Cursa de 12 ore de la Sebring: BMW M Team RLL aproape de podium

#25 BMW M Hybrid V8 a dovedit un ritm puternic pe Sebring International Raceway şi a terminat pe locul al patrulea după 12 ore. +++ Cea de-a doua maşină, cea cu numărul 24, a luptat pentru locul al şaselea după ce a avut ghinion cu o pană lentă şi aripa spate deteriorată. +++ În clasa GTD-PRO, Paul Miller Racing a plasat #1 BMW M4 GT3 pe locul al patrulea.

Customer Racing

Bucureşti/Sebring. Performanţă puternică, dar lipsită de norocul necesar în curse - aşa pot fi rezumate cele 12 ore de la Sebring (SUA) pentru BMW M Team RLL. În cea de-a doua cursă a sezonului din IMSA WeatherTech SportsCar Championship (serie IMSA), #25 BMW M Hybrid V8 a trecut linia de sosire pe locul al patrulea după o cursă care a fost foarte disputată până la final. Cea de-a doua maşină, cu numărul 24, a terminat pe locul al şaselea. În clasa GTD-PRO, Paul Miller Racing a ratat podiumul cu #1 BMW M4 GT3, terminând pe locul al patrulea. Turner Motorsport a ocupat locul al şaselea în clasa GTD cu #96 BMW M4 GT3.

Într-o cursă echilibrată în clasa principală, GTP, Connor De Phillippi (SUA), Nick Yelloly (Marea Britanie) şi Maxime Martin (Belgia), aflaţi la comenzile #25 BMW M Hybrid V8, s-au menţinut în plutonul fruntaş pe toată durata cursei. Au fost momente în care s-au aflat la conducerea întrecerii. Cu toate acestea, după ultima dintre numeroasele neutralizări cu steag galben, au ratat un podium în sprintul final. Jesse Krohn (Finlanda), Philipp Eng (Austria) şi Augusto Farfus (Brazilia), echipajul ce a urcat în cockpitul #24 BMW M Hybrid V8, au avut ghinion cu o pană lentă şi aripa spate deteriorată. Cu toate acestea, ei au marcat puncte importante după ce au terminat pe locul al şaselea şi chiar au revenit după ce au fost la un tur de lideri.

La categoriile GTD, echipelor BMW M Motorsport le-a lipsit şi norocul de curse necesar pentru a sărbători pe podium. Echipajul Paul Miller Racing aflat în cockpitul #1 BMW M4 GT3 - Madison Snow, Bryan Sellers şi Neil Verhagen (toţi SUA) - a terminat pe locul al patrulea în clasa GTD-PRO. La categoria GTD, Robby Foley, Patrick Gallagher şi Jake Walker (toţi SUA) au ocupat locul al şaselea. În timpul cursei, ambele maşini s-au aflat la conducerea clasei.