BMW Junior Team a dus BMW M6 GT3 pe podium şi în a opta etapă din NLS - noul BMW M4 GT3 a încheiat pe locul al cincilea

·
GT Racing
·
24h Races
·
BMW Junior Team

Bucureşti/Nürburg. Pe o vremea frumoasă de la vară târzie, BMW Junior Team a terminat runda a opta din Nürburgring Endurance Series (NLS), desfăşurată pe Nürburgring-Nordschleife (Germania), pe podium. După patru ore de cursă, Neil Verhagen (SUA), Dan Harper (Marea Britanie) şi Max Hesse (Germania) au trecut linia de sosire pe locul al treilea cu #44 BMW M6 GT3. În cele din urmă, cei trei au fost la doar 14 sutimi de secundă de locul al doilea. Noul BMW M4 GT3 a ocupat locul al cincilea la final. Maşina #55 a fost pilotată de Philipp Eng (Austria) şi Augusto Farfus (Brazilia).

În calificarea de sâmbătă dimineaţă, sesiune care a trebuit scurtată la 45 de minute din cauza ceţii, juniorii BMW au obţinut locul al treilea pe grilă. Startul cursei a fost amânat cu o jumătate de oră, până la ora locală 12.30. În agitaţia din primele viraje, #44 BMW M6 GT3 a căzut iniţial pe locul al şaselea, dar Verhagen, Harper şi Hesse au revenit rapid în faţă. În etapele finale palpitante, Hesse a pus modelul Audi de pe locul al doilea sub o presiune masivă, dar nu a găsit ocazia de a depăşi, acest lucru datorându-se şi zonelor Cod 60. După patru ore, #44 BMW M6 GT3 a trecut linia de sosire pe poziţia a treia. După victoriile din cursele a patra şi a cincea şi locul al doilea în runda a şaptea, aceasta a fost o nouă clasare pe podium pentru BMW Junior Team.

#55 BMW M4 GT3 a participat din nou în afara competiţiei la clasa prototip SP-X. Din această cauză, Eng şi Farfus au început cursa în spatele plutonului maşinilor din categoria SP9. În cea de-a doua sa cursă, noua maşină a rulat din nou fără probleme şi a îmbunătăţit poziţie cu poziţie. După patru ore de cursă, Farfus a trecut linia de sosire pe locul al cincilea. Decalajul faţă lider a fost de doar 86 de secunde.

Walkenhorst Motorsport a terminat pe locul al treilea în clasa SP9 Am cu #36 BMW. Maşina a fost pilotată de Henry Walkenhorst, Friedrich von Bohlen şi Jörg Breuer (toţi Germania). A doua maşină a echipei, #34 BMW M6 GT3, cu David Pittard (Marea Britanie), Ben Tuck (Marea Britanie) şi Christian Krognes (Norvegia) la comenzi, a fost pe locul al doilea după un start fantastic. Pittard a stabilit şi un nou record al turului pentru NLS - 7:53,202. Cu toate acestea, maşina #34 a retrogradat în pluton din cauza unei anvelope deteriorate.

În diferitele categorii, echipele BMW M Motorsport au obţinut un total de patru victorii de clasă. Finala sezonului Nürburgring Endurance Series 2021 va avea loc peste două săptămâni, la 9 octombrie.