Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

První pohled na Neue Klasse v podobě vozu SAV: BMW Vision Neue Klasse X.

+++ Inovativní regulace pohonu a podvozku přináší větší přesnost, dynamičtější projev, větší efektivitu a více radosti +++ S novým BMW iDrive přichází osobní oblíbený zvuk +++ Materiály na rostlinné bázi šetří zdroje v interiéru +++ Prostorný, otevřený a progresivní design +++

Design, koncepty a studie
·
BMW Group Design
·
BMW Design
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, 215,05 KB)
  
Photos(82x, 2,67 GB)

Mnichov. Nová koncepční studie BMW Group poskytuje první pohled na SAV podobu modelů Neue Klasse. BMW Vision Neue Klasse X přináší styl designu, technologie, udržitelnost a filozofii Neue Klasse do segmentu Sports Activity Vehicles. První čistě elektrický zvýšený derivát postavený na zbrusu nové architektuře se začne sériově vyrábět v továrně v maďarském Debrecínu v roce 2025.

„Společně s BMW Vision Neue Klasse ukazuje BMW Vision Neue Klasse X šíři naší budoucí modelové řady BMW. Neue Klasse odráží rozmanitost všech modelů, které zákazníci chtějí dnes i v budoucnu, od sportovního sedanu se všemi jeho deriváty až po rodinu moderních modelů SAV,“ říká Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG. „Tímto způsobem zdůrazňujeme, že Neue Klasse je mnohem více než jen jeden automobil nebo specifický koncept, ale že nově definuje značku BMW a zároveň bude více BMW než kdykoli předtím.“

Společnost na IAA 2023 v podobě sedanu BMW Vision Neue Klasse představila jasnou ukázku své budoucnosti. Nejnovější vůz z rodiny koncepčních vozů Vision nyní naznačuje, jak BMW vidí budoucnost svých modelů X. BMW Vision Neue Klasse X je symbolem aktivního životního stylu, efektivní dynamiky a sebevědomého výrazu. Kombinuje srozumitelný designový styl exteriéru se světlým a prostorným interiérem. Speciální světelné a zvukové efekty zprostředkované novou generací BMW iDrive umocňují intuitivní digitální uživatelský zážitek. Tři hlavní charakteristiky Neue Klasse – elektrické, digitální a cirkulární – jsou v případě tohoto koncepčního vozu rozšířeny o čtvrtý rozměr: radost z jízdy. Protože právě to je stále podstata značky BMW. Nyní se posunuje na další úroveň díky novému způsobu regulace pohonu a podvozku vyvinutému speciálně pro Neue Klasse, který se opírá o šestou generaci technologie BMW eDrive. Komplexní přístup k udržitelnosti zajišťuje odpovědnou výrobu, fázi používání, demontáž a recyklaci.

Inovativní řízení pohonu a podvozku: větší dynamika, jednoznačnější přesnost, lepší efektivita.
Nový typ regulace pohonu a podvozku přináší mimořádné zážitky z jízdy, které jsou přizpůsobené individuálním potřebám a v každé situaci zajistí plynulý projev. Jde o technologii využívající od základu nově navržený koncept softwaru vyvinutý přímo v BMW Group. Dva ze čtyř nových „supermozků“ posunou zážitky z jízdy ve vozech Neue Klasse do nové dimenze.

„Neue Klasse znamená jízdu s BMW na ještě vyšší úrovni,“ vysvětluje Frank Weber, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. „BMW budoucnosti bude mít čtyři zcela nové ‚supermozky‘: vysoce výkonné počítače, které budou chytře spolupracovat na tom, co se dosud zpracovávalo odděleně. První supermozek jsme vyvinuli zcela ve vlastní režii. Integruje celé hnací ústrojí a jízdní dynamiku a využívá k tomu až desetinásobný výpočetní výkon. Druhý supermozek umožní další kvantový skok v automatizovaném řízení,“ pokračuje Weber. „Do budoucna propojíme čtyři klíčové řídicí jednotky do jediného vysokovýkonného počítače. Výsledkem bude větší dynamika, přesnost, hospodárnost a ještě větší radost z jízdy.“

Design: modely BMW X s nově pojatými výraznými charaktery.
V kombinaci s dvouprostorovou koncepcí karoserie modelu BMW X představuje redukovaný designový styl vyvinutý pro Neue Klasse mimořádně velký skok vpřed v oblasti designu exteriéru i interiéru. Ve spojení se zvýšenou světlou výškou poskytuje čistě elektrická architektura nové možnosti pro ještě prostornější interiér. Umožňuje například použít dlouhý rozvor a krátké převisy, a přitom si zachovat proporce typické pro BMW. Velké plochy zasklení a panoramatická prosklená střecha zaplavují interiér přirozeným světlem a vytvářejí vzdušnou prostornost, kterou doplňují textilie v teplých barvách.

„BMW Vision Neue Klasse X poskytuje pohled do budoucnosti modelů X řadících se do Neue Klasse. Stejné principy platí i pro naše Sport Activity Vehicles: elektrické, digitální a cirkulární,“ říká Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design. „Modely X budou mít vždy výrazný charakter: monolitický, čistý a s velmi výraznou vertikální interpretací světelného podpisu BMW.“

Nový vzhled modelů BMW X přispívá také k výraznému vzhledu vizionářských vozů BMW Vision. Vertikálně uspořádané LED světelné jednotky nabízejí svěží interpretaci charakteristického světelného podpisu BMW. Vpředu a uprostřed je nově pojatá BMW maska ve tvaru ledvinek, navržená jako trojrozměrná skulptura s vertikálně orientovaným podsvíceným rámečkem. Světlomety a maska ve tvaru ledvinek společně vytvářejí světelný efekt, který se aktivuje, jakmile se řidič přiblíží k vozu. Následně tato světelná show pokračuje i v interiéru.

Zadní část je mohutná a sportovní. Zadní světla zasahující daleko ke středu představují horizontální interpretaci pro BMW známého tvaru písmene L. Vyznačují se samostatně ovládanými prvky vyrobenými technikou 3D tisku, které mění svoji světelnou intenzitu a vyvolávají obzvláště expresivní efekt hloubky.

Na povrchy karoserie plynule navazující skleněné plochy a světlý lak karoserie Coral Silver dodávají BMW Vision Neue Klasse X nezaměnitelnou lehkost. V zadní části plochy bočních oken je charakteristický Hofmeisterův záhyb proveden nikoli prostřednictvím chromovaného rámečku, ale pomocí „reflexního potisku“, který v závislosti na úhlu pohledu vytváří průhledný nebo reflexní povrch.

Uživatelský zážitek na míru pomocí BMW Panoramic Vision a personalizovaný zvukový zážitek HYPERSONX WHEEL.
Mírně zvýšená poloha sedadel vytváří suverénní zážitky z jízdy. Přepracovaný volant s multifunkčními tlačítky, centrální displej s funkcí intuitivního dotykového ovládání a BMW Panoramic Vision spolu s pokročilým hlasovým ovládáním BMW Intelligent Personal Assistant slouží jako přirozené a intuitivní rozhraní pro interakci člověka s vozem. BMW Panoramic Vision promítá hlavní informace přes celou šířku čelního skla. V sériových modelech Neue Klasse bude doplněn dále zdokonaleným BMW 3D Head-Up Displejem.

V BMW Vision Neue Klasse X je centrální displej elegantně integrován do přístrojové desky a poskytuje oběma cestujícím vpředu nerušený přístup ke všem funkcím infotainmentu. Zobrazované barvy se přenášejí nejen do vnitřního osvětlení, ale také na podsvícené textilní plochy přístrojové desky.

Další možnosti otevírá funkce Personal Sound Experience, která se poprvé představuje s novým volantem HYPERSONX WHEEL. Díky této digitální funkci si mohou cestující ve voze na jakékoli své cestě vychutnat svůj oblíbený zvuk. Zvuk generovaný v reálném čase a nastavitelný dotykem prstu na volantu HYPERSONX WHEEL je inovativním příspěvkem ke komplexnímu a doslova pohlcujícímu uživatelskému zážitku, který proměňuje interiér BMW Vision Neue Klasse X v osobní prostor.

Technologie BMW eDrive: šestá generace efektivnější než kdy dříve.
Ve vozech Neue Klasse dosahuje celková efektivita zcela nové úrovně. Klíčem k tomu je nejnovější, šestá generace technologie BMW eDrive. Kromě vylepšených integrovaných elektrických pohonných jednotek jsou její součástí také nové cylindrické lithium-iontové akumulátorové články s objemovou hustotou energie o více než 20 procent přesahující dříve používané prizmatické články. V kombinaci s přechodem na 800voltovou architekturu současně dojde ke zvýšení rychlosti nabíjení až o 30 procent. Vozy díky tomu budou schopné nabití na dalších 300 km jízdy během pouhých deseti minut. Šestá generace pohonu BMW eDrive nabídne také až o 30 procent delší dojezd. Pokud jde o aerodynamiku, BMW Vision Neue Klasse X se vyznačuje mimořádnou účinností, kdy snižuje koeficient odporu vzduchu oproti srovnatelnému modelu současné modelové řady o 20 procent. Nová konstrukce pneumatik a speciální brzdový systém navržený přímo pro čistě elektrické vozy pomáhají zvýšit celkovou účinnost vozidla až o 25 procent.

Snížení uhlíkové stopy díky efektivnější výrobě a dodavatelskému řetězci s účinnějším využíváním zdrojů.
Pro interiér konceptu byl vyvinut povrchový materiál zcela na rostlinné a minerální bázi, zcela bez použití materiálů na bázi ropy. Ve vozech BMW Vision Neue Klasse X je použit ve spodní části výplní dveří a na středové konzole. Poprvé se také pro vstřikované plastové díly používá materiál z mořského odpadu. Ve vybraných komponentech tvoří tato druhotná surovina, která se získává například z vyřazených rybářských sítí, již 30 procent.

Výběr materiálů a způsob konstrukce umožňují snadnější demontáž jednotlivých dílů a efektivnější recyklovatelnost. Boční prahy a prvky předního a zadního nárazníku jsou rovněž vyráběny z recyklovaných monomateriálů. Nový designový koncept tak navazuje na principy konceptu BMW i Vision Circular představeného v roce 2021, který pro další zefektivnění recyklovatelnosti ve velké míře sázel na monomateriály.

Neue Klasse také předznamenává novou kapitolu v historii výroby. Továrna BMW Group v maďarském Debrecínu byla plánována a vyvíjena jako iFACTORY. Až se v roce 2025 rozběhne výroba vozů Neue Klasse, stane se právě tato továrna prvním výrobním závodem BMW Group na světě, který bude využívat výhradně energii bez fosilních zdrojů.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

Munich. Here you can see the on demand webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit