standardní výbavy BMW Z4 sDrive30i s výkonem 190 kW/258 k (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–7,0 l/100 km, kombinované emise CO2: 167–159 g/km) a zůstává standardní výbavou také pro BMW Z4 M40i bez edice Pure Impulse (kombinovaná spotřeba paliva: 8,0–7,8 l/100 km, kombinované emise CO2: 181–175 g/km).

Současná, třetí generace BMW Z4 je od svého uvedení na trh lídrem v segmentu prémiových roadsterů a její tržní podíl neustále roste. Hlavním prodejním regionem otevřeného dvoumístného vozu je Německo, následují USA, Čína, Velká Británie a Japonsko. Edice BMW Z4 M40i Pure Impulse se začne vyrábět od března 2024. Roadster se bude i nadále vznikat u výrobního partnera BMW Group, společnosti Magna Steyr Fahrzeugtechnik v rakouském Štýrském Hradci.

BMW Roadster: dává úspěšné tradici moderní nádech.
Historie roadsterů BMW je úzce spjata s vášní pro sportovní radost z jízdy a s mnoha úspěchy na závodních tratích. Sahá až k počátkům automobilky a přetrvává v moderní podobě právě v BMW Z4.

Řadový šestiválcový motor, manuální převodovka a pohon zadních kol definovaly charakter jízdních zážitků již v BMW 328, které svoji veřejnou premiéru v roce 1936 završilo vítězstvím v závodě Eifelrennen na Nürburgringu. V novější době se stejná koncepce, ovšem modernizovaná, pravidelně objevuje na roadsterech značky. Platí to jak pro BMW Z1, které bylo představeno v roce 1987 poté, co bylo vyvinuto jako zkušební vozidlo společností BMW Technik, tak pro BMW Z3 představené v roce 1995. A stejný recept na poskytování vzrušující radosti z jízdy pod širým nebem si osvojily i první dvě generace modelu BMW Z4.

Exkluzivní kombinace: šest válců a šestistupňová manuální převodovka.
Spojení šestiválcového motoru se šestistupňovou manuální převodovkou znamená, že nová edice BMW Z4 M40i představuje v tomto segmentu jedinečnou nabídku. Jde také o mimořádně exkluzivní kombinaci v rámci celého produktového portfolia BMW. V současné nabídce je totiž tato konfigurace poháněcí soustavy k dispozici pouze u vysokovýkonných sportovních vozů BMW M GmbH. Nyní se k nim s příchodem edice BMW Z4 M40i Pure Impulse přidává model BMW M Performance.

Agregát o objemu 3,0 litru v BMW Z4 M40i vděčí za svoji pověstnou ochotu k vytáčení, okamžitý nástup výkonu a sametovou hladkost běhu nejnovější technologii M TwinPower Turbo. Mezi speciální vlastnosti motoru patří kovaný klikový hřídel, písty se sníženou hmotností a vodou chlazené sběrné výfukové potrubí integrované do hlavy válců. Dvoukomorové turbodmychadlo twin-scroll zásobuje šest spalovacích prostorů stlačeným vzduchem, jehož teplota je regulována pomocí nepřímého mezichladiče. Soubor technologií této pohonné jednotky zahrnuje také vysokotlaké vstřikování paliva pracující s tlakem až 350 barů, variabilní zdvih sacích ventilů VALVETRONIC a plně variabilní časování vačkových hřídelů Double-VANOS.

Díky maximálnímu točivému momentu 500 Nm, který je k dispozici v rozmezí 1600 až 4500 otáček za minutu, motor zaujme přesvědčivým zátahem. Jeho maximální výkon 250 kW/340 k je k dispozici v rozmezí 5000 až 6500 otáček za minutu.

V tomto speciálním modelu se o přenos výkonu na silnici stará šestistupňová manuální převodovka vyvinutá exkluzivně pro BMW Z4 M40i. Jedná se o modulární převodovku BMW obsahující specifické M komponenty pro převody a hřídele, která byla upravena pro výkon řadového šestiválce. Vnější řadicí mechanismus, jehož součástí je řadicí páka, její vedení a spojení s převodovkou, byl rovněž vyroben na míru pro edici Pure Impulse modelu BMW Z4 M40i a zajišťuje bezkonkurenční pocit z řazení, kterým jsou vozy BMW proslulé. Přímý tok výkonu mezi motorem a převodovkou v kombinaci s intenzivním zapojením řidiče do řazení posiluje emocionální propojení řidiče a jeho vozu. Řazení s přesnými drahami umožňuje rychlou a intuitivní změnu převodových stupňů.

Při přenosu výkonu prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky dokáže řadový šestiválcový motor BMW Z4 M40i z klidu na 100 km/h zrychlit za 4,6 s. U modelů s osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic Sport trvá sprint z 0 na 100 km/h 4,5 sekundy. Přestože ve výchozím nastavení převodovka Steptronic Sport volí rychlostní stupně automaticky, umožňuje řidiči v případě potřeby ovládat volbu rychlostních stupňů i manuálně. Řadicí páčky na volantu jsou navrženy tak, aby umožňovaly spontánní interakci s pohonným systémem.

Pečlivé naladění podvozku, poprvé u BMW Z4 kola s různým průměrem.
Kompaktní proporce, minimalizovaná hmotnost, nízko položené těžiště a prakticky dokonalé rozložení hmotnosti v poměru 50:50 mezi nápravy jsou určujícími prvky koncepce BMW Z4 navržené přesně pro dosažení agility a dynamiky. Extrémně pevná struktura karoserie spolu s tuhým podvozkem a vynikající aerodynamikou jsou dalšími vlastnostmi pomáhajícími formovat charakter sportovního BMW Z4. Podvozek tohoto roadsteru kombinuje přední nápravu s dvojicí příčných ramen a otočnou pružicí a tlumicí vzpěrou a vyspělou pětiprvkovou zadní nápravu. Díky tomu poskytuje působivou a harmonickou kombinaci dynamiky a jízdního komfortu.

Seznam standardní výbavy BMW Z4 M40i zahrnuje M variabilní sportovní řízení, M sportovní brzdy a M sportovní diferenciál spolu s adaptivním M podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči. Součástí na míru této speciální edice navrženého podvozku jsou specifické doplňkové vratné pružiny na přední a zadní nápravě, zesílený přední stabilizátor a na míru naladěný software pro tlumiče a variabilní sportovní řízení. S cílem dosažení ostřejších jízdních vlastností, které ocení řidiči puristé, připravil vývojový tým také protiprokluzový systém a M sportovní diferenciál s upravenou charakteristikou.

Další novinka na straně podvozku se týká rozměrů kol, protože BMW Z4 M40i modelového roku 2024 se poprvé objevuje na kolech s různým průměrem na přední i zadní nápravě. Nová M kola z lehké slitiny ve dvoupaprskovém designu s leskle černým povrchem mají na přední nápravě průměr 19 a vzadu 20 palců. Toto spojení, dříve vyhrazené pro vysokovýkonné modely BMW M GmbH, umožňuje efektivní přenos hnací síly na vozovku spolu s mimořádně účinným přenosem bočních sil při ostrém průjezdu zatáčkou.

Edice Pure Impulse s individuálními prvky exteriéru.
Kromě šestistupňové manuální převodovky, precizně naladěného podvozku a kombinace 19- a 20palcových M kol z lehké slitiny přidává edice Pure Impulse také individuální designové prvky exteriéru modelu BMW Z4 M40i. Ty dodávají roadsteru dravější vzhled, který vhodně ladí s jeho celkově sportovnějším charakterem, a současně doplňují známé M prvky pro optimalizaci proudění vzduchu a aerodynamické vyvážení. Patří mezi ně leskle černé doplňky M Shadow Line s rozšířeným obsahem, zahrnující také exkluzivní označení modelu na předních bočních panelech a zadní části vozu. Připraveny jsou též leskle černé kryty zpětných zrcátek a speciální detaily usměrňující proudění vzduchu kolem zadních kol a červené brzdové třmeny pro M sportovní brzdy.

Součástí edice Pure Impulse jsou také nové barvy exteriéru. Exempláře určené pro evropské trhy zaujmou matně zeleným metalickým lakem Frozen Deep Green, zatímco modely určené pro USA mají zelený metalický lak Sanremo Green. Jako alternativu k novým lakům lze zvolit další laky exteriéru ze známé nabídky pro BMW Z4.

Exkluzivní výbava interiéru edice Pure Impulse.
Interiér BMW Z4 byl vytvořen pro nespoutanou radost z jízdy v místě působícím moderním a propracovaným dojmem sportovního vozu. K tomu přispívá palubní deska zaměřená na řidiče a pro daný model specifická sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy. Interiér zaujme čistými liniemi a různými ozdobnými detaily.

Součástí edice Pure Impulse jsou také specifické M designové prvky interiéru doplněné řadou exkluzivních detailů. Na středové konzole je například umístěna M řadicí páka s manžetou specifickou pro daný model. Kožené čalounění Vernasca v hnědé barvě Cognac s černým M lemováním je dalším exkluzivním prvkem edice BMW Z4 M40i Pure Impulse a vyzařuje z něj směs přepychové elegance a sportovního ducha. Doplňuje ho leskle černé obložení interiéru.

Nové barvy karoserie i pro čtyřválcové modely.
Nové odstíny, přidané do nabídky laků exteriéru, jsou kromě edice Pure Impulse k dispozici i pro další varianty BMW Z4 modelového roku 2024. Matný zelený metalický lak Frozen Deep Green je však vyhrazen pro vrcholné verze roadsteru. Zelený metalický lak Sanremo Green je k dispozici také pro BMW Z4 sDrive20i a BMW Z4 sDrive30i.

Duo čtyřválcových modelů je standardně vybaveno exteriérovými prvky M sportovního paketu, mezi něž patří zejména třídílné vstupy vzduchu v předním nárazníku, výraznější kontury bočních prahů a zadní nárazník s velmi výraznými zakončeními krajů. Na seznamu standardní výbavy lze nalézt 18palcová M kola z lehké slitiny ve dvoupaprskovém designu. Kola mají dvoubarevné provedení a jsou obuta do kombinovaných pneumatik. BMW Z4 sDrive30i je navíc standardně vybaveno M sportovním podvozkem, variabilním sportovním řízením a M sportovními brzdami. Pro tuto konkrétní variantu roadsteru lze na přání objednat také M sportovní diferenciál.

Plátěná skládací střecha BMW Z4 je kromě standardní černé varianty k dispozici také v provedení s antracitovo-stříbrným efektem. Je elektricky ovládaná a lze ji otevřít nebo zavřít během deseti sekund stisknutím tlačítka, a to i při jízdě rychlostí do 50 km/h. Součástí standardní výbavy všech variant roadsteru je rovněž větrný deflektor, vyhřívání sedadel a dvouzónová automatická klimatizace. Standardně dodávaný odkládací paket a sklopná dělicí stěna mezi interiérem a zavazadlovým prostorem slouží ke zvýšení funkčnosti jak při každodenních, tak při delších cestách.

Puristický požitek z jízdy se snoubí s intuitivním ovládáním a nejmodernějšími asistenčními systémy.
Pro BMW typické zaměření na řidiče a ergonomicky zdokonalený interiér, jehož cílem je poskytnout poutavé zážitky z jízdy, se v BMW Z4 snoubí s displejem a ovládacím systémem BMW iDrive. Spolu s BMW Live Cockpit Professional jde o součást standardní výbavy všech variant BMW Z4, zajišťující intuitivní ovládání a inteligentní konektivitu. Skládá se z digitálního přístrojového panelu s nastavitelnou grafikou a dotykového kontrolního displeje, v obou případech s úhlopříčkou 10,25 palce, ovladače na středové konzole a digitálního asistentu BMW Intelligent Personal Assistant. Součástí paketu BMW Live Cockpit Professional je také navigační systém BMW Maps, multimediální systém s pevným diskem, integrace chytrého telefonu a Wi-Fi hotspot. Systém Hi-Fi reproduktorů, hands-free s USB rozhraním a alarm jsou rovněž součástí standardní výbavy, zatímco na přání lze výbavu doplnit systémem Harman Kardon Surround Sound System s 12 reproduktory.

Nové BMW Z4 nabízí zákazníkům mnoho asistenčních systémů, které jsou zaměřeny na vychutnání si čisté radosti z jízdy. Varování před čelním nárazem s brzdnou funkcí, varování před opuštěním jízdního pruhu s funkcí návratu do jízdního pruhu a ukazatel rychlostních limitů s indikátorem zákazu předjíždění jsou součástí standardní výbavy. Na seznamu volitelné výbavy lze nalézt například systém udržování nastavené rychlosti s funkcí Stop&Go, hlídání mrtvých úhlů zpětných zrcátek, prevenci nárazu zezadu a upozornění na vozy přijíždějící vzadu ze stran. Mezi další volitelnou výbavu patří Parkovací asistent, couvací kamera, Couvací asistent nebo BMW Head-Up Displej.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW Z4 M40i Pure Impulse: kombinovaná spotřeba paliva: 8,7 l/100 km podle WLTP, emise CO2: 197–195 g/km podle WLTP.

BMW Z4 M40i: kombinovaná spotřeba paliva: 8,0–7,8 l/100 km podle WLTP, emise CO2: 181–175 g/km podle WLTP.

BMW Z4 sDrive30i: kombinovaná spotřeba paliva: 
7,4–7,0 l/100 km, kombinované emise CO2: 167–159 g/km. 

BMW Z4 sDrive20i: kombinovaná spotřeba paliva: 
7,4–7,1 l/100 km, kombinované emise CO2 167–159 g/km.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit