Dublă pentru BMW M6 GT3: Walkenhorst Motorsport a triumfat în cursa de opt ore de la Indianapolis

Seria victorioasă a BMW M6 GT3 continuă. La doar o săptămână după prima sa victorie în cursa de 24 de ore de la Nürburgring (Germania), o maşină BMW M Customer Racing a câştigat cursa de opt ore de la Indianapolis (SUA). Walkenhorst Motorsport a obţinut o dublă în cea de-a doua dintre cele patru curse ce formează acest sezon din Intercontinental GT Challenge (IGTC).

GT Racing
·
·
Customer Racing

Bucureşti/München. Seria victorioasă a BMW M6 GT3 continuă. La doar o săptămână după prima sa victorie în cursa de 24 de ore de la Nürburgring (Germania), o maşină BMW M Customer Racing a câştigat cursa de opt ore de la Indianapolis (SUA). Walkenhorst Motorsport a obţinut o dublă în cea de-a doua dintre cele patru curse ce formează acest sezon din Intercontinental GT Challenge (IGTC). Câştigător la Nürburgring, Nick Catsburg (Olanda) a triumfat la comenzile #34 BMW M6 GT3 alături de Connor De Phillippi (SUA) şi Augusto Farfus (Brazilia). David Pittard (Marea Britanie), Martin Tomczyk (Germania) şi Nick Yelloly (Marea Britanie) au obţinut locul al doilea cu maşina #35.

BMW M6 GT3 îşi declarase deja intenţiile încă din calificări, când Catsburg, De Phillippi şi Farfus au obţinut pole position, în timp ce al doilea echipaj ocupase poziţia a treia pe grilă. Cursa a însemnat o performanţă perfectă din partea tuturor piloţilor, în ciuda ploii şi a unor condiţii dificile în primele ore, ei instalându-se imediat în plutonul fruntaş. Schimbarea condiţiilor de pistă a făcut complicată alegerea pneurilor, dar echipa a luat toate deciziile corecte. Faptul că adversarii s-au confruntat cu probleme a însemnat că ambele BMW M6 GT3 au putut controla cursa în partea finală şi au obţinut o dublă memorabilă.

Aceasta a fost prima victorie pentru Walkenhorst Motorsport în cel de-al doilea sezon complet al echipei în IGTC. Pentru Catsburg, care week-endul trecut a gustat succesul la Nürburgring cu ROWE Racing, a fost a doua victorie într-o săptămână. După ce nu a reuşit să ajungă la final în deschiderea sezonului de la Bathurst (Australia) în februarie, acest succes îi repune pe piloţii de bază, Catsburg şi Farfus, în disputa pentru titlu, alături de coechipierii lor, Pittard şi Tomczyk, care nu au luat startul la Bathurst. Punctul culminant al sezonului IGTC - cursa de 24 de ore de la Spa-Francorchamps (Belgia) - are loc peste doar câteva săptămâni. Titlul va fi decis apoi în finala stagiunii, de la Kyalami (Africa de Sud), în decembrie.

Echipele BMW M Customer Racing au triumfat şi în categoria GT4. Bill Auberlen, James Clay şi Chandler Hull (toţi USA) au obţinut victoria cu #82 BMW M4 GT4 înscris de BimmerWorld Racing. Aceasta a completat un week-end perfect pentru Clay, care sâmbătă obţinuse titlul piloţilor în TC America, cu BMW M240i Racing. Locul al doilea în clasa GT4 a cursei de opt ore de la Indianapolis a revenit #438 BMW M4 GT4 al echipei ST Racing, în cockpit urcând Jon Miller (SUA), Samantha Tan şi Nick Wittmer (ambii Canada).