Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW znovuobjevuje samo sebe: BMW Vision Neue Klasse.

+++ Pohled na budoucnost značky BMW: elektrická, digitální a cirkulární +++ Design omezený na BMW typické prvky +++ Nová generace uživatelského rozhraní mezi reálným a virtuálním světem BMW iDrive +++ Více hospodárnosti a radosti z jízdy zásluhou šesté generace technologie BMW eDrive +++

Design, koncepty a studie
·
BMW Group Design
·
BMW Design
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Mnichov. BMW Group svým nejnovějším koncepčním vozem BMW Vision Neue Klasse ukazuje, jak bude vypadat příští generace vozů její hlavní značky BMW. „BMW Vision Neue Klasse spojuje naši schopnost inovovat v klíčových oblastech elektrifikace, digitalizace a cirkulace,“ říká Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG. „Tímto způsobem jsme schopni být vždy dva kroky před budoucností: Neue Klasse již v roce 2025 přinese na silnice mobilitu příštího desetiletí a povede BMW do nové éry.“

Nový vizionářský vůz, který se poprvé veřejně představí na mezinárodním autosalonu IAA Mobility 2023 v Mnichově, ztělesňuje čistý designový jazyk s velkými plochami a jen několika výraznými liniemi, který byl redukován na to nejpodstatnější. Toto řešení umožnilo ještě více vyniknout pro BMW typickým prvkům, jako je maska ve tvaru ledvinek či Hofmeisterův záhyb v zadní části bočních oken. V interiéru je použita nová generace BMW iDrive, která je zárukou unikátních digitálních uživatelských zážitků propojujících reálný a virtuální svět. Zvýšené využití druhotných surovin, výroba šetrná ke zdrojům a čistě elektrické hnací ústrojí tvořené šestou generací technologie BMW eDrive snižují uhlíkovou stopu vozů Neue Klasse v celém jejich životním cyklu.

„O 30 procent delší dojezd, o 30 procent rychlejší nabíjení, o 25 procent vyšší účinnost – Neue Klasse představuje velký technologický skok, který posune náš přístup EfficientDynamics do nových výšin. Totéž platí pro její design, který už nemůže být futurističtější,“ říká Frank Weber, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. „S modelem Neue Klasse jsme se pustili do největší investice v historii naší společnosti. Nepíšeme jen další kapitolu BMW, píšeme zcela novou knihu. Proto Neue Klasse zcela jistě ovlivní všechny budoucí generace našich vozů.“

Nový designový styl BMW: čistý, elegantní, nadčasový.
Exteriér představené studie ukazuje designové prvky, které budou definovat jednotlivé modely Neue Klasse. Samotný designový styl se vyznačuje čistotou, elegancí a nadčasovostí. Nová, čistě elektrická architektura otevírá nové možnosti i pro návrh interiéru. „Design Neue Klasse se nese v typickém duchu BMW a je tak progresivní, že to vypadá, jako bychom přeskočili jednu celou modelovou generaci,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design.

Svalnaté blatníky, směrem vzad posunutá prosklená část karoserie a negativně skloněná „žraločí“ příď jsou charakteristickými prvky BMW. Aerodynamická 21palcová kola vzdávají hold klasickému designu a s kříženými paprsky jasně ukazují svoji inspiraci světem motorsportu. Téměř monolitická hlavní část karoserie s výraznými rysy vpředu a vzadu a s velkými plochami oken vytváří zcela nové pojetí designu.

Světlý lak „Joyous Bright“ s velmi jemným žlutým nádechem podtrhuje přátelskost a futuristické pojetí konceptu BMW Vision Neue Klasse. S černými prahy a spodními částmi nárazníků tvoří toto barevné provedení atraktivní kontrast. Pro výrobu těchto prvků se v hojné míře použily druhotné suroviny a současně došlo celkově ke zmenšení rozmanitosti použitých materiálů. Jde o další z ukázek zaměření na oběhové hospodářství a efektivní využívání zdrojů. Pro usnadnění recyklace budou modely Neue Klasse navrženy tak, aby bylo možné jednotlivé díly snadněji demontovat.

Svěží interpretace charakteristických designových prvků BMW v podobě propojené masky ve tvaru ledvinek a dvojitých světlometů proměňuje přední část vozu v jednolitou interaktivní plochu. Světelné efekty s trojrozměrnými animacemi, které se automaticky aktivují po přiblížení, vytvářejí přirozenou interakci mezi člověkem a jeho vozem. V rámci uvítacího představení se na exteriéru vozu uplatnily také prvky s elektronickým papírem (E Ink) umístěné ve spodní části bočních oken, které směřují pozornost k oblasti senzorů aktivujících automatické otevírání dveří. Podobně inovativní technologie obdobným způsobem definuje i design zadních světel. Ta jsou tvořená 3D tištěnými světelnými prvky, které jsou umístěné v několika vrstvách tak, že jejich cílenou aktivací vytvářejí jedinečný dojem hloubky.

Ukázka vize: nová generace BMW iDrive.
Analogové ovládací prvky byly v konceptu BMW Vision Neue Klasse omezeny na minimum. Interakce člověka s vozem probíhá prostřednictvím BMW Panoramic Vision, centrálního displeje a multifunkčních tlačítek na volantu. Možnosti obsluhy doplňuje osvědčené hlasové ovládání s digitálním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant. Nová generace BMW iDrive přináší také moderní interpretaci přístupu orientace na řidiče, která je pro značku BMW typická.

Stejně jako v případě zavedení ovladače BMW iDrive na středové konzole a BMW Head-Up Displeje přichází BMW s další inovací: displejem BMW Panoramic Vision, který bude poprvé k dispozici právě v modelech Neue Klasse. Poskytované informace se promítají v ideální výšce do zorného pole řidiče a poprvé také přes celou šířku čelního skla. Tato inovace v sériových modelech Neue Klasse doplní dále zdokonalený BMW Head-Up Displej.

V nové generaci systému BMW iDrive mohou s informacemi zobrazenými na BMW Panoramic Vision pracovat jak řidič, tak spolujezdec na předním sedadle, čímž vzniká společný uživatelský zážitek. Řidič může požadovaný obsah z centrálního displeje jednoduchým gestem přesunout na BMW Panoramic Vision.

Sladění osvětlení interiéru s grafickými prvky centrálního displeje a lišty BMW Panoramic Vision obohacuje atmosféru vnitřního prostoru, celek lze navíc přizpůsobit volbou některého z režimů My Modes. V režimu Sport dostávají displeje žluté pozadí, které podněcuje k dynamické jízdě. Nový systém BMW iDrive využívá vysoce integrovanou softwarovou architekturu, jež slučuje data související s jízdou a infotainmentem s informacemi z elektroniky, elektrického systému vozidla a cloudu BMW. Interakce mezi člověkem a jeho vozem je díky tomu ještě více přizpůsobena konkrétní jízdní situaci a individuálním potřebám. Tento přístup umožňuje zcela nové vnímání interakce s vozem a vytváření nových zážitků z jízdy.

Čalounění světlým kordem (manšestr) vytváří uvnitř BMW Vision Neue Klasse příjemnou atmosféru. Na světlé palubní desce je umístěn volant, který je nahoře a dole zploštělý, nese také centrální displej s matrixovým podsvícením a tvarem rovnoběžníku. Na středové konzole je připraven prostor pro nabíjení telefonu a skleněná páčka voliče směru jízdy. Přední sedadla jsou k podlaze připevněna jediným držákem, takže vzniká další prostor pro nohy cestujících na zadních samostatných sedadlech. Interiér bez ozdobných chromovaných prvků a kůže pomáhá vylepšovat uhlíkovou stopu ve fázi výroby.

Výroba se sníženou produkcí CO2, šestá generace technologie BMW eDrive.
Modely Neue Klasse se začnou vyrábět v nové továrně v Debrecínu zcela bez potřeby fosilních paliv a s mnohem širším využitím surovin a druhotných materiálů produkovaných se sníženou emisí CO2. Tím budou tyto vozy významným impulzem pro individuální mobilitu šetrnou ke zdrojům. Vysoká účinnost hospodaření s energiemi ve fázi používání bude kromě jiného zajištěna cíleným snižováním hmotnosti, odporu vzduchu a valivého odporu, jakož i inteligentním řízením teplotních toků a zejména použitím elektrického hnacího ústrojí BMW eDrive šesté generace.

Kromě elektromotorů s mimořádně vysokou účinností patří mezi hlavní pokroky nové technologie BMW eDrive nově vyvinuté cylindrické články baterie, které vykazují o více než 20 procent vyšší energetickou hustotu než dosud používané prizmatické články. Šestá generace technologie BMW eDrive zkrátí dobu nabíjení modelů Neue Klasse až o 30 procent, a navíc prodlouží jejich dojezd až o 30 procent. V důsledku všech těchto řešení se celková účinnost vozu zvýší až o 25 procent.

Inovace přinášejí i do budoucí generace vozů BMW typickou radost z jízdy.
Elektrifikace, digitalizace a cirkularita jsou základními prvky transformace, kterou BMW Group aktivně utváří a která začala elektrifikovanými modely značky BMW i. Koncept BMW i Vision Circular poukázal na obrovský potenciál, který lze využít systematickým zaváděním principů oběhového hospodářství, jež snižuje spotřebu surovin a emise CO2. Studie BMW i Vision Dee naopak ukázala, jak mohou digitální, na člověka zaměřené technologie obohatit uživatelský zážitek.

Všechna tato témata se nyní spojují v nejnovějším konceptu BMW Vision Neue Klasse, voze, který představuje celou škálu technologických inovací, jimiž BMW Group demonstruje své zaměření na udržitelnost budoucnosti. BMW Vision Neue Klasse signalizuje začátek nové éry individuální mobility, pro niž budou typické digitální zážitky, lokálně bezemisní provoz a dlouhodobá cirkularita – to vše jsou vlastnosti, které i budoucím vozům BMW zajistí typickou radost z jízdy.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

Media & Stakeholder Days.

01.09. and 02.09.2023.

Follow our webcasts of the MINI and BMW Group Keynotes at the Media & Stakeholder Days 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit