Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

Dublă pentru ROWE Racing şi BMW M4 GT3 în etapa de deschidere a sezonului Fanatec GT World Challenge Europe de la Monza

Marco Wittmann, Philipp Eng şi Nick Yelloly au condus de la început până la final, locul al doilea a revenit echipajului format din Max Hesse, Neil Verhagen şi Dan Harper. +++ O pană a făcut ca #32 BMW M4 GT3 al BMW M Team WRT să coboare pe locul al doilea pe al şaselea, abandon pentru maşina #46. +++ Patru echipe BMW M Motorsport au înscris opt BMW M4 GT3 în diferite clase - alte succese în celelalte categorii.

send an e-mail

Bucureşti/Monza. Început perfect de sezon pentru ROWE Racing în etapa de deschidere a sezonului din Fanatec GT World Challenge Europe Powered by AWS (GTWC): echipa a obţinut o dublă cu cele două BMW M4 GT3 în prima cursă a anului din Endurance Cup, la Monza (Italia). Tripleta formată din Philipp Eng (Austria), Marco Wittmann (Germania) şi Nick Yelloly (Marea Britanie) a condus de la început până la sfârşit pentru a obţine victoria cu #98 BMW M4 GT3. Coechipierii lor din maşina #998 - Max Hesse (Germania), Neil Verhagen (SUA) şi Dan Harper (Marea Britanie) - au încheiat pe locul al doilea după trei ore de cursă, completând astfel succesul echipei. În schimb, BMW M Team WRT a avut ghinion. Sheldon van der Linde (Africa de Sud), Charles Weerts (Belgia) şi Dries Vanthoor (Belgia) se aflau pe locul al doilea cu #32 BMW M4 GT3 până când, cu doar o 30 de minute înainte de final, o pană i-a făcut să retrogradeze pe locul al şaselea. #46 BMW M4 GT3 al echipajului format din Valentino Rossi (Italia), Augusto Farfus (Brazilia) şi Maxime Martin (Belgia) nu a reuşit să termine cursa după ce difuzorul din spate a fost deteriorat pe un vibrator.

După calificările de duminică dimineaţă, în care doar două dintre cele trei sesiuni programate au fost posibile din cauza unei căderi de curent, cele patru BMW M4 GT3 care urmăreau victoria în clasamentul general la clasa Pro s-au regăsit pe poziţii excelente în cursă. Eng, Wittmann şi Yelloly în maşina #98 au asigurat primul pole position pentru BMW M4 GT3. Maşinile cu numerele 46, 32 şi 998 au urmat pe locurile al doilea, al treilea, respectiv al patrulea, astfel că primele două linii ale grilei au fost o afacere exclusivă BMW.

Cursa de trei ore de duminică după-amiază a mers în întregime conform planului pentru trioul ROWE Racing format din Eng, Wittmann şi Yelloly. Ei au condus de la început până la sfârşit cu #98 BMW M4 GT3. În spatele lor, pe locul secund, era #46 BMW M6 GT3 al BMW M Team WRT, până când difuzorul spate a fost avariat pe un vibrator, iar Rossi, Farfus şi Martin au abandonat. Acest lucru i-a adus pe van der Linde, Weerts şi Vanthoor pe locul al doilea cu maşina #32, urmaţi de Hesse, Verhagen şi Harper cu #998. Părea să fie o triplă pentru BMW M4 GT3. Cu toate acestea, cu o jumătate de oră înainte de finalul cursei, BMW M Team WRT a suferit o nouă problemă, după ce o pană l-a forţat pe Vanthoor să intre la boxe. Maşina #32 a retrogradat în clasament, în timp ce #998 a urcat pe poziţia a doua.

Alte patru BMW M4 GT3 s-au aliniat în alte categorii. În clasa Pro-Am, BMW Italia Ceccato Racing condusă de Roberto Ravaglia (Italia) a părut învingătoare până cu puţin timp înainte de final. BMW M4 GT3 al echipajului format din Stefano Comandini, Marco Cassara şi Francesco Guerra (toţi Italia) a menţinut un avantaj confortabil până când a fost lovit din spate de o altă maşină şi s-a răsucit pe circuit cu 15 minute înainte de final. Guerra a reuşit să revină şi a încheiat cu BMW M4 GT3 pe locul al doilea la clasă.

În categoria Gold, Team WRT a ocupat locul al treilea. #30 BMW M4 GT3 a fost pilotat de Calan Williams (Australia), Niklas Krütten (Germania) şi Jean Baptiste Simmenauer (Franţa). În clasa Bronze, Walkenhorst Motorsport şi piloţii săi Thomas Neubauer (Franţa), Anders Buchardt (Norvegia) şi James Kell (Marea Britanie)  au ratat de puţin podiumul cu #35 BMW M4 GT3. Maşina Bronze a echipei WRT - #31 cu Tim Whale, Adam Carroll şi Lewis Proctor (toţi Marea Britanie) la volan - a încheiat pe locul al nouălea în clasă.

Declaraţii după cursă

Andreas Roos (director BMW M Motorsport): "Duminică a fost o cursă super şi nu cred că ne aşteptam să obţinem un rezultat atât de consistent în weekend. Nu în fiecare zi ai patru BMW M4 GT3 în frunte după calificări. Este ceva de care putem fi foarte mândri. Sunt încântat pentru ROWE Racing că au reuşit dubla. Sunt foarte mulţumit pentru trioul câştigător format din Philipp, Marco şi Nick, dar şi pentru Max, Dan şi Neil, care au fost pe locul secund. Toată lumea a arătat o performanţă puternică. A fost păcat pentru BMW M Team WRT. Echipa a fost în lupta pentru victorie cu ambele maşini, dar din păcate a avut ghinion. Trebuie să spun şi că Valentino a făcut o treabă grozavă. A apărat ferm locul al doilea şi a pilotat foarte bine. Este păcat că maşina a trebuit să se retragă. Echipele BMW M Motorsport au arătat cât de puternice sunt şi sunt încrezător că vor urma mai multe rezultate importante. De asemenea, aş dori să mulţumesc şi să felicit echipele BMW M Motorsport care au purtat culorile BMW la celelalte categorii, Team WRT, BMW Italia Ceccato Racing şi Walkenhorst Motorsport. În total, patru echipe s-au aliniat cu opt BMW M4 GT3, un contingent senzaţional."