Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

BMW Motorsport News - Numărul 16/15

Bruno Spengler in action for “Drive like Bruno” – Félix da Costa narrowly misses out on Formula E podium in Malaysia

send an e-mail

Nu contează că vorbim de DTM, de United SportsCar Championship sau de nenumăratele campionate regionale: săptămână după săptămână, echipele şi piloţii BMW de pretutindeni se luptă pentru puncte, victorii şi titluri. Şi în afara circuitelor, membrii familiei BMW Motorsport sunt protagoniştii ştirilor principale. "BMW Motorsport News" ne permite să rezumăm constant acţiunea într-o manieră compactă şi informativă. Aşa vei fi mereu la curent cu toate informaţiile.

Bruno Spengler a încântat participanţii la evenimentul "Drive like Bruno"
La doar câteva săptămâni după încheierea sezonului DTM 2015, Bruno Spengler (Canada) a revenit pe circuit. În cadrul seriei de evenimente "Drive like Bruno" desfăşurată de BMW Bank, partener premium al BMW Motorsport, el a oferit participanţilor de la Lausitzring (Germania) şi Hockenheim (Germania) câteva zile pline de acţiune pe circuit. Accentul a fost pus pe exerciţiile pentru siguranţa pilotului şi pe manevrele la viteze ridicate cu BMW M3, BMW M4 şi monopostul Formula BMW FB02. "Evenimentele au fost extrem de agreabile - ca întotdeauna. A fost minunat să mă întâlnesc cu fanii BMW şi să le ofer momente de neuitat în cadrul acestei promoţii", a spus Spengler. "Am văzut multe feţe fericite. Cu toţi ne-am simţit bine la aceste evenimente." Pe lângă experienţa preţioasă acumulată la volanul modelelor, câştigătorii "Drive like Bruno" au beneficiat şi de taxi rides. Şi alţi piloţi oficiali BMW au fost prezenţi pentru a urca la volanul BMW M4 DTM Race Taxi, precum şi pentru a oferi asistenţă.

Campionatul FIA Formula E: Félix da Costa în puncte în Malaysia
António Félix da Costa (Portugalia) a ratat de puţin o clasare pe podium în cea de-a doua cursă a sezonului din Campionatul FIA Formula E, care a avut loc la Putrajaya (MY). Pilotul BMW din DTM, care concurează pentru echipa Aguri în Campionatul FIA Formula E, se afla pe locul al doilea cu şapte tururi înainte de finalul celei de-a doua etape a sezonului din singura competiţie de monoposturi din lume rezervată maşinilor electrice. Cu toate acestea, el a coborât în clasament din cauza unei probleme tehnice. În cele din urmă, Félix da Costa a trecut linia de sosire pe locul al şaselea şi a obţinut primele sale puncte din acest sezon. În calificări, portughezul a obţinut al patrulea timp. BMW i8 Safety Car a fost utilizat pe parcursul celor 33 de tururi ale cursei în momentul în care un monopost defect a trebuit îndepărtat. Victoria în Malaysia i-a revenit lui Lucas di Grassi (Brazilia).

Asian Le Mans Series: AAI pe podium la Sepang
Echipa AAI, susţinută de pilotul oficial BMW Dirk Müller (Germania), a încheiat pe locul al doilea la clasa GT a celei de-a doua curse din Asian Le Mans Series, care a avut loc la Sepang (Malaysia), obţinând astfel un loc pe podium. Müller a împărţit cockpitul #91 BMW Z4 GT3 cu Ollie Millroy (Marea Britanie) şi Junsan Chen (Taiwan). Maşina #92 a încheiat pe locul al şaselea la categoria GT. Victoria a revenit unui model McLaren.