Piloţii BMW încheie prima jumătate a sezonului DTM cu şapte clasări în puncte în cursele de la Zandvoort

DTM
·

Bucureşti/Zandvoort. Şapte clasări în puncte în cele două manşe disputate la Zandvoort (Olanda) permit piloţilor şi echipelor BMW să încheie într-o notă optimistă prima jumătate a sezonului 2018 din Deutsche Tourenwagen Master (DTM). După pauza de vară, campionatul se reia cu etapa de la Brands Hatch (Marea Britanie) şi va include, la Misano (Italia), şi prima cursă DTM în nocturnă.

Prima cursă: În cea de-a noua cursă a stagiunii 2018, patru piloţi BMW s-au clasat în puncte. Timo Glock (Germania, DEUTSCHE POST BMW M4 DTM), Marco Wittmann (Germania, BMW Driving Experience M4 DTM), Augusto Farfus (Brazilia, Shell BMW M4 DTM) şi Joel Eriksson (Suedia, BMW M4 DTM) au trecut linia de sosire pe poziţiile a şase, a şaptea, a opta, respectiv a noua la finalul celor 34 de tururi. Victoria i-a revenit lui Gary Paffett (Marea Britanie / Mercedes). Bruno Spengler (Canada, BMW Bank M4 DTM) şi Philipp Eng (Austria, SAMSUNG BMW M4 DTM) au ratat clasarea în zona punctelor, ocupând poziţiile a 12-a, respectiv a 14-a.

Declaraţii după cursa de sâmbătă:

Rudolf Dittrich (director general BMW Motorsport pentru dezvoltarea vehiculelor): Am plasat patru maşini în Top 10, ceea ce este o performanţă solidă a echipei. Augusto şi Joel au putut să urce mult faţă de poziţiile din calificări, ceva ce nu este uşor aici, la Zandvoort. Timo şi Marco s-au oprit mai devreme decât era planificat şi, din păcate, nu au putut să urce mai mult în clasament, dar au obţinut puncte importante în bătălia pentru campionat. Neutralizarea a compactat din nou plutonul. Per total, Mercedes a fost mai puternică astăzi. Îi felicităm pentru victorie.

Timo Glock (#16 DEUTSCHE POST BMW M4 DTM, BMW Team RMR - calificări: locul 5, cursă: locul 6): Cursa nu a fost atât de dificilă pentru că am putut pilota în ritmul meu. Am făcut o eroare la start, când nu am anticipat că Robin Frijns mă va depăşi. Ar fi trebuit să închid trasa mai bine. După aceea a fost clar că cei din faţă se îndepărtează. Apoi, lucrurile au devenit interesante din nou la restart şi în prima jumătate de tur după aceea. Mercedes a fost foarte puternică aici, iar Audi a arătat bine.

Cursa a doua: Numeroase incidente, o neutralizare cu Safety Car şi trei piloţi BMW în puncte. O cursă plină de evenimente a încheiat prima jumătate a sezonului DTM 2018. Philipp Eng, aflat la comenzile SAMSUNG BMW M4 DTM înscris de BMW Team RBM (RMR), a fost cel mai bine clasat pilot BMW atât în calificări, unde a ocupat poziţia a doua, cât şi în cursa pe care a încheiat-o pe locul al patrulea. El a fost urmat de Augusto Farfus (BMW Team RMG), ocupantul poziţiei a cincea. Timo Glock a fost la coada plutonului după start, dar a urcat până pe locul al zecelea la final.

Joel Eriksson a ratat de puţin punctele după ce s-a clasat al 11-lea. Bruno Spengler şi Marco Wittmann au fost prinşi în accidente fără să fie vina lor şi au ocupat locurile al 13-lea, respectiv al 17-lea. În clasamentul piloţilor, Glock este cel mai bine clasat pilot BMW, cu 101 puncte, poziţia de lider fiind deţinută de Gary Paffett. În ierarhia constructorilor, BMW ocupă locul al doilea la jumătatea sezonului.

Declaraţii după cursa de duminică:

Rudolf Dittrich (General Manager BMW Motorsport Vehicle Development): Per total, putem fi mulţumiţi cu rezultatul de la Zandvoort. După calificări, unii dintre piloţii noştri aveau poziţii dificile pe grilă. Incidentele i-au împiedicat pe Marco Wittmann şi Bruno Spengler să obţină puncte. Cu toate acestea, Philipp Eng şi Augusto Farfus au demonstrat că putem menţine ritmul cu cei din frunte. Spiritul de luptă al lui Timo Glock a fost recompensat cu locul al zecelea. La final am avut trei maşini în puncte. Felicitări lui René Rast şi Audi pentru victorie!

Philipp Eng (#25 SAMSUNG BMW M4 DTM, BMW Team RMR - calificări: locul 2, cursă: locul 4): Locul al doilea pe grilă a fost fantastic. Apoi, în special după neutralizarea cu Safety Car, ritmul de cursă a fost foarte bun. Maşina a fost constantă şi puternică şi m-am simţit foarte confortabil. Fără îndoială, putem construi pe acest ritm.

Clasamente generale (etapa 5/10)

Piloţi: 1. Gary Paffett 148p; 2. Paul Di Resta 121p; 3. Timo Glock 101p; 4. Marco Wittmann 98p; 5. Edoardo Mortara 97p; 6. Lucas Auer 89p; 7. Philipp Eng 67p; 8. Pascal Wehrlein 65p; 49. René Rast 23p; 10. Bruno Spengler 43p; 11. Mike Rockenfeller 34p; 12. Nico Müller 29p; 13. Daniel Juncadella 27p; 14. Joel Eriksson 27p; 15. Robin Frijns 25p; 16. Augusto Farfus 22p; 17. Loïc Duval 17p; 17. Jamie Green 11p.

Echipe: 1. Mercedes-AMG Motorsport PETRONAS 213p; 2. SILBERPFEIL Energy Mercedes-AMG Motorsport 186p; 3. BMW Team RMR 168p; 4. Mercedes-AMG Motorsport REMUS 148p; 5. BMW Team RMG 120p; 6. BMW Team RBM 70p; 7. Audi Sport Team Rosberg 60p; 8. Audi Sport Team Abt Sportsline 54p; 9. Audi Sport Team Phoenix 51p.

Constructori: 1. Mercedes-Benz 547p; 2. BMW 358p; 3. Audi 165p.

Cum vezi DTM 2018

Cursele din Deutsche Tourenwagen Master pot fi urmărite live pe canalul YouTube oficial al competiţiei - transmisiunile sunt disponibile cu comentariu în engleză sau germană. De asemenea, sunt disponibile mai multe camere on-board live, dar şi transmisiuni live ale sesiunilor de calificări: https://www.youtube.com/user/DTMinternational.

Ce urmează

Următoarea etapă din calendarul DTM va avea loc pe circuitul de la Brands Hatch (Marea Britanie), în perioada 10-12 august.