Maximilian Günther a încheiat sezonul cu o clasare pe podium - Kevin Siggy şi-a asigurat biletul pentru BMW SIM Live

Ultimul week-end din "ABB Formula E Race at Home Challenge" s-a încheiat cu trei clasări pe podium şi o victorie în marea finală de duminică pentru BMW i Andretti Motorsport.

·
FIA Formula E
·
Sim Racing

Bucureşti/München. Ultimul week-end din "ABB Formula E Race at Home Challenge" s-a încheiat cu trei clasări pe podium şi o victorie în marea finală de duminică pentru BMW i Andretti Motorsport. Maximilian Günther (Germania) a încheiat al treilea în cursele Drivers' Grid de sâmbătă şi duminică, ocupând în final locul al patrulea în clasamentul general al sezonului virtual de Formula E. Alexander Sims (Marea Britanie) a fost al 13-lea în ambele manşe ale week-endului. Marele câştigător în Challenge Grid a fost pilotul Team Redline, Kevin Siggy (Slovenia). Duminică, cu BMW iFE.20, el a câştigat marea finală pentru sim raceri şi piloţi invitaţi, obţinând câteva premii spectaculoase.

Siggy a concurat în culorile BMW i Andretti Motorsport de-a lungul întregului sezon şi va fi recompensat pentru această victorie cu un test cu un monopost real de Formula E. De asemenea, el va primi şi unul din mult râvnitele locuri la cursa finală din BMW SIM M2 CS Racing Cup, care va avea loc la finalul anului în cadrul BMW SIM Live Event de la München (Germania). Siggy a obţinut locul al doilea în cursa de sâmbătă, dar era deja sigur de titlul la general încă după disputarea a şapte curse, ceea ce a însemna că urma să ia startul în marea finală din pole position. Doar câştigătorul acestei ultime curse ar fi obţinut premii - iar Siggy nu a lăsat să-i scape acest succes. În cel de-al doilea BMW iFE.20, sim racerul Cem Bolukbasi (Turcia) a încheiat marea finală pe locul al optulea.

În cursa finală pentru piloţii din Formula E s-au dublat punctajele acordate. Günther a încheiat al treilea pe circuitul virtual de casă, de la Berlin (Germania). El a terminat al patrulea în clasamentul general, cu 118 puncte. Titlul i-a revenit lui Stoffel Vandoorne (Belgia, Mercedes). Sims a fost al 13-lea, în timp ce Oliver Rowland (Marea Britanie, Nissan) a obţinut victoria în cursa de duminică.

Sâmbătă, a şaptea cursă a stagiunii a avut loc pe circuitul virtual din New York City (SUA). Günther a trecut linia de sosire pe poziţia a cincea, dar a fost promovat ca urmare a penalizărilor ulterioare primite de Vandoorne şi Rowland. Sims a încheiat şi cursa de sâmbătă pe locul al 13-lea.

Declaraţii după cursa finală:

Maximilian Günther (#28 BMW iFE.20, rezultat sâmbătă: locul 3, rezultat finală: locul 3, clasamentul general: 118 puncte): "Este minunat că am putut completa sezonul «ABB Formula E Race at Home Challenge» cu două podiumuri. Mă bucur că m-am putut lupta pentru titlul de la început până la final. Felicitări lui Kevin Siggy, care a avut performanţe fantastice în monopostul virtual BMW iFE.20. Felicitări şi lui Stoffel Vandoorne pentru victoria la general în Drivers' Grid. Acum aştept cu nerăbdare să revin pe circuitul real."

Alexander Sims (#27 BMW iFE.20, rezultat sâmbătă: locul 13, rezultat finală: locul 13, clasamentul general: 1 punct): "Mi-a plăcut sezonul virtual de Formula E. Înainte de aceasta nu aveam nici un fel de experienţă în sim racing, aşa că nu aveam aşteptări prea mari. Simt că am obţinut rezultatul aproape ideal prin viteza pe care am avut-o în majoritatea curselor. Acest lucru a fost mulţumitor. Felicitări lui Maximilian. A avut performanţe foarte bune de-a lungul sezonului. Acum aştept cu nerăbdare să revin în cockpit monopostului real BMW iFE.20. Chiar dacă m-am distrat în simulator, nimic nu poate înlocuit sentimentul unei curse reale."

Kevin Siggy (#28 BMW iFE.20, Team Redline, rezultat sâmbătă: locul 2, rezultat finală: locul 1): "Încă mi-e greu să cred ceea ce am reuşit. Sunt extrem de mândru de acest succes. Lucas Müller mi-a făcut viaţa foarte grea în primul tur, dar după aceea am reuşit să mă distanţez puţin. Acum aştept cu nerăbdare să testez monopostul real de Formula E şi să particip la finala BMW SIM M2 CS Racing Cup din cadrul evenimentului de la München. Multe mulţumiri echipei mele Team Redline şi BMW i Andretti Motorsport pentru că mi-a permis să-i port culorile în Challenge Grid. A fost o adevărată onoare pentru mine."