Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

Disputa dramatică din IMSA se încheie cu un rezultat istoric la Watkins Glen: primul succes pentru BMW M Hybrid V8

Connor De Phillippi şi Nick Yelloly au arătat un ritm consistent la "Six Hours of The Glen" şi au luptat până la final pentru prima victorie a prototipului LMDh.+++La inspecţia tehnică de după cursă, modelul Porsche învingător a fost penalizat. Drept urmare, Connor De Phillippi şi Nick Yelloly sunt declaraţi câştigători.+++#24 BMW M Hybrid V8 s-a retras la scurt timp după start din cauza unui accident în care a fost implicat Augusto Farfus.+++Prima victorie pentru BMW M Hybrid V8 adaugă un nou capitol în istora BMW M Motorsport.

send an e-mail

Bucureşti/Watkins Glen. În cursa de 6 ore de la Watkins Glen (SUA), etapă din IMSA WeatherTech SportsCar Championship (serie IMSA), BMW M Team RLL s-a aflat aproape de obţinerea primei victorii pentru BMW M Hybrid V8. Aflat la conducere Connor De Phillippi (SUA) a pierdut timp semnificativ în depăşirea celor întârziaţi şi avea să fie devansat de #6 Porsche. La prima vedere părea un rezultat foarte bun pentru #25 BMW M Hybrid V8, în al cărui cockpit au urcat De Phillippi şi Nick Yelloly (Marea Britanie). DOAR CĂ... La inspecţia tehnică de după cursă, modelul învingător a fost penalizat pentru încălcarea regulamentului tehnic, astfel că victoria a fost acordată BMW M Team RLL. Este primul succes obţinut de maşina LMDh în cursele de anduranţă. Ultima dată când un prototip BMW a câştigat o cursă în America de Nord a fost în 1999, la Sebring (SUA), cu BMW V12 LMR. În categoria GTD, Paul Miller Racing a obţinut o clasare pe podium cu #1 BMW M4 GT3 după o revenire spectaculoasă.

În categoria GTP, cele două modele BMW M Hybrid V8 au început cursa de pe poziţiile a cincea, respectiv a şaptea după ce calificările au fost anulate din cauza ploii abundente de sâmbătă. În prima viraj, Augusto Farfus (Brazilia), aflat la comenzile #24 BMW M Hybrid V8, a provocat emoţii când a pierdut controlul maşinii la accelerare, având anvelopele încă reci, şi s-a izbit de barierele de protecţie. Maşina a suferit avarii semnificative, ceea ce a împiedicat repararea acesteia în timpul cursei. Aceasta a însemnat o retragere anticipată pentru Farfus şi coechipierul său Philipp Eng (Austria).

În prima oră a cursei, De Phillippi a fost victima unei coliziuni cu un Cadillac care se învârtea chiar în faţa lui, avariind partea din faţă a modelului #25 BMW M Hybrid V8, lucru care a necesitat înlocuirea ei la pit stop. Cu toate acestea, el şi Yelloly au revenit din spatele plutonului GTP cu un ritm puternic şi au ajuns în frunte în ultima oră a cursei. Abia în ultimele minute, pe măsură ce traficul a devenit aglomerat cu maşini ajunse din urmă cu cel puţin un tur, avansul de aproximativ şapte secunde pe care îl avea De Phillippi s-a redus. Cu cinci minute înainte de sfârşitul cursei, el a cedat în faţa modelului Porsche urmăritor. La acel moment, deziluzia ratării unei victorii era compensată de cel de-al treilea podium al sezonului.

În categoria GTD, Paul Miller Racing a oferit o revenire impresionantă. După ce iniţial s-au confruntat cu probleme tehnice la #1 BMW M4 GT3, piloţii Madison Snow, Bryan Sellers şi Corey Lewis (toţi SUA) aveau un deficit de trei tururi faţă de plutonul fruntaş. Cu toate acestea, prin utilizarea strategică a neutralizărilor cu steag galben, ei au reuşit să compenseze deficitul şi au terminat în cele din urmă pe locul al doilea, reuşind un podium ce părea nesperat. Bill Auberlen (SUA), care a împărţit #95 BMW M4 GT3 în clasa GTD-PRO cu Chandler Hull şi pilotul de uzină BMW M John Edwards (ambii SUA), a ieşit nevătămat dintr-o răsturnare spectaculoasă care a avut loc cu cinci minute înainte de finalul cursei, ceea ce a dus la ultima neutralizare cu steag galben care a şi determinat rezultatul cursei. În cealaltă maşină a echipei, cea cu numărul 96, Robby Foley, Patrick Gallagher şi Michael Dinan (toţi SUA) au terminat pe locul al 13-lea în categoria GTD.

Declaraţii după cursă:

Andreas Roos (Head of BMW M Motorsport): "Wow! Prima victorie pentru BMW M Hybrid V8 - o zi istorică pentru BMW M Motorsport şi un reper semnificativ pentru proiectul nostru LMDh! Felicitări şi mulţumiri tuturor celor de la BMW M Motorsport din München, BMW M Team RLL şi piloţilor Connor De Phillippi şi Nick Yelloly! Deşi am fi preferat să câştigăm pe pistă, acest succes este rezultatul muncii îndelungate şi asidue şi recompensa binemeritată pentru performanţele fantastice ale tuturor celor implicaţi în acest program. Sunt deosebit de încântat că ritmul nostru a fost constant puternic pe tot parcursul weekendului şi am stabilit timpi de top. Ne-am îmbunătăţit de la cursă la cursă şi am obţinut prima noastră victorie în categoria GTP. Sunt incredibil de mândru de întreaga noastră echipă!"

Nick Yelloly (#25 BMW M Hybrid V8, locul 1): "Sunt incredibil de fericit pentru întreaga echipă, care a câştigat mai mult decât această victorie prin munca lor grea. Ne-am îmbunătăţit ritmul constant, iar prima victorie a fost la îndemână. Nu este modul în care am vrut să câştigăm, deoarece preferăm să obţinem acest lucru pe pistă şi să sărbătorim pe podium. Cu toate acestea, acceptăm cu plăcere victoria - la urma urmei, este prima pentru BMW M Hybrid V8 şi, de asemenea, primul meu succes în seria IMSA. Prin urmare, are o semnificaţie specială pentru noi toţi."