Raliul Dakar 2017 - Etapa a treia: San Miguel de Tucumán - San Salvador de Jujuy, 780 km

• Patru MINI în Top 10 general • Locul al patrulea pentru Hirvonen în etapa a treia • Clasări în Top 10 pentru Terranova, Al Rajhi şi Przygonski

More MINI Motorsport
·
Cross Country Rallies

Bucureşti/München. Ziua a treia a Raliului Dakar 2017 a adus prima etapă off-road din programul acestei ediţii a competiţiei, cu provocări suplimentare cauzate de creşterea altitudinii la peste 5.000 de metri. Condiţiile meteorologice imprevizibile, care au însemnat caniculă cu temperaturi ce au atins 36 de grade Celsius sau ploi la 4.000 de metri, au oferit noi teste pentru piloţi şi navigatori pe tronsonul ce a purtat caravana spre sosire din San Salvador de Jujuy.

A fost o zi lungă, în care primele maşini au pornit la ora 9.35 într-o etapă ce a măsurat 780 de kilometri, dar a fost o zi care s-a dovedit de succes pentru competitorii MINI. Echipajul X-raid Team format din Mikko Hirvonen (Finlanda) şi Michel Périn (Franţa), aflat la comenzile #303 MINI John Cooper Works Rally, a reuşit o performanţă foarte bună, aflându-se în Top 3 pentru cea mai mare parte a etapei - în final, cei doi au încheiat pe locul al patrulea. Rezultatul de astăzi îi duce pe cei doi pe locul al patrulea în clasamentul general şi aminteşte de potenţialul demonstrat de pilotul finlandez în timpul debutului său în Dakar cu MINI la ediţia anterioară.

Vizibil mulţumit, Hirvonen a spus: "Astăzi a fost foarte bine; totul a funcţionat perfect. Michel a făcut o treabă excelentă la început, aşa că am avut o evoluţie pe măsură. În unele locuri a fost un traseu tehnic şi virajat, dar cred că acesta este locul perfect în care să luptăm cu ceilalţi, aşa că am forţat la maximum în viraje. Aşa munţi avem şi în Finlanda, aşa că altitudinea nu a fost o problemă, dar când te afli la 5.000 de metri te mai întâlneşti şi cu furtuni şi chiar ninsoare. A fost o imagine superbă. Totul a mers bine şi trebuie să luăm zi cu zi pentru a ne asigura succes la general".

Coechipierii lor în cadrul X-raid Team, Yazeed Al-Rajhi (Arabia Saudită) şi navigatorul Timo Gottschalk (Germania), au avut un start bun de zi cu #306 MINI John Cooper Works Rally, urcând pe locul al treilea la WP1. Cu toate acestea, cu o concurenţă acerbă din partea altor maşini, cei doi au coborât în clasament pe parcursul etapei, dar au încheiat pe locul al şaptelea şi îşi menţin poziţia a şasea la general.

Vorbind despre etapa a treia, Al-Rajhi a spus: "A fost foarte dificil pentru noi. Mi-a fost rău şi acest lucru mi-a creat dificultăţi să mă concentrez şi să pilotez. Am forţat şi am sperat că vom încheia etapa... şi am încheiat-o!"

Alte două modele MINI s-au alăturat lui Hirvonen şi Al Rajhi în Top 10 al clasamentului general la finalul etapei a treia. După prestaţia dezamăgitoare din runda precedentă, Orlando Terranova (Argentina) şi navigatorul Andreas Schulz (Germania) - aflaţi în #308 MINI John Cooper Works Rally - şi-au dovedit experienţa pe parcursul acestei zile. Un atac puternic din partea lor i-a făcut să obţină locul al şaselea la trecerea liniei de sosire şi să urce pe poziţia a opt în ierarhia generală.

Jakub Przygonski (Polonia) şi Tom Colsoul (Belgia) - echipajul #316 MINI ALL4 Racing - s-au clasat pe locul al nouălea, o evoluţie de o poziţie faţă de rezultatul din etapa anterioară. Trecerea prin WP1 a fost provocatoare, testând calităţile echipajului, dar cei doi şi-au păstrat concentrarea şi şi-au îmbunătăţit ritmul şi clasarea de-a lungul întregii zile, astfel că şi-au îndeplinit obiectivul d a intra în Top 10.

Przygonski: "A fost o etapă lungă şi dificilă, cu teren greu şi dificultăţi în navigaţie în prima parte. Au fost multe găuri şi pietre mari, care ne-au încetinit puţin ritmul, după care etapa a arătat mai mult ca una de WRC, iar acea parte a fost chiar distractivă în maşină".

Îmbunătăţiri s-au înregistrat şi din partea echipajului X-raid Team format din Mohamed Abu Issa (Qatar) şi Xavier Panseri (Franţa), care continuă să înveţe la prima lor cursă împreună. Ei au dus #322 MINI ALL4 Racing pe locul al 16-lea în etapa a treia şi o poziţie mai sus în clasamentul general.

Etapa a treia s-a dovedit de succes pentru Boris Garafulic (Argentina) şi Filipe Palmeiro (Portugalia), care au ocupat locul al 14-lea la finalul zilei, astfel că au urcat până pe poziţia a 17-a în ierarhia generală a raliului.

Sylvio deBarros (Brazilia) şi Rafael Capoani (Brazilia) au trecut linia de sosire chiar în urma coechipierilor, performanţa de miercuri aducându-le un salt de opt locuri în clasamentul competiţiei, până pe poziţia a 18-a.

Stephan Schott (Germania) şi Paulo Fiuza (Portugalia) şi-au îmbunătăţit şi ei performanţele, astfel că au recuperat opt poziţii şi au intrat în Top 20.

Etapa a patra este mai scurtă, astfel că sportivii au de parcurs 521 de kilometri pe tronsonul care îi duce de la San Salvador de Jujuy la Tupiza.

Raliul Dakar 2017: poziţiile echipajelor MINI în clasamentul general după etapa 3