Două podiumuri pentru BMW M4 GT3 la finala sezonului IMSA

Ultima cursă IMSA a sezonului reuşită pentru BMW M Team RLL şi Turner Motorsport. +++ Paul Miller Racing a coborât în clasament după un accident în penultima oră de la Petit Le Mans. +++ Echipele BMW M4 GT3 au sărbătorit trei victorii de clasă în 2022; BMW a câştigat titlul constructorilor în clasa GTD.

·
IMSA Series
·
GT Racing

Bucureşti/Road Atlanta. Echipele BMW M4 GT3 au reuşit să obţină rezultate bune în finala sezonului din IMSA WeatherTech SportsCar 2022 Championship, găzduită de Road Atlanta (SUA). În clasa GTD-PRO, BMW M Team RLL a terminat pe locul al doilea cu MOTUL BMW M4 GT3, asigurând cea mai bună clasare a echipei din acest sezon. La categoria GTD, Turner Motorsport a trecut linia de sosire pe locul al treilea. Mare parte din cursă, Paul Miller Racing a luptat şi ea pentru un podium GTD, înainte ca BMW M4 GT3 să fie lovit de o altă maşină, terminând în cele din urmă pe locul al cincilea.

Acesta a fost unul dintre multele incidente de pe pista de 4,09 kilometri din Georgia, care a dus la un total de nouă neutralizări cu steag galben în cursa de anduranţă de 10 ore - şi acelaşi număr de apariţii ale BMW M4 Competition Safety Car. De altfel, Petit Le Mans s-a încheiat tot în regim de neutralizare şi steag galben.

După un sezon cu suişuri şi coborâşuri, BMW M Team RLL a experimentat o cursă de succes în clasa GTD PRO pentru finalul campaniei IMSA 2022. După 386 de tururi, Jesse Krohn (Finlanda), Connor De Phillippi şi John Edwards (amândoi SUA) au sărbătorit al doilea podium al sezonului cu MOTUL BMW M4 GT3. Pentru echipa lui Bobby Rahal (SUA), acesta a fost al 14-lea sezon ca partener BMW M Motorsport. Anul viitor, BMW M Team RLL se va confrunta cu o nouă provocare în seria IMSA, concurând cu noul model de categorie GTP, BMW M Hybrid V8.

Turner Motorsport şi echipa de piloţi formată din Bill Auberlen, Robby Foley şi Michael Dinan (toţi SUA) şi-au asigurat al patrulea podium al sezonului. La Mid-Ohio (SUA), echipa Will Turner (SUA) a câştigat clasa GTD, acea victorie fiind punctul culminant al unui sezon de debut de succes cu BMW M4 GT3. Acelaşi lucru este valabil şi pentru Paul Miller Racing, care a reuşit să obţină două victorii în categoria GTD, alte trei podiumuri şi titlul în Sprint Cup a IMSA. La Road Atlanta, Bryan Sellers, Madison Snow (ambii SUA) şi suedezul Erik Johansson au format tripleta din cockpitul maşinii aliniate de echipa de client BMW M Motorsport.

Datorită rezultatelor obţinute de Turner Motorsport şi Paul Miller Racing, BMW a încheiat pe primul loc în clasamentul constructorilor de la categoria GTD.